Co dělat, když má novorozenec rýmu? Domácí léčba

Vítejte ve světě rodičovství! S novým přírůstkem do rodiny se objevuje spousta radosti, ale také nových výzev. Jedním z běžných problémů, kterými se novorození potýkají, je rýma. Ale nebojte se, s správnou péčí můžete pomoci svému malému zlatíčku rychle se znovu cítit zdravě. V našem článku "Co dělat, když má novorozenec rýmu? Domácí léčba" se podíváme na účinné a bezpečné způsoby, jak zmírnit obtíže způsobené rýmou u vašeho dítěte. Získáte užitečné informace a tipy, jak používat běžně dostupné domácí prostředky k uvolnění ucpaného nosu a podpoře dýchání. Buďte sebevědomí, protože víme, že vám můžeme pomoci s touto obyčejnou, ale někdy nepříjemnou situací.

1. Příčiny a příznaky rýmy u novorozence: Jak rozpoznat a zvládnout tento běžný problém?

Pokud má váš novorozenec rýmu, nemusíte se hned panikařit. Rýma je běžným problémem u novorozenců a může být způsobena různými příčinami, jako jsou infekce, alergie nebo suchý vzduch. Je důležité vědět, jak rozpoznat příznaky rýmy u novorozence a jak s ní správně zacházet.

Příznaky rýmy u novorozence mohou zahrnovat:

 • Zvýšenou produkci slizu z nosu
 • Zvýšené kýchnutí
 • Ztížené dýchání, zejména při krmení nebo spánku
 • Podrážděný nebo unavený vzhled

Pokud má váš novorozenec rýmu, existují některé domácí léčebné metody, které mohou pomoci zmírnit příznaky a urychlit hojení. Zde je několik tipů:

 1. Udržujte vlhkost v místnosti, ve které se novorozenec nachází. Můžete použít zvlhčovač vzduchu nebo postavit misku s vodou ve blízkosti topení.
 2. Pravidelně čistěte nos novorozence. Použijte jemnou solnou vodu nebo fyziologický roztok k odstranění slizu. Sterilní vatový tamponček nebo vypláchnění nosu speciálními malými jednorázovými stříkačkami jsou také účinné.
 3. Dodržujte správnou hydrataci. Při rýmě je důležité, aby novorozenec pil dostatečné množství tekutin, které pomáhají tekutějšímu slizu a zlepšují celkový stav dítěte.
 4. Zajistěte, aby vaše dítě mělo přiměřenou výživu. Posiluje imunitní systém a pomáhá tělu se rychleji vzpamatovat.

Pamatujte si, že domácí léčba může pomoci zmírnit příznaky rýmy u novorozence, ale nezastaví samotnou infekci. Pokud se příznaky zhorší nebo trvají déle než několik dní, je vhodné se poradit s lékařem, který zjistí přesnou příčinu a případně předepíše další léčbu. Zdraví vašeho novorozence je prioritou, takže neváhejte vyhledat odbornou pomoc, pokud je to potřeba.

2. Proč je důležité u novorozenců používat speciální nosní spreje a jak je správně používat?

Co dělat, když má novorozenec rýmu? Domácí léčba

Když se náš malý zázrak narodí, chceme pro něj jen to nejlepší. Je tedy důležité vědět, jak správně pečovat o jeho zdraví, zejména pokud se setkáme s prvními příznaky rýmy. Jednou z účinných metod, jak pomoci novorozenci s rýmou, je použití speciálních nosních sprejů.

Tyto spreje jsou navrženy tak, aby byly bezpečné a účinné pro novorozence. Obsahují speciální složky, které pomáhají oplachovat a uvolňovat nosní dutiny, zlepšují tekutost sekretů a snižují zánět. Používání těchto sprejů je jednoduché a bezpečné, pokud dodržujete následující kroky:

 1. Před použitím noste svého novorozeněte v náručí a ujistěte se, že je klidné a uvolněné.
 2. Nakloňte hlavičku dítěte mírně dopředu a opatrně zasuňte konec spreje do nosu. Mějte na paměti, že byste neměli příliš hluboko zasunout sprej, abyste neublížili citlivým nosním průchodům.
 3. Stiskněte sprej a aplikujte jednu nebo dvě kapky do každé nosní dírky.
 4. Poté jemně růžově rozetřete sprej na vnější straně nosu a dbejte na to, aby se sprej dostal dovnitř.

Je důležité dodržovat pokyny uvedené na obalu spreje a konzultovat s lékařem, pokud máte jakékoliv pochybnosti. Používání speciálních nosních sprejů u novorozenců je velmi účinným prostředkem, který pomůže zmírnit příznaky rýmy a zlepšit dýchání.

3. Tipy na úlevu od rýmy u novorozence: Jaké domácí léky a metody mohou pomoci?

Pokud má váš novorozenec rýmu, mohlo by vás to znepokojovat. Rýma je velmi běžná u novorozenců a obvykle není příliš vážná. Existuje několik domácích léků a metod, které vám mohou pomoci zmírnit příznaky rýmy u vašeho malého dítěte.

 1. Udržujte nos vlhký: Použijte fyziologický roztok nebo sterilní fyziologickou vodu k oplachování nosu malého dítěte. Lehce nakloňte hlavičku dopředu a vložte do nosu pár kapek roztoku. Potom jemně vyčistěte nos pomocí buničiny nebo jemného aspirátoru. To pomůže odstranit nahromaděnou hlen a zlepšit dýchání.

 2. Zvlhčovač vzduchu: Použijte zvlhčovač vzduchu v místnosti, kde je váš novorozec nejvíce. Zvlhčovač pomáhá udržovat vlhkost vzduchu a zmírňuje podráždění nosních cest.

 3. Četné pití: Ujistěte se, že vaše dítě pije dostatek tekutin, aby zůstalo hydratované. Tekutiny oslabují hlen a mohou pomoci snížit zástupy při dýchání.

 4. Komprimace teplem: Jemná komprimace teplem na hrudníku vašeho dítěte může pomoci uvolnit hleny a ulevit od rýmy. Použijte teplou vodu nebo teplou lahvičku s vodou a jemně ji přiložte na hrudník.

Pamatujte, že tyto domácí léky a metody jsou pouze úlevou od rýmy a neměly by nahrazovat lékařskou péči. Pokud se symptomy rýmy zhoršují nebo nezlepšují, kontaktujte svého pediatra pro další lékařské rady a péči.

4. Vyhněte se komplikacím: Jak správně čistit nosní kanály novorozence a předcházet dalším problémům?

Rýma u novorozence je běžným jevem a může být způsobena různými faktory, jako jsou infekce, alergie nebo prostě jen adaptačními problémy na nové prostředí. Nezáleží na příčině, je důležité se naučit, jak správně čistit nosní kanály svého novorozence a předcházet dalším komplikacím.

Zde je několik tipů, jak zacházet s rýmou u novorozence:

 1. Použijte fyziologický roztok: Fyziologický roztok je bezpečný a účinný prostředek k oplachování nosních kanálů vašeho novorozence. Naneste několik kapek roztoku do každé nosní dírky a poté jemně vysajte přebytečnou tekutinu pomocí aspirátoru nebo speciálního sacího zařízení.

 2. Vlhké prostředí: Udržování vlhkého prostředí může pomoci zvlhčit nosní sliznici a uvolnit hlen. Můžete použít zvlhčovač vzduchu nebo prostě umístit misku s vodou poblíž postýlky vašeho dítěte.

 3. Zvýšte polohu: Zvýšení polohy hlavy vašeho novorozence může pomoci při dýchání. Použijte polštářky nebo povyšovací matrace pod matrací postýlky, aby se dítěti poskytla mírně vztyčená hlava.

 4. Požádejte o radu lékaře: Pokud se rýma u vašeho novorozence výrazně zhoršuje nebo pokud máte jakékoli obavy, je vždy nejlepší poradit se s pediatrem. Lékař vám může poskytnout doporučení nebo předepsat léky případně další zvláštní postupy, které jsou vhodné pro vaše dítě.

Pamatujte, že i když rýma u novorozence může být nepříjemná, většinou se řeší domácími opatřeními a nevyžaduje zvláštní léčbu. Sledujte však příznaky a v případě potřeby vyhledejte lékařskou pomoc.

5. Prospěšné prostředky z přírody: Jaké bylinné čaje a inhalace mohou pomoci novorozencům s rýmou?

Jedním z přirozených způsobů, jak pomoci novorozencům s rýmou, jsou bylinné čaje a inhalace. Tyto prostředky z přírody mohou pomoci uvolnit ucpaný nos a zlepšit dýchání u miminek. Pokud váš novorozenec trpí rýmou, nemusíte hned sáhnout po lékách, můžete vyzkoušet některé z následujících bylinných čajů a inhalací:

 1. Heřmánkový čaj: Heřmánek je známý svými protizánětlivými vlastnostmi a může pomoci uklidnit podrážděnou sliznici nosu u novorozence s rýmou. Připravte si šálek čaje z heřmánku a nechte ho vychladnout. Poté můžete pomocí sterilní stříkačky nebo kapátka nakapat několik kapek do nosu svého dítěte.

 2. Eukalyptový čaj: Eukalyptus je oblíbeným přírodním lékem na ucpaný nos a rýmu. Přidejte jednu lžičku sušeného eukalyptu do hrníčku s vroucí vodou a nechte ho louhovat asi 10 minut. Poté bylinný čaj přecedíme a vzniklou výluh vdechujeme nad hrníčkem. Ujistěte se, že hrníček je dostatečně vzdálený od nosu a úst novorozence, aby nedocházelo k přímému kontaktu.

 3. Inhalace slanou vodou: Slaná voda je dalším účinným prostředkem proti ucpanému nosu. Připravte si roztok slané vody (čtvrtka čajové lžičky soli na šálek teplé vody) a pomocí sterilní stříkačky nebo kapátka nechte tropit několik kapek do nosu svého novorozence. Slaná voda pomůže zředit hlen v nose a podpoří jeho odstranění.

Pamatujte, že při používání bylinných čajů a inhalací je důležité být opatrní a postupovat podle pokynů. Vždy mějte na paměti, že každé dítě je jedinečné, a proto je vhodné konzultovat používání těchto prostředků s pediatrem.

6. Pomáhá teplo: Jak správně používat teplé obklady a páry pro úlevu od přetíženého nosu u novorozence?

Přetížený nos u novorozence může být obtěžující a vyvolávat nepohodlí, což brání správnému dýchání a krmení. Jedna z domácích metod, kterou můžete vyzkoušet, je použití teplých obkladů a páry. Teplo pomáhá uvolnit ucpané dýchací cesty a snižuje zánět.

Jak správně používat teplé obklady?

 • Připravte si teplou vodu, kterou nalijte do misky. Ujistěte se, že je voda teplá, ale ne horká. Příliš horká voda by mohla spálit jemnou pokožku novorozence.
 • Navlhčete čistý ručník nebo čtverec z látky ve vodě a vyždímejte ho tak, aby nekapal. Rozložte ručník na přední stranu dítěte, nikdy nepokládejte ručník přímo na obličej nebo nos novorozence.
 • Ujistěte se, že tepelný obklad pokrývá nos, ale ne příliš těsně. Sledujte reakce dítěte a odstraňte obklad, pokud se zdá, že se cítí nepohodlně.
 • Nechte obklad působit po dobu 5-10 minut. Pokud se obklad ochladí během tohoto času, navlhčete ho znovu ve vodě a opakujte postup.

Jak použít páry?

 • Veďte dítě do koupelny s teplou sprchou a pověste vodní hadici, aby se vytvořila pára v místnosti. Pamatujte, že je důležité udržovat sprchovou hlavici dostatečně vysoko, aby pára nepadala přímo na dítě.
 • Nechte dítě zůstat ve vaně se zvýšenou vlhkostí po dobu 10-15 minut. Během tohoto času by mělo začít dýchání novorozence plynuleji.
 • Ujistěte se, že dítě není příliš blízko k výstupu páry, aby se předešlo popáleninám či nepohodlí.

Paměťte, že pokud rýma u novorozence přetrvává déle než několik dní nebo se zhoršuje, je vhodné navštívit pediatra, který vám může doporučit další postup. Použití teplých obkladů a páry může být přírodní a účinnou metodou pro snížení obtíží s dýcháním a přetížením nosu u novorozence.

7. Správná hydratace pro rýmu u novorozence: Jak zajistit dostatečný příjem tekutin pro lepší zvládání rýmy?

Zajištění správné hydratace je jedním z hlavních kroků při léčbě rýmy u novorozence. Tekutiny pomáhají zředit hlen v nosu a usnadňují jeho odplavování, čímž se zlepšuje dýchání a snižuje zánět. Existuje několik způsobů, jak zajistit dostatečný příjem tekutin u novorozence s rýmou:

 1. Kojení nebo krmení formulkou: Kojením nebo krmením formulkou je nejlepší způsob, jak zajistit dostatečnou hydrataci u novorozence. Ujistěte se, že dítě má dostatečnou přísun tekutin a často ho nabízejte ke kojení nebo podávejte menší porce formule.

 2. Pokojová teplota: Při hydrataci novorozence s rýmou je důležité podávat tekutiny ve správné teplotě. Voda nebo mateřské mléko by měly být podávány pokojové teploty, aby nedráždily dítěův nos a hrdlo.

 3. Doplňkové tekutiny: Kromě kojení nebo krmení formulkou můžete také použít doplňkové tekutiny, jako jsou dětské sirupy nebo elektrolytové roztoky. Tyto produkty jsou speciálně formulovány pro hydrataci dětí a mohou pomoci udržet správnou rovnováhu tekutin.

Pamatujte, že správná hydratace je důležitá nejen při rýmě, ale i v běžném životě novorozence. Sledujte jejich pohodu, mokré pleny a zdravý vývoj. Pokud máte nějaké obavy ohledně hydratace nebo se rýma zhoršuje, poraďte se s pediatrem.

8. Ochrana proti šíření infekcí: Jak minimalizovat riziko přenosu rýmy od novorozence na ostatní členy rodiny?

Pokud má váš novorozenec rýmu, je důležité minimalizovat riziko přenosu infekce na ostatní členy rodiny. Zde je několik důležitých opatření, která můžete přijmout:

 1. Časté mytí rukou: Důkladné mytí rukou je jedním z nejefektivnějších způsobů, jak minimalizovat šíření infekce. Pamatujte si, že rýma se přenáší prostřednictvím kapének z nosu, takže je důležité si důkladně umýt ruce po každém kontaktu s novorozencem.

 2. Používání dezinfekčních prostředků: Mít při ruce dezinfekční gely nebo ubrousky může být velmi užitečné, zejména pokud se nemůžete okamžitě dostat ke zdroji vody a mýdla. Použijte dezinfekční prostředky před dotykem novorozence.

 3. Omezení fyzického kontaktu: Pokud je to možné, pokuste se omezit fyzický kontakt s novorozencem, zejména když má rýmu. Infekce se často šíří prostřednictvím blízkého kontaktu, jako je polibek nebo dotek. Zvažte například nošení roušky, pokud jste v přímé blízkosti novorozence.

Nezapomeňte, že rýma u novorozence samotná obvykle není příliš vážná, ale přesto byste měli dbát na opatrnost. Pokud se však rýma zhoršuje nebo se objevují další příznaky, je vždy nejlepší konzultovat s lékařem.

9. Kdy vyhledat lékařskou pomoc: Kdy by měl být novorozenec s rýmou představen lékaři a jaké jsou možné komplikace?

Pokud má vaše novorozené dítě rýmu, pravděpodobně se obáváte, co s tím udělat. Nejprve je důležité poznamenat, že rýma u novorozenců je velmi běžná a obvykle není závažná. Většinou se jedná o virální infekci, která postihuje horní cesty dýchací. Většina případů rýmy prochází sama od sebe během několika dnů a nevyžaduje zvláštní léčbu.

Nicméně, existují situace, kdy byste měli vyhledat lékařskou pomoc pro svého novorozeného s rýmou.

 1. Pokud se rýma u novorozence projevuje těžkými příznaky, jako je horečka nebo ztráta chuti k jídlu.
 2. Pokud se rýma zhoršuje nebo trvá déle než týden.
 3. Pokud si všimnete, že vaše dítě má obtíže s dýcháním, chrápání nebo vysoké hlasité zvuky při dýchání.

Možné komplikace, které byste měli mít na paměti, jsou:

 1. Ušní infekce – způsobená hromaděním hlenu v oušku.
 2. Sinusitida – zánět vedlejších nosních dutin.
 3. Bronchitida – zánět průdušek.

Pamatujte si, že rýma u novorozence je běžná a obvykle nevyžaduje lékařskou pomoc. Pokud se však vyskytnou výše uvedené příznaky, je nejlépe konzultovat to s vaším pediatrem. Vědět, jak postupovat, když má novorozenec rýmu, může být pro rodiče občas zmatující. Je však důležité si zapamatovat, že rýma u novorozeného není obvykle vážná a s adekvátní péčí doma může rychle odeznít.

Začněte udržováním vlhkosti v okolí dítěte, buďte si jisti, že místo, kde spí, je dobře vyvětrané, ale ne příliš chladné. Pravidelně ho čistěte nosní hroudkou a používejte fyziologický roztok, který pomáhá uvolnit nosní dutiny. Rovněž se ujistěte, že dítě dostává dostatek tekutin, aby zabezpečilo zředění hlenu.

Pamatujte si, že při jakýchkoli problémech nebo zhoršení stavu novorozenec kontaktujte svého dětského lékaře, který vám poskytne dodatečné rady a případně předepíše léky.

Sledování stavu vašeho novorozeného v tomto období a poskytování důležité péče může pomoci zkrátit rýmu a zajistit, aby váš malý zázrak byl opět v pořádku.

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *