Po porodu nehubnu: Jak správně nastavit stravu a cvičení

Po porodu nehubnu: Jak správně nastavit stravu a cvičení

Po porodu nehubnu: Jak správně nastavit stravu a cvičení

Vrásky, spavou křivka, alespoň jedna velikost větší oblečení – slyšeli jste už všechno, co se k mateřství váže. Ale co když vám nikdo neřekl o těchto třech neuvěřitelně rezistentních kilogramech, které se válejí po porodu? Říkají, že tělo se snaží udržet tu prověřenou ochranu při péči o miminko, ale vy jste připravené s tím skoncovat. Nevěšte hlavu, věděli jsme, že vás tohle čeká. A právě proto tu máme několik tipů, jak správně nastavit stravu a cvičení po porodu, abyste se znovu cítila zdravě, silně a sebevědomě. S těmi přebytečnými kilogramy to rozhodně nebude mít snadný souboj, ale nebojte se – spolu to zvládneme!

Obsah

Kvalitní výživa pro novopečené maminky

Vítáme vás, nové maminky! Po porodu je pro vás důležité pečovat nejen o své miminko, ale také o sebe. Správná výživa a cvičení jsou klíčové pro zotavení a obnovení vaší kondice po porodu. Je důležité si uvědomit, že nyní potřebujete dostatečnou energii a živiny, abyste se zotavily, posílily svoje tělo a měly dostatek energie na péči o vaše dítě.

Zde je několik důležitých tipů, jak správně nastavit svou stravu a cvičení:

 1. Dbejte na vyváženou stravu: Váš jídelníček by měl obsahovat dostatečné množství bílkovin, zdravých tuků, sacharidů, vlákniny a vitamínů. Snažte se vyhýbat nezdravému jídlu, jako jsou sladkosti a nezdravé svačinky. Místo toho se zaměřte na čerstvé ovoce, zeleninu, celozrnné produkty, libové maso a ryby.

 2. Pijte hodně vody: Kojení a zotavování po porodu vyžaduje dobrou hydrataci. Pijte hodně vody a vyhýbejte se slazeným nápojům. Můžete také zahrnout do svého jídelníčku bylinkové čaje nebo ovocné šťávy bez přidaného cukru.

 3. Cvičte s rozumem: Po porodu je důležité cvičit, ale ne nadměrně. Začněte pomalu a postupně zvyšujte intenzitu cvičení, když se budete cítit připravené. Zaměřte se na posilování svalů pánevního dna, posilování břišních svalů a celkové posílení těla. Můžete využít cvičení pro novopečené maminky, která jsou speciálně navržena tak, aby respektovala vaše zotavovací tělo.

Doufáme, že vám tyto tipy pomohou při zotavování po porodu a budete se cítit silné a zdravé. Nezapomeňte, že zdraví a blaho vašeho miminka jsou také důležité, a proto se vždy poraďte s odborníkem před jakoukoli změnou stravy nebo cvičením.

Nadělte tělu potřebné živiny po porodu

Po porodu je tělo ženy ve fázi regenerace a potřebuje dostatečné množství živin, které pomohou obnovit sílu a podpořit zdraví. Správné nastavení stravy a cvičení může být klíčové pro to, aby se žena cítila dobře a postupně získávala zpět energii a kondici. Zde je pár tipů, jak nadělit tělu potřebné živiny po porodu:

 1. Bílkoviny jsou důležité: Po porodu je třeba doplnit ztráty a posílit svaly. Konzumace bílkovin je proto klíčová. Zahrňte do své stravy potraviny bohaté na bílkoviny, jako jsou maso, ryby, vejce, luštěniny, ořechy a semínka. Můžete také zkusit doplňkové proteiny, jako jsou syrovátkové proteiny ve formě shakeů nebo smoothies.

 2. Vláknina pro trávení: Po porodu se může trávení zpomalit. Zvýšené příjmu vlákniny může pomoci udržet trávení pravidelné a zabránit zácpu. Jíst potraviny bohaté na rozpustnou a nerozpustnou vlákninu, jako jsou ovoce, zelenina, celozrnné produkty a luštěniny. Také nezapomeňte pít dostatek vody, což je důležité pro správnou funkci trávicího systému.

 3. Cvičení pro posílení těla: Kromě správné stravy je také důležité začlenit cvičení do svého plánu po porodu. Cvičení může pomoci posílit svaly, zlepšit posturu a zvýšit energii. Pamatujte, že po porodu je třeba postupovat opatrně a začínat pomalu. Konzultujte cvičební plán s profesionálem nebo se připojte k mateřskému cvičení, abyste se cítili podporováni a správně prováděli cvičení.

Zapamatujte si, že každá žena je jiná a každé tělo potřebuje individuální péči. Nebojte se po porodu přizpůsobovat svou stravu a cvičení svým potřebám. Sledujte své tělo a poslouchejte, co vám říká. Pamlskovat naopak nadměrně také není přínosné. S dobrým plánováním stravy a pravidelným cvičením můžete pomoci tělu získat potřebné živiny a postupně získávat zpět kondici po porodu.
Posilte svaly pánevního dna po porodu

Posilte svaly pánevního dna po porodu

Po porodu je důležité posílit svaly pánevního dna, které jsou výrazně oslabeny. Správným stravováním a cvičením lze tuto oblast posílit a předejít komplikacím jako je inkontinence a bolesti zad. Zde je několik tipů, jak toho dosáhnout:

 1. Strava bohatá na vlákninu: Zahrňte do jídelníčku potraviny bohaté na vlákninu, jako jsou celozrnné pečivo, ovoce a zelenina. Vláknina pomůže udržet správnou střevní funkci a zároveň pomůže snížit nátlak na svaly pánevního dna.

 2. Cvičení Kegel: Kegelovy cviky jsou vynikajícím způsobem, jak posílit svaly pánevního dna. Jednoduše stiskněte svaly, které používáte při zadržování moči, držte 5 sekund a poté uvolněte. Opakujte 10-15krát, a to alespoň dvakrát denně. Postupně zvyšujte počet opakování.

 3. Plavání: Plavání je skvělou aktivitou pro posilování svalů pánevního dna, protože voda poskytuje jemnou odporovou sílu. Navíc plavání je šetrné k vašemu tělu a minimalizuje tlak na páteř.

Pamatujte si, že zapojení odborníka, jako je fyzioterapeutka specializující se na oblast po porodu, vám může poskytnout cenné rady a cviky pro posílení svalů pánevního dna. Sledování pokroku a pravidelnost jsou zde klíčové, protože s příslušným cvičením a správnou stravou můžete znovu posílit svaly a zlepšit svou fyzickou pohodu.

Zdravé a bezpečné cvičení pro nové maminky

Být novou maminkou je vzrušující, ale náročné období v životě. Je důležité se postarat nejen o své dítě, ale také o sebe. Zdravá strava a cvičení jsou klíčové pro obnovu těla po porodu a získání zpět síly. Zde je několik tipů, jak správně nastavit stravu a cvičení a zůstat zdravou a fit maminkou.

 1. Strava:

  • Udržujte vyváženou stravu s dostatečným přísunem živin, jako jsou bílkoviny, zdravé tuky, vláknina a vitamíny.
  • Dbejte na dostatečný přísun vápníku, který pomáhá udržovat zdravé kosti a zuby, a železa, které může být sníženo během těhotenství.
  • Snažte se jíst pravidelně a vyhnout se vyčerpávajícím dietám nebo omezování jídla.
 2. Cvičení:
  • Po konzultaci s lékařem začněte pomalu a postupně zvyšujte intenzitu cvičení. Začněte s lehkými cviky a postupně přidávejte náročnější cvičení.
  • Zvolte si cvičení, které je pro vás vhodné a příjemné. Může to být jóga, procházky, plavání nebo kurzy, které jsou speciálně určené pro nové maminky.
  • Dbejte na správné dýchání během cvičení a nezapomeňte si udělat dostatek času na zahřátí a protažení svalů před i po cvičení.

Pamětajte, že každé tělo je jedinečné a potřebuje čas na zotavení. Vždy se poraďte se svým lékařem nebo odborníkem na cvičení před začátkem nového cvičebního programu. Sledování zdravé stravy a pravidelného cvičení vám pomůže zůstat energickou a silnou novou maminkou.
Jak zlepšit postupně fyzickou kondici po porodu

Jak zlepšit postupně fyzickou kondici po porodu

Po porodu je důležité dát svému tělu čas se zotavit a sžít se s novými požadavky mateřství. Nicméně, pokud se cítíte připraveni začít zlepšovat svoji fyzickou kondici, správné nastavení stravy a cvičení může být klíčové. Zde je pár tipů, jak se postupně vrátit do formy po porodu:

 1. Začněte pomalu: Je důležité neponáhlat se a nezačínat s intenzivním cvičením okamžitě po porodu. Vaše tělo prošlo velkými změnami a musíte mu dát čas se zotavit. Začněte s mírnou fyzickou aktivitou, jako je procházka, a postupně zvyšujte intenzitu a délku cvičení.

 2. Cvičte s ohledem na svaly pánevního dna: Během těhotenství a porodu jsou svaly pánevního dna vystaveny velkému tlaku, a proto potřebují specifickou péči. Cvičení, která posilují tyto svaly, mohou pomoci předejít nebo léčit potíže spojené s inkontinencí. Zvažte konzultaci s fyzioterapeutem, který vám ukáže správné cviky pro svaly pánevního dna.

 3. Strava a hydratace: Správná výživa je důležitá pro zotavení těla po porodu. Zdravé a vyvážené jídlo s dostatkem vitamínů a minerálů vám může pomoci získat zpět energii a posílit imunitní systém. Dbejte na dostatečný přísun vody, abyste udrželi hydrataci. Vyhněte se příliš rychlým dietám, které mohou být nezdravé a nedostatečné pro kojení.

Nevyjadřujte frustraci, pokud vidíte pomalé výsledky. Každé tělo je jedinečné a každý proces zotavování je individuální. Sledujte svůj pokrok, ale nezapomínejte si také užívat mateřství a poslouchat své tělo. Ahoj! Děkujeme, že jste se dnes připojili k článku "Po porodu nehubnu: Jak správně nastavit stravu a cvičení". Doufáme, že jste se dozvěděli něco užitečného, co vám pomůže při obnově kondice po porodu.

Hned po porodu je důležité být trpělivý a soustředit se na zlepšení svého fyzického i psychického zdraví postupně. Základem je správná strava, která dodá vašemu tělu potřebné živiny a energii. Klíčové je vyvážené jídlo s dostatečným množstvím zeleniny, ovoce, bílkovin a celozrnných potravin.

Cvičení by se mělo postupně začleňovat do vašeho každodenního režimu. Samozřejmě je důležité si dát na dostatečný čas zotavení a naslouchat svému tělu. Začněte s mírnými cviky a postupně se posuňte ke komplexnějším tréninkům, vždy s ohledem na to, jak se cítíte.

Pamatujte, že každá žena je jiná, a tedy obnovování kondice po porodu může u každé probíhat jiným tempem. Důležité je naslouchat svému tělu, konzultovat změny ve stravování i cvičení s odborníkem a především si dávat na sebe pozor. Pamatujte, že vaše zdraví je na prvním místě!

Doufáme, že vás tento článek inspiroval a pomohl vám při nastavení správné stravy a cvičení po porodu. Přejeme vám mnoho úspěchů při dosahování vašich cílů a hlavně při uzdravování po porodu. Ať se cítíte v pohodě a plni energie!
Po porodu nehubnu: Jak správně nastavit stravu a cvičení

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *