Kdy novorozenec zvedá hlavičku? První pokusy o zdvihnutí

Vývoj děťátka je pro rodiče nesmírně fascinující a napínavý. Jednou z nejdůležitějších fází je okamžik, kdy se novorozenec začne snažit zvednout svou křehkou hlavičku. Tento milník ve vývoji je důležitý pro posilování svalstva a koordinaci pohybů, a zároveň je prvním krokem k samostatnému sezení a posléze chůzi. Kdy však můžeme očekávat, že se náš malý prcek pokusí zdvihnout hlavičku poprvé? V tomto článku se podíváme na první pokusy a vývojové fáze tohoto pohybu u novorozenců. Zjistíte, jak můžete své děťátko podpořit a přispět ke správnému vývoji jeho svalů a motoriky. Jednoduchou informací je, že každé dítě je jedinečné a vývoj probíhá individuálně. Přesto však existují obecné ukazatele, které vám mohou pomoci pochopit, kdy můžete očekávat první zdvihnutí hlavičky od vašeho malého zázraku.

1. Prvotní reflexy novorozence a předcházející kroky k zvednutí hlavičky

Prvotní reflexy novorozence jsou fascinujícím jevem, který naznačuje začátek rozvoje motorických dovedností. Jedním z klíčových milníků v tomto procesu je zvednutí hlavičky. Novorozenec sice nepřímo začíná cvičit tento pohyb již v prenatálním období, ale první pokusy o zdvihnutí se objevují až v prvních týdnech života.

Během této fáze se novorozenec začíná aktivně pohybovat a rozvíjet svaly hlavy a krku. Prvotní reflexy, které jsou předchůdcem samotného zvedání hlavičky, zahrnují reakce na podněty, jako je dotek obličeje nebo plynulý pohyb. Tyto reflexy napomáhají dítěti naučit se kontrolovat sílu a koordinaci svých svalů.

Postupně, jak se novorozenec stále více probouzí do světa, začne se pokoušet o aktivní zdvihnutí hlavičky. Tento proces je zásadní pro jeho další motorický vývoj, protože posiluje svaly krku a připravuje je na lezení, sedání a chůzi. Během tohoto období je důležité, aby dítě mělo dostatek času na zdvihnutí hlavičky, aby rovnoměrně posilovalo svaly na obou stranách krku.

Zvednutí hlavičky je významným mezníkem ve vývoji novorozence. Je to první krok k dosažení dalších motorických dovedností a poskytne dítěti novou perspektivu na svět kolem sebe. Sledování a podpora tohoto procesu jsou důležité pro správný vývoj dítěte.

2. Důležitost silování při posilování svalů dítěte

Silování je jednou z nejdůležitějších technik při posilování svalů dítěte. Tato cvičení jsou zaměřena na posílení horní části těla a především krční páteře. Správné provedení silování pomáhá novorozenčeti získat kontrolu nad svými svaly a rozvíjí jeho motorické schopnosti.

Přestože je silování obvykle začleňováno do tréninkového programu až ve 3-4 měsících věku, některé děti ukazují první pokusy o zdvihnutí hlavičky již ve věku okolo 2 měsíců. Je důležité vytvořit pro novorozenec bezpečné a pohodlné prostředí pro tyto aktivity. Například můžete použít měkký a pevný povrch, jako je matrace nebo koberec, aby se minimalizovalo riziko pádu.

Při provádění silování dbejte na správnou techniku. Ujistěte se, že vaše dítě leží na břiše se zvednutým horním tělem a opírá se o lokty. Pomozte mu udržet rovnou hlavičku, aby se zabránilo případnému ohybu krku. Postupně zvyšujte dobu silování, abyste dítěti pomohli posilovat svaly a zlepšovat jeho motorické dovednosti. Pokud si nejste jisti správností provedení silování, poraďte se s odborníkem nebo lékařem.

3. Podpora správného vývoje krční páteře u kojenců

Vývoj správné krční páteře u kojenců je klíčovým faktorem pro jejich celkový růst a motorický rozvoj. Je důležité sledovat, kdy se novorozenec začne pokoušet zdvihnutí hlavičky, protože to je první krok k posílení krčních svalů a správnému držení těla.

Obvykle se začínáme snažit zdvihnout hlavičku kolem 2. a 3. měsíce života, ale každé dítě se vyvíjí individuálně a může to udělat dříve nebo později. Pokud si všimnete, že váš novorozenec se snaží zdvihnutí hlavičky, můžete mu pomoci cvičením, která posilují krční a horní záda svaly. Některé z těchto cvičení můžete začít provádět, když je vaše dítě na břiše:

 1. Cvik ležení na břiše s výšlapem – Položte svého novorozence na břicho, umístěte jejich ruce podél těla. Potom jemně zdvihněte horní horní část těla tak, aby se museli opřít na rukou. Podpora hlavičky by měla být pouze minimální, aby si mohla procvičit svaly krku.

 2. Cvik "lez na mě" – Položte se na záda s nohama pokrčenýma a položte novorozenec na břicho na vašem hrudníku. Přidržujte jejich ruce a občas je jemně zdvihněte, aby se postupně učili udržovat si hlavičku samostatně.

 3. Položení na boku – Můžete také když vaše dítě je na boku, umístit pod hlavičku jemný váleček, aby jí pomohl udržovat hlavu v rovné linii s páteří, a tak posilovat krční svaly.

Důležité je, abyste byli trpěliví a používali jemný přístup. Každé dítě se vyvíjí vlastním tempem a postupem času budou jejich svaly silnější, což jim umožní snazší zdvihnutí hlavičky. Pokud máte jakékoli obavy ohledně vývoje krční páteře svého kojence, neváhejte se poradit s pediatrem.

4. Jak můžete stimulovat přirozený proces zdvihnutí hlavičky u novorozenců

Zdvihnutí hlavičky je důležitý milník ve vývoji novorozence. Pro malého miminka se jedná o první pokusy o zvednutí těla a začátek posilování svalů potřebných pro vzpřímený postoj. Existuje několik způsobů, jak můžete stimulovat přirozený proces zdvihnutí hlavičky u svého novorozence:

 1. Tummy Time: Umístění novorozence na bříško je skvělý způsob, jak mu pomoci s posílením svalů krku a horní části těla. Začněte s krátkými a častými sezeními na bříšku a postupně zvyšujte časové úseky. Dbejte však na to, aby se dítě cítilo pohodlně a nebylo příliš unavené.

 2. Hračky a motivace: Použijte hračky a jiné motivace, které přitáhnou pozornost novorozence směrem nahoru. Dětská zrcátka, jemné zvuky nebo barevné předměty mohou přilákat jejich zájem a motivovat je k pokusu o zdvihnutí hlavičky.

 3. Podpora a asistence: Pokud si váš novorozenec stále nezvedá hlavičku sám, můžete mu poskytnout jemnou podporu a asistenci. Například můžete položit své ruce pod hrudník dítěte a podpořit ho při zdvihání. Dbejte však na to, aby byla asistence jemná a nepříliš nápadná, aby se dítě mohlo postupně samostatně posilovat.

Je důležité pamatovat si, že každé dítě se vyvíjí svým vlastním tempem. Některé novorozence mohou zdvihnutí hlavičky zvládnout již ve věku několika týdnů, zatímco jiným může trvat déle. Buďte trpěliví, podporujte své dítě a sledujte jeho pokrok.

5. Důležité faktory při prvních pokusech o zdvihnutí hlavičky

Kdy novorozenec zvedá hlavičku? První pokusy o zdvihnutí

Po narození je schopnost novorozence zvednout hlavičku velmi omezená, protože krční svaly jsou ještě nedostatečně vyvinuté. Nicméně, první pokusy o zdvihnutí hlavičky jsou důležité pro posílení těchto svalů a budování svalového tonusu. Zde je pět důležitých faktorů, které by se měly vzít v úvahu při těchto prvních pokusech:

 1. Položení: Ujistěte se, že novorozenec leží na pevném a stabilním povrchu, například na rovné matraci. To zajistí jeho bezpečí a zamezí případnému posunutí během zdvihnutí hlavičky.

 2. Opěrný systém: Umístění rukou pod rameny novorozenče poskytne oporu během zdvihnutí hlavičky. Pomocí jemných pohybů můžete podporovat dítě, ale vyhněte se nadměrnému tlaku nebo tahání.

 3. Postupný rozvoj: Respektujte individuální tempo novorozenče. Zdvihování hlavičky se vyvíjí postupně. Začněte s krátkými a opatrnými zdvihy, které budete postupně prodlužovat a posilovat.

 4. Stimulace: Šetrně stimulujte novorozenče, aby se pokusilo zvednout hlavičku. Například, předložte mu hračku nad obličejí nebo zastrkávejte ruce pod břicho, aby podpořily snahu o zdvihnutí.

 5. Trpělivost a povzbuzení: Buďte trpěliví a povzbuzujte dítě při jeho snaze zdvihnout hlavičku. Malé úspěchy a postupné zlepšení jsou důležité pro morálku a sebevědomí novorozeného.

S těmito důležitými faktory na paměti můžete aktivně podporovat novorozenče při prvních pokusech o zdvihnutí hlavičky. Nezapomeňte, že každé dítě se vyvíjí vlastním tempem, a proto je důležité respektovat jeho individuální schopnosti a pokrmy.

6. Naučte svého novorozeného posilovat svaly krku správným způsobem

Pokud se chcete dozvědět, kdy vaše novorozené dítě začne zvedat hlavičku, je dobré vědět, že toto je jeden z prvních motorických dovedností, které se začínají vyvíjet. Obecně platí, že novorozenec začne zkoušet zdvihnutí hlavičky mezi druhým a čtvrtým měsícem života. Přestože na začátku jsou pohyby velmi špatné a hlavičku dokáže udržet jen na krátký okamžik, je to významný mezník ve vývoji motoriky.

Existuje několik způsobů, jak můžete vaše dítě podporovat při rozvoji svalů krku a procvičovat zdvihnutí hlavičky. Jednou z nejlepších metod je zvýšit čas, který novorozenec tráví na břiše. Tím se aktivují svaly krku a přitom se posilují i mimické svaly obličeje. Při ležení na břiše je důležité, aby dítě mělo dostatek podpory pod pažemi, aby se cítilo v bezpečí a mohlo se soustředit na zdvihnutí hlavy.

Dalším možným cvičením je jemné „provokování“ dítěte, které jej podněcuje k zvedání hlavy. Můžete to udělat tak, že kladete podlehněte dítěte na jeho břicho a mírným pohybem kočírujete jeho hlavou až do polohy lehce zvednuté. Ujistěte se, že to dítě necítí jako nepříjemné a že se tišíte na jeho pokusy. To jim pomůže cítit se motivovaní a podporovat jejich další pokrok.

Pamatujte si, že každé novorozené dítě má svůj vlastní individuální vývoj a tempo, ve kterém se učí nové dovednosti. Je důležité, abyste je podporovali v jejich pokusech a věnovali jim dostatek času a pozornosti. S posilováním svalů krku pomocí správných cvičení a metod, můžete pomoci vašemu dítěti dosáhnout dalších motorických milníků ve svém vývoji.

7. Jak pomoci novorozenci k větší síle a schopnosti zdvihnout hlavičku

Kdy novorozenec zvedá hlavičku? První pokusy o zdvihnutí

Chvíle, kdy novorozenci začínají ukazovat svou sílu a schopnost zdvihnout hlavičku, jsou pro rodiče vždy důležité a vzrušující. Tyto první pokusy jsou prvním krokem k jejich vlastní nezávislosti a rozvoji motorických dovedností. I když každý novorozenec se vyvíjí vlastním tempem, obecně lze očekávat, že budou mít zájem o zdvihnutí hlavičky kolem třetího až čtvrtého měsíce života.

Existuje několik cviků a technik, které mohou pomoci novorozencům při jejich prvních pokusech o zdvihnutí hlavičky. Například:

 • Břišní cviky: Klademe novorozence na břicho a pomáháme jim vydržet v tomto postoji krátkou dobu. Postupně je můžeme vyzývat, aby zvedali hlavičku. Tato cvičení jsou skvělým způsobem, jak posílit jejich krční svaly a zlepšit stabilitu hlavy.
 • Podpora hlavy: Když nosíme novorozence, můžeme jemně podporovat jejich hlavičku. Tím jim dáváme pocit jistoty a současně stimulujeme svaly krku.
 • Dřepení: Když novorozence držíme na bříšku, můžeme se pokusit ho lehce přinutit ke zdvihnutí. Tento cvik pomáhá posílit břišní svaly a podporuje jejich snahu zvednout hlavičku.

Pamatujte, že každý novorozenec se vyvíjí individuálně, a tak není důvod se obávat, pokud was se zvedáním hlavičky trvá u vašeho dítěte trochu déle. Důležité je poskytnout jim podporu a prostředí, které je podněcuje k posilování svalů a rozvíjení motorických dovedností.

8. Opatrné cvičení pro podporu růstu svalů hlavy a krku

Většina rodičů se těší na první pokusy svého novorozeného dítěte o zdvihnutí hlavičky. Tento milý okamžik je nejen důkazem síly a koordinace malého těla, ale také znamená důležitý milník v jeho fyzickém vývoji. Zvedání hlavičky je prvním krokem na cestě k posílení svalů hlavy a krku. Následující cvičení jsou opatrnými a efektivními způsoby, jak podpořit růst těchto svalů.

 1. Tummy time – Toužíte-li po tom, aby váš kojenec začal zvedat hlavičku, je třeba, aby byl co nejvíce na bříšku. Tummy time je cvičení, kdy položíte dítě na břicho a podporujete ho, aby si zdvihlo hlavičku a kontrolovalo své tělo. Tuto techniku je vhodné začít provádět krátce po narození a postupně ji prodlužovat.

 2. Podpora během krmení – Dalším způsobem, jak posilovat svaly hlavy a krku, je správná technika krmení. Držte dítě blízko k sobě, aby si muselo při jídle zvednout hlavičku. To podporuje svaly a zároveň mu pomáhá rozvíjet silnou postavu, která podporuje růst.

 3. Interaktivní hračky – Při hře s vaším dítětem můžete využít interaktivních hraček, které ho motivovaly při zdvihnutí hlavičky. Například můžete vzít jemně vrkající plyšovou hračku nebo zvířátko a postavit ji před něj, aby se to snažil sledovat a postavit hlavičku. Tímto způsobem si malý sportovec buduje sílu ve svých svalových skupinách.

Zdroj obrázku: example.com

9. Rady a tipy pro rodiče při prvních snahách o zdvihnutí hlavičky novorozence

První pokusy o zdvihnutí hlavičky novorozence jsou důležitým milníkem ve vývoji. Když novorozenec začne zvedat hlavičku, ukazuje, že jeho krční svaly jsou dostatečně silné a že má potenciál postupně se stát více samostatným a pohyblivým. Zde je několik rad a tipů pro rodiče, jak podpořit a pomoci svému dítěti při prvních snahách o zdvihnutí hlavičky.

 1. Tvořte dítěti dostatek podpory: Když novorozenec začne pokoušet se zvednout hlavičku, poskytněte mu dostatek podpory. Položte ho na břicho na rovnou a pevnou podložku, jako je matrace nebo koberec, aby měl stabilní povrch pro své první pokusy. Pokud potřebuje větší podporu, použijte našlapovací polštář nebo využijte pomůcky jako je dětský váleček či polštář na bříško, který mu pomůže udržet správnou polohu.

 2. Berte na vědomí přirozený vývoj: Každé dítě se vyvíjí vlastním tempem, proto je důležité být trpělivý a neomezeně podporovat vaše dítě při zdvihnutí hlavičky. Může trvat několik týdnů nebo dokonce měsíců, než novorozenec samostatně zvedne hlavičku. Nechte dítě cvičit a objevovat své tělo postupně, aniž byste mu tlačili na vývojové milníky příliš brzy.

 3. Havířova výzva: Zkuste s dítětem hru, která ho podpoří v rozvoji silných svalů krku. Přineste si malý oblouček, který můžete pečlivě a bezpečně pověsit přímo nad hlavičkou novorozence. Tímto způsobem se dítě bude chtít zvednout, aby se podívalo na zajímavé předměty a zároveň posílí své svaly.

Berte na vědomí, že je přirozené, aby první pokusy o zdvihnutí byly slabé a krátké. Vaše podpora a povzbuzení pomohou vašemu dítěti v rozvoji síly a koordinace potřebné k úspěšnému zdvihnutí hlavičky. Nenechte se odradit, pokud to chvíli trvá – každé dítě je unikátní a vyvine svůj vlastní tempo. Pamětujte, že nejlepší lék pro zdvihnutí hlavičky je čas a trpělivost. Ahoj! Dnes jsme se zaměřili na vývoj důležitého milníku v životě novorozeného dítěte – zdvihnutí hlavičky. Zjistili jsme, že toto pokusy o zdvihnutí začínají být viditelné již v prvních týdnech života, ačkoli se všichni malí jedinci vyvíjejí různou měrou.

Je důležité si pamatovat, že každé dítě je jedinečné a vývoj může být individuální. Přestože některé kojence mohou zdvíhat hlavičku již ve čtyřech týdnech, jiní možná potřebují více času. Tato dovednost je důležitá pro další fáze růstu a pohybu, jako je plazení a posléze i chůze.

Během tohoto procesu je významná podpora rodičů a rodiny. Pomocí jemných cvičení, ukládání kojence na bříško a stimulace svalů pomáháme mu okamžitě upevnit hlavičku. Důslednost a trpělivost jsou klíčové.

Ať už je váš malý průkopník zdvihání hlavičky na začátku cesty, nebo blízko jejího dokončení, pamatujte si, že každý pokrok je důležitý a znamená, že se váš drobeček vyvíjí. Vždy buďte pozorní a rodičovskou oporou v tomto napínavém procesu. až jednoho dne budou vaše dítě zdvihat hlavičku sebevědomě a vy se budete moci pyšnit tím, jak moc vzrostlo a vylepšilo své motorické schopnosti.

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *