Co pomůže, aby se novorozenec vykakal: Tipy na zlepšení trávení

Co pomůže, aby se novorozenec vykakal: Tipy na zlepšení trávení

Víte, že novorozenec může mít někdy obtíže s vykakaním? Je to zcela normální součást jejich trávicího systému. Nicméně jako rodiče se snažíme najít způsoby, jak jim ulevit a podpořit zdravé trávení. Dobrou zprávou je, že existuje několik jednoduchých a účinných tipů, které mohou pomoci vašemu dítěti se vykakat snadněji. V tomto článku se podíváme na praktické rady a triky, které vám mohou pomoci zlepšit trávení novorozeného. Nejen se dozvíte, jaké potraviny mohou stimulovat střeva, ale také jaké polohy a pohyby můžete použít při masáži bříška, aby se trávení usnadnilo. Takže pokud se zajímáte o to, jak pomoci svému dítěti s trávením a vykakaním, čtěte dál!
1. Přirozená strava jako klíč k řádnému trávení

1. Přirozená strava jako klíč k řádnému trávení

Novorozenec vykakal nebo rozměklá stolice je častou starostí pro rodiče po celém světě. Řádné trávení je zásadní pro zdravý a spokojený trávicí systém novorozeného dítěte. Přirozená strava může hrát klíčovou roli při zajišťování správného trávení a zmírnění obtíží spojených s tvrdou stolicí u novorozenců.

Zde je několik tipů, jak zlepšit trávení vašeho novorozeného dítěte:

 1. Kojení: Pokud je to možné, kojení je nejlepší volba pro novorozence. Matčino mléko obsahuje všechny živiny a enzymy, které jsou potřebné k dobrému trávení. Dávejte pozor na techniku přikládání ke stůlci a ujistěte se, že kojení probíhá správně.

 2. Vhodná strava pro kojící matky: Strava, kterou konzumujete, může ovlivnit složení vašeho mateřského mléka. Snažte se jíst vyváženou a pestrou stravu s dostatkem vlákniny, vody a dalších živin. To může pomoci podpořit správné trávení u vašeho dítěte.

 3. Postupné zavádění pevné stravy: Jakmile váš novorozenec začne projevovat zájem o tuhou stravu, začněte postupně zavádět nové potraviny do jeho jídelníčku. Začněte s jemnými a lehce stravitelnými potravinami, jako jsou kaše, ovoce a zelenina. Postupně zvyšujte rozmanitost stravy, aby se trávicí systém mohl přizpůsobit novým potravinám.

 4. Zdravá hydratace: Zajištění dostatečného množství tekutin je také klíčové pro správné trávení. Poskytujte svému dítěti dostatek mateřského mléka nebo předem připravené kojenecké mléko. Pro starší děti se můžete rozhodnout pro vodu nebo šťávu, ale vyhněte se slazeným nápojům.

Pamatujte si, že každé dítě je jedinečné a může reagovat odlišně na různá opatření. Pokud máte obavy o trávení svého dítěte nebo pokud obtíže s trávením přetrvávají, je vždy nejlepší se poradit s pediatrem. On vám může poskytnout další rady a doporučení, které jsou specifické pro váš jedinečný případ.

2. Podpora trávení novorozence prostřednictvím kojení

2. Podpora trávení novorozence prostřednictvím kojení

Kojení je jednou z nejdůležitějších podpor pro trávení novorozence. Jedinečná kombinace živin a protilátek v mateřském mléce je ideální pro správnou funkci trávicího systému. Pokud se snažíte pomoci svému novorozenému vykakat, zde je pár užitečných tipů na zlepšení trávení prostřednictvím kojení:

 1. Správná poloha při kojení: Ujistěte se, že novorozenec je správně umístěn při kojení. Jeho žaludek by měl být blízko k matčiným prsům, což pomůže při správném sání a trávení.

 2. Časté kojení: Pravidelné kojení je klíčové pro správné trávení novorozence. V nabídce mateřského mléka jsou přítomny enzymy, které usnadňují trávení a podporují pohyb střev.

 3. Použití komprese prsu: Pokud má vaše dítě potíže s trávením nebo se mu tvoří plyny, zkuste použít kompresi prsu během kojení. Jemným stlačováním prsu při kojení můžete podpořit tok mateřského mléka a zároveň ulevit od nepříjemností spojených s nadýmáním.

Zlepšení trávení novorozence je klíčové pro jeho pohodu a správný vývoj. Pokud máte obavy týkající se kojení a trávení svého novorozence, neváhejte se poradit s odborníkem, jako je pediatr nebo poradce pro kojení. Tělesná signály a potřeby vašeho dítěte jsou jedinečné, a proto je důležité hledat individuální přístup k podpoře jeho trávení.
3. Vhodné pozice při krmení pro pohodlné trávení

3. Vhodné pozice při krmení pro pohodlné trávení

Při krmení novorozence je důležité dbát na to, aby měl pohodlné trávení a správně se vykakal. Existuje několik vhodných pozic, které mohou pomoci zlepšit trávení a zabránit problémům s vyprazdňováním.

 1. "Kangaroo" poloha: Tato poloha je vhodná zejména pro kojení. Uveďte novorozence na břicho tak, aby jeho hlavu mohl lehce otáčet směrem k vašemu prsu. Tato poloha pomáhá otevřít trávicí trakt a usnadňuje trávení.

 2. Lehce nakloněná poloha: Pokud dokrmujete kojeneckou láhví, můžete vyzkoušet lehce nakloněnou polohu. Položte novorozence na svůj klín nebo do speciálního kojícího polštáře a lehce ho nakloňte dopředu. Tato poloha pomáhá správnému toku mléka a usnadňuje vyprazdňování.

 3. Balíčková poloha: Tato poloha je ideální pro novorozence, kteří trpí nadýmáním nebo kolikou. Položte novorozence na záda a jemně ohněte jeho nohy ke bříšku. Tato poloha pomáhá uvolňovat plyn a snižuje nepohodlí spojené s trávením.

Kromě správných pozic při krmení je také důležité se vyvarovat příliš velkým porcím a rychlým kojením nebo krmením. Buďte pozorní na signály, které novorozec dává, a respektujte jeho přirozený rytmus. Důkladné vykakání je důležitým aspektem správného trávení, takže ujistěte se, že vaše dítě dostává dostatek tekutin a potřebné živiny pro zdravé vyprazdňování.

4. Prospěch masáže bříška pro zlepšení trávení

Masáž bříška je skvělý způsob, jak zlepšit trávení vašeho novorozeného. Přestože je to jednoduchá technika, může mít velký vliv na celý trávicí systém. Masáž bříška pomáhá uvolnit plynatost, podpořit pravidelnou stolici a zlepšit obecné pohodlí vašeho dítěte.

Zde jsou některé tipy, jak provádět masáž bříška:

 1. Připravte si prostředí: Vyberte si klidné a tiché místo pro masáž bříška. Připravte si měkký povrch, například koberec nebo prostěradlo, na kterém bude vaše dítě ležet.

 2. Pomalu a jemně hlaďte bříško: Začněte tím, že jemnými pohyby hladíte bříško svého dítěte ve směru hodinových ručiček. Používejte jemný tlak a jemné krouživé pohyby.

 3. Pohybujte nožičkami: Pomasírujte nožičky vašeho dítěte a pohybujte je ve směru hodinových ručiček. Tento pohyb pomáhá stimulovat trávicí systém a podpořit stolici.

 4. Masírujte pupík: Jemnými krouživými pohyby masírujte pupík svého dítěte. Tento pohyb pomáhá uvolnit plynatost a uklidnit bříško.

 5. Během masáže sledujte reakce vašeho dítěte: Dbejte na to, jak vaše dítě reaguje na masáž bříška. Pokud je unavené nebo nespokojené, zastavte masáž a zkuste to jindy.

Masáž bříška je skvělým způsobem, jak podpořit zdravé trávení u novorozence. Nezapomeňte však, že každé dítě je jedinečné, a co funguje jednomu, nemusí fungovat druhému. Pokud máte jakékoliv obavy ohledně provádění masáže bříška, poraďte se s odborníkem nebo pediatrem, aby vám poskytl konkrétní rady a doporučení.
5. Výhody přidání probiotik do jídelníčku novorozence

5. Výhody přidání probiotik do jídelníčku novorozence

Přidání probiotik do jídelníčku novorozence může mít mnoho výhod pro zlepšení trávení. Probiotika jsou živé mikroorganismy, které mají pozitivní vliv na rovnováhu střevní mikroflóry a mohou pomoci při vyrovnávání trávicích problémů u novorozenců. Zde je pár důvodů, proč byste měli zvážit přidání probiotik do jídelníčku svého novorozence:

 • Posilují imunitní systém: Probiotika pomáhají posílit obranyschopnost těla, což je zvláště důležité u malých dětí. Pomáhají vyrovnávat střevní mikroflóru a zabraňují přemnožení škodlivých bakterií, čímž podporují celkové zdraví dítěte.

 • Zlepšují trávení: Přidání probiotik do jídelníčku novorozence může pomoci s trávicími problémy, jako je nadýmání, zácpa nebo průjem. Probiotika napomáhají lepšímu rozkladu potravy, což umožňuje trávicím enzymům lépe plnit svou funkci a snižuje riziko střevních nevolností.

 • Podporují zdravou pokožku: Probiotika mají také pozitivní vliv na pokožku novorozenců. Mohou pomoci při prevenci a léčbě kožních problémů, jako je plenkový vyrážka nebo ekzémy. Probiotika mohou posílit kožní bariéru a redukovat zánětlivé procesy, což vede k lépe vyrovnané a zdravější pokožce.

Pokud se rozhodnete přidat probiotika do jídelníčku svého novorozence, je nejlepší se poradit s pediatrem, aby získal doporučení ohledně vhodných probiotických přípravků a jejich dávkování. Nezapomeňte také dodržovat hygienická opatření při přípravě a podávání probiotik, abyste minimalizovali riziko kontaminace. S těmito jednoduchými kroky můžete přispět ke zlepšení trávení a celkového zdraví svého novorozence.
6. Jaký vliv má pohyb na trávení novorozeného dítěte

6. Jaký vliv má pohyb na trávení novorozeného dítěte

Pohyb a aktivita jsou důležitou součástí života novorozeného dítěte a mohou mít vliv na jeho trávení. Existuje několik jednoduchých tipů, které vám pomohou zlepšit trávení vašeho novorozeného dítěte a pomoci mu vykakat.

 1. Pravidelné cvičení: Pohyb a cvičení jsou klíčové pro správnou funkci trávicího systému. Můžete provádět jemné cvičení s vaším dítětem, jako je lehké zakulacení nožiček, přitahování nožiček k bříšku nebo jemná masáž bříška. Tyto pohyby pomáhají stimulovat střeva a podporují pravidelné vyprazdňování.

 2. Houpání a nošení: Houpání a nošení dítěte také může pomoci podpořit trávení. Tato pohybová aktivita stimuluje trávicí procesy a uklidňuje dítě. Můžete dítěti zpříjemnit pohyb tím, že ho budete lehce houpat v náručí nebo ho budete vozit v nosítku.

 3. Poloha při krmení: Správná poloha při krmení je důležitá pro správnou funkci trávicího systému. Ujistěte se, že při kojení nebo krmení láhví je dítě v pohodlné a ergonomické poloze. Dbejte na to, aby jeho hlavička byla mírně vyvýšená a zabraňte mu polykání přílišného množství vzduchu.

 4. Správná strava: Správná strava je klíčovým faktorem pro zdravé trávení. Pokud kojíte, dodržujte správné stravovací návyky, a pokud přecházíte na umělou výživu, zkontrolujte, zda je dětské mléko vhodné a nezpůsobuje problémy s trávením.

Ujistěte se, že všechny tyto tipy jsou prováděny s jemností a péčí, a sledujte, jak vaše dítě reaguje. Pokud si všimnete jakýchkoli neobvyklých problémů s trávením, poraďte se s pediatrem, který vám může poskytnout další rady a postupy.
7. Správná hygienická péče jako prevence trávicích problémů

7. Správná hygienická péče jako prevence trávicích problémů

Správná hygienická péče je klíčová pro prevenci trávicích problémů u novorozenců. Existuje několik jednoduchých tipů, které mohou pomoci zlepšit trávení a zvýšit pravděpodobnost, že se váš novorozenec správně vykaká.

 1. Kojení: Kojení je nejlepší způsob, jak poskytnout vašemu dítěti veškeré nutriční potřeby a aktivovat trávicí systém. Mějte na paměti, že správná poloha při kojení je důležitá – ulehčuje dítěti přijímání potravy a umožňuje plynulejší trávení.

 2. Masáže: Jemné masáže bříška mohou pomoci uvolnit plyn a podpořit trávení. Používejte krouživé pohyby ve směru hodinových ručiček. Sledujte reakce vašeho dítěte a přizpůsobte masáž tak, aby byla příjemná a účinná.

 3. Čas na odpočinek: Důležité je také dát vašemu dítěti čas na odpočinek po jídle. Během tohoto klidového období si trávicí systém může odpočinout a dobře zpracovat potravu. Zabraňte přílišnému pohybu nebo hraní hned po jídle.

Mimo tyto tipy je důležité pečovat o samotnou hygienu vašeho novorozeného. Pravidelná výměna plenek, důkladné čištění kožních záhybů, a správná hygiena rukou, jsou zásadní pro udržení zdraví a prevenci vzniku kožních podráždění. Sledování reakcí vašeho dítěte a zaznamenávání pravidelnosti jeho vyprazdňování může být také užitečné při identifikaci případných problémů s trávením.

8. Žaludeční masáže a cviky pro podporu trávicího systému

Žaludeční masáže a cviky mohou být účinným způsobem, jak podpořit trávicí systém u novorozenců a pomoci jim vykakat. Existuje několik jednoduchých a snadno proveditelných technik, které mohou pomoci uvolnit plyny a podpořit trávicí procesy.

Masáž bříška: Jemná masáž bříška může pomoci uvolnit plynatost a podpořit pohyb střev. Začněte jemnými krouživými pohyby v oblasti pupku a postupně se pohybujte po celém bříšku ve směru hodinových ručiček. Použijte jemný tlak, ale buďte opatrní a nevyvíjejte přílišnou sílu. Masáž můžete provádět pravidelně několikrát denně.

Nohy ke kolenům: Pokud se vaše dítě potýká s plynatostí, můžete vyzkoušet cvik nohou ke kolenům. Lehce zvedněte nohy vašeho dítěte a pomalu je ohýbejte směrem k jeho bříšku. Držte tuto polohu po dobu několika sekund a poté pomalu uvolněte. Opakujte toto cvičení několikrát a sledujte reakci vašeho dítěte. Mohlo by mu to pomoci uvolnit plyny a zlepšit trávení.

Další tipy na zlepšení trávení:

 • Zajistěte, aby bylo dítě po krmení v správné poloze. Ujistěte se, že hlavička je mírně nad úrovní těla, což pomůže předcházet spolknutí vzduchu.
 • Po dokončení krmení nechte dítě pár minut vzpřímeně. Tím se může podpořit proces trávení a pomoci snížit riziko refluxu.
 • Pokud kojíte, možná budete muset zvážit změnu stravy. Některé potraviny mohou způsobovat plynatost u novorozenců. Poradíte se se svým lékařem nebo laktační poradkyní ohledně správné stravy pro vás a vaše dítě.

Mějte na paměti, že každé dítě je jedinečné a každá metoda může fungovat různě. Pokud se problémy s trávením u vašeho novorozence nezlepšují nebo se zhoršují, měli byste vyhledat lékařskou pomoc. Odborník vám může poskytnout další rady a pomoci vám najít nejlepší řešení pro vaše dítě.
9. Vyvarování se potenciálně trávicím obtížím - vyhněte se určitým potravinám

9. Vyvarování se potenciálně trávicím obtížím – vyhněte se určitým potravinám

Pokud máte novorozence, pravděpodobně jste se už setkali s problémy zažívání, které mohou způsobit nejen nepohodlí vašemu malému jedinci, ale i vám jako rodičům. Vyvarování se potenciálně trávicím obtížím je klíčem k udržení zdravého trávicího systému u novorozence. Existuje několik potravin, kterým se vyplatí se vyhnout, pokud si přejete zlepšit trávení svého dítěte.

 1. Bílkovina kravského mléka: Bílkoviny v kravském mléku mohou být pro novorozence těžce stravitelné a způsobovat potenciální problémy jako nadýmání a průjem. Místo toho zvažte kojení nebo pokud to není možné, použijte vhodnou kojeneckou formuli.

 2. Citrusové plody: Citrusové plody jsou bohaté na kyselinu, která může dráždit žaludek a vyvolat potenciální trávicí nepohodlí u novorozence. Zatímco ovoce je důležitou součástí stravy, je lepší se vyhnout citrusovým plodům do doby, než je trávicí systém vašeho dítěte dostatečně vyvinutý.

 3. Kořeněná jídla: Kořeněná jídla obsahují často silné koření nebo příchutě, které mohou způsobovat podráždění žaludku i u dospělých. U novorozence mohou tyto potraviny způsobovat podráždění a nepohodlí ve trávicím traktu. Je lepší se vyhnout kořeněným jídlům, dokud se trávicí systém vašeho dítěte nezralý.

Pamatujte, že každé dítě je jedinečné a každý rodič by měl hledat a respektovat individuální potřeby svého dítěte. Pokud máte otázky nebo obavy ohledně stravy vašeho novorozence, obraťte se na svého pediatra, který vám poskytne odbornou radu a podporu. Doufáme, že vás dnešní článek o tom, jak pomoci novorozeným vykakat, inspiroval a poskytl vám užitečné informace. Zlepšení trávení není jen pro děti důležité, ale také pro celkové zdraví a pohodu. Zde jsou klíčové poznatky, které jsme se naučili:

 1. Kojení je jednou z nejefektivnějších metod, jak podpořit správnou funkci trávicího systému novorozenců. Přirozené složení mateřského mléka obsahuje živiny a prospěšné bakterie, které pomáhají tlumit zácpu a podporují pravidelné vyprazdňování.

 2. Při kojení se ujistěte, že vaše dítě správně saje a je dobře přisáté na prsu. Správná technika přilnutí může pomoci zabránit polykání vzduchu a snížit riziko koliky a zácpy.

 3. Masáže bříška jsou skvělou metodou relaxace a podpory trávení. Jemné krouživé pohyby v oblasti pupku mohou pomoci uvolnit plyny a stimulovat činnost střev.

 4. Pokud vaše dítě trpí dlouhodobou zácpou nebo jinými trávicími problémy, konzultujte to s pediatrem. Profesionální rady a doporučení mohou pomoci identifikovat příčinu problémů a navrhnout vhodné řešení.

Pamatujte, že každé dítě je jedinečné a co funguje u jednoho nemusí platit automaticky u druhého. Mějte trpělivost, buďte pozorní a poslouchejte svého potomka. S pomocí správných technik a péče můžete pomoci podpořit zdravý trávicí systém a pohodu svého novorozence.

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *