Co dělat při škytání novorozenec? Praktické tipy a rady

Co dělat při škytání novorozenec? Praktické tipy a rady

Vítejte! Pokud jste rodičem novorozence, určitě jste se již setkali s tím, že váš malý zázrak začal škytat. Ať už je to pro vás nová zkušenost nebo již máte starší děti, je důležité mít nějaké praktické rady a tipy, jak se této situace vypořádat. V tomto článku se podělíme o vědecky ověřené informace a osvědčené postupy, které vám pomohou zvládnout škytání vašeho novorozeného dítěte.

Budeme vysvětlovat, proč novorozenci škytají, jaké jsou možné příčiny a jak na ně reagovat. Získáte také užitečné rady, jak minimalizovat nepříjemnosti spojené se škytáním a podpořit vaše dítě při růstu a vývoji. Čtěte dále, abyste získali nejaktuálnější informace o této běžné a občas frustrující zkušenosti novorozených rodičů.

1. Možné příčiny škytání novorozenec: Odhalte hlavní zdroje tohoto nepříjemného jevu

Existuje mnoho faktorů, které mohou způsobovat škytání u novorozenců. Je důležité se naučit rozpoznat hlavní zdroje tohoto nepříjemného jevu, abyste mohli rychle a efektivně reagovat a ulevit vašemu novorozenému dítěti. Zde je několik možných příčin škytání a praktických rad, jak s nimi zacházet:

 1. Nadýmání: Nadýmání je častou příčinou škytání u novorozenců. Pokud si všimnete, že vaše dítě má nadýmání, můžete vyzkoušet následující tipy:

  • Něžně masírujte bříško dítěte: Pomoci mu stimulovat trávicí systém a uvolnit plyn.
  • Zkuste polohovat dítě v různých pozicích: Někdy změna polohy může pomoci uvolnit plyn a snížit škytání.
  • Zjistěte, zda může mít vaše dítě problémy s alergiemi na mléčné výrobky: V některých případech může nadýmání způsobovat intolerance na mléčné výrobky. Poradte se se svým lékařem ohledně dalších kroků.
 2. Přejídání: Novorozenci mají malý žaludek, a proto většinou nemohou zvládnout velké množství potravy najednou. Přejídání může způsobovat nadýmání a škytání. Abyste tomuto předcházeli, můžete:

  • Kojit častěji, ale menší porce: Mnoho novorozenců preferuje častá malá jídla.
  • Po kojení nebo krmení dítě zvedněte: Pomůže to vyhnout se nadýmání a pomoci dítěti udýchat.
 3. Stres: Novorozenec se může cítit stresovaný zvuky, světlem nebo prostředím kolem sebe. Tento stres může vést k škytání. Ujistěte se, že:
  • Poskytujete dítěti klidné a tiché prostředí: Omezte hluk a jasné světlo ve vzduchu a ve čase spánku dítěte.
  • Držte dítě těsně u sebe: Fyzický kontakt s vámi může pomoci dítěti cítit se bezpečně a uklidnit se.

Pamatujte, že každé dítě je jedinečné a vyžaduje individuální přístup. Pokud jste si nejistí příčinami škytání vašeho novorozeného dítěte, vždy je nejlepší se poradit s lékařem nebo pediatrem, kteří vám mohou poskytnout další rady a vhodné řešení.

2. Jak zmírnit škytání novorozenec: Osvědčené metody pro zmírnění nepříjemných záchvatů

2. Jak zmírnit škytání novorozenec: Osvědčené metody pro zmírnění nepříjemných záchvatů

Škytání je běžným jevem u novorozenců a může být pro rodiče překvapivě nepříjemné. Příčinou škytání může být nezralost nervového systému, nedorozumění mezi nervy a svaly nebo prostě jen nadbytek vzduchu v žaludku. Škytání novorozenec se může objevit po kojení, během spánku nebo dokonce při pláči. Naštěstí existuje několik osvědčených metod, které vám pomohou zmírnit nepříjemné záchvaty škytání u vašeho novorozeného dítěte.

 1. Kojení: Pokud je vaše dítě kojené, jedním z nejefektivnějších způsobů, jak zmírnit škytání, je nabídnout mu prs. Během kojení se dítě soustředí na sání a polykání, což pomáhá uvolňovat vzduchové bubliny z jeho žaludku. Navíc může kojení také poskytnout dítěti pocit pohody a uklidnění.

 2. Poklepávání na záda: Pokud škytání přetrvává i po kojení, poklepávání na záda může být účinnou metodou. Podepřete dítě nad hruď a jemně ho poklepávejte po zádech. Tím pomáháte uvolnit vzduchové bubliny, které se mohou hromadit v jeho trávicím systému. Buďte však opatrní a jemní, abyste nepříjemně nepřitlačovali na bříško dítěte.

 3. Postavení na středu: Někdy může být změna polohy užitečná. Vezměte svého novorozence a lehce ho posaďte nebo postavte na střed. Tato poloha může přispět k uvolnění vzduchu z jeho zažívacího traktu a zmírnění škytání.

Pamatujte, že škytání u novorozenců je normální jev a obvykle samo odezní. Pokud se však škytání stává neobvykle častým, trvá dlouhou dobu nebo způsobuje vášmu dítěti potíže, je vždy dobré se poradit s pediatrem.
3. Praktické rady pro prevenci škytání u novorozenců: Vyvarujte se škytání předem s jednoduchými opatřeními

3. Praktické rady pro prevenci škytání u novorozenců: Vyvarujte se škytání předem s jednoduchými opatřeními

Jakmile se váš novorozenec začne škytat, může to být znepokojující. Ale nezoufejte! Existuje několik jednoduchých opatření, která můžete přijmout, abyste zabránili případným komplikacím a ulevili svému dítěti.

Prvním krokem je vytvořit správné prostředí pro jídlo. Ujistěte se, že vaše dítě je v klidném a tichém prostředí, ve kterém se bude cítit bezpečně. Odstraňte rušivé věci, jako jsou hlasité televize nebo příliš jasné osvětlení. Tímto způsobem se budete moci soustředit na krmnou rutinu a minimalizovat případné nadměrné podráždění, které by mohlo způsobit škytání.

Dalším důležitým krokem je správné postavení během krmení. Ujistěte se, že dítě má hlavu a hruď ve správném úhlu. Máte-li problémy s udržováním této polohy, můžete zkusit použít speciální polštáře pro novorozence, které poskytují oporu a pohodlí.

Pokud tyto jednoduché kroky nezabírají a vaše dítě stále trpí škytáním, je nezbytné vyhledat radu od odborníka. Vždy vyhledejte lékařskou pomoc, abyste se ujistili, že není žádný vážnější problém. Vaše klidná a trpělivá povaha pomůže vašemu novorozenému dítěti se rozptýlit a udržít ho klidným během těchto stresujících chvil.
4. Vyvolání kýchání novorozenec: Jak podpořit škytání vašeho dítěte na přirozený způsob

4. Vyvolání kýchání novorozenec: Jak podpořit škytání vašeho dítěte na přirozený způsob

Pokud se vaše novorozené dítě začne škytat, nemusíte se příliš obávat. Škytání u novorozenců je zcela normální a přirozený proces, který jim pomáhá vyčistit dýchací cesty a odstranit přebytečný vzduch. Existuje několik způsobů, jak podpořit škytání vašeho dítěte a pomoci mu cítit se lépe.

 1. Zajistěte správnou polohu – Pokud si všimnete, že se vaše dítě škytá, zkuste ho opatrně posadit nebo položit v mírně skloněné poloze. Tím pomůžete uvolnit vzduch z dýchacích cest a usnadnit škytání.

 2. Lehké poklepání na záda – Jemné poklepání na záda může stimulovat reflex škytání u novorozence. Opakujte lehké poklepání na horní části záda od ramen směrem dolů. Buďte však velmi opatrní a šetrní, abyste nepoškodili citlivou páteř dítěte.

 3. Přirozené podráždění – Existuje několik přirozených podnětů, které mohou pomoci vyvolat škytání novorozenec. Zkuste například lehké štípnutí nohy nebo jemné zatlačení na bránu nosní. Tyto podněty mohou pomoci aktivovat škytání.

Pamatujte, že škytání je normální a obvykle se zastaví samo během několika minut. Pokud však máte pocit, že škytání přetrvává dlouho nebo že vaše dítě je něčím vážně ovlivněno, neváhejte kontaktovat svého pediatra.
5. Vhodné postupy při škytání novorozenec: Jak reagovat na záchvaty škytání s cílem minimalizovat nepohodlí

5. Vhodné postupy při škytání novorozenec: Jak reagovat na záchvaty škytání s cílem minimalizovat nepohodlí

Přicházíte domů s novorozeným dítětem a najednou začne škytat. Nebo se možná právě probudilo z jejího spánku s nepříjemným záchvatem škytání. Škytání je běžným jevem u novorozenců a obvykle není důvod k obavám. Nicméně, jako rodič chcete udělat maximum, abyste minimalizovali jejich nepohodlí. Zde je několik vhodných postupů, jak reagovat na záchvaty škytání a pomoci svému drobečkovi.

 1. Dokonale držte své dítě: Škytání může být pro děťátko nepříjemné a způsobovat jim nepohodlí. Držení dítěte při škytání může pomoci uvolnit svaly v krku a minimalizovat intenzitu škytání. Přidržte své dítě blízko k vám a pohladí je po zadní straně. Tato fyzická blízkost a doprovázející dotek mohou pomoci uklidnit děťátko a zmírnit nepohodlí spojené se škytáním.

 2. Přebírejte je: Pokud škytání trvá déle než pár minut, může být užitečné převést děťátko do jiné polohy. Lehněte si nebo posaďte s dítětem na zádech a lehce zvedněte jejich hlavičku. Tato poloha může pomoci zmírnit tlak na bránici, který může způsobovat škytání, a přivolat další kýchnutí, což může pomoci zastavit záchvat škytání.

 3. Nabídněte jim něco na sání: Sání může pomoci uklidnit novorozence a odvrátit jejich pozornost od škytání. Pokud vaše děťátko již sátě odmítá (buď protože nemohou objasnit jejich škytání nebo jim prostě není po chuti), můžete zkusit nabídnout jim malé množství vody nebo kojeneckého čaje v lahvičce nebo štěrbině.

Mějte na paměti, že škytání u novorozenců je běžným jevem a obvykle samo odezní během několika minut až hodin. Pokud však škytání trvá déle nebo způsobuje vašemu dítěti velké nepohodlí, je vždy dobré konzultovat to s odborníkem na péči o děti, jako je pediatr nebo lékař.

6. Co dělat, když škytání trvá déle než očekávané: Rady pro rodiče při prodlouženém škytání novorozence

Přestože škytání je běžným jevem u novorozenců, někdy může trvat déle, než byste očekávali. To může být pro rodiče velmi únavné a stresující. Pokud se s takovou situací potýkáte, nemusíte se však obávat. Existuje několik jednoduchých a praktických tipů, které vám mohou pomoci zmírnit škytání vašeho novorozence a zlepšit jeho pohodu.

 1. Uklidňovací techniky: Pokud škytání trvá déle než obvykle, zkuste použít různé uklidňovací techniky. Lehký tlak na bříško novorozence nebo přikládání teplé látky může pomoci uvolnit případné křeče a zklidnit nevolnosti spojené se škytáním.

 2. Kontrola životního prostředí: Pečlivě si prohlédněte okolí novorozence a zkontrolujte, zda není vystaven přílišnému hluku, jasu nebo dráždivým vůním. Klidné a tiché prostředí může napomoci ke zklidnění škytání.

 3. Konzultace s odborníkem: Pokud se vaše dítě stále potýká se škytáním a vy se necítíte schopni situaci zvládnout, neváhejte vyhledat radu od odborníka. Pediatr vám může poskytnout další rady a potřebnou podporu v této obtížné fázi vývoje vašeho dítěte.

Nezapomeňte, že škytání u novorozenců obvykle odezní samo do pár týdnů a není zpravidla důvodem k obavám. Sledujte své dítě, poskytujte mu lásku a podporu, a v případě potřeby neváhejte vyhledat profesionální pomoc.

7. Důležitost komunikace s lékařem: Kdy je vhodné vyhledat profesionální pomoc při častém škytání novorozenec

Komunikace s lékařem je klíčová pro rodiče novorozenců, kteří trpí častým škytáním. I když škytání u novorozeného dítěte je poměrně běžný jev, existují situace, kdy je vhodné vyhledat profesionální pomoc. Pokud se škytání stává častým a intenzivním a způsobuje dítěti nepohodlí nebo obtíže při kojení nebo spaní, je nejlepší se poradit s lékařem.

Existuje několik faktorů, které byste měli zvážit, pokud se rozhodnete vyhledat lékařskou pomoc. Jedním z těchto faktorů je četnost a intenzita škytání. Pokud si všímáte, že vaše novorozené dítě škytá velmi frekventovaně a dlouhodobě, je vhodné jej nechat prohlédnout lékařem. Dalším faktorem je obtížné kojení nebo váhový úbytek u dítěte v důsledku škytání. Pokud škytání ovlivňuje jídelní režim a růst dítěte, je vhodné vyhledat radu od lékaře.

Mějte na paměti, že každé dítě je jedinečné a každý případ škytání je individuální. Komunikace s lékařem vám pomůže získat odborné rady a vyjasnit případné obavy. Lékař bude schopen vám poskytnout odbornou zdravotnickou prohlídku a případně vyšetření a navrhnout vhodná opatření ke zmírnění nebo odstranění škytání u vašeho novorozeného dítěte. Buďte připraveni popsat tělesné projevy škytání, jak je škytání ovlivňuje, četnost a intenzitu škytání a jaké jsou další příznaky, které jste si všimli. Vaše spolupráce s lékařem je klíčová pro včasnou diagnózu a správnou léčbu škytání u vašeho novorozeného dítěte.+

8. Možné komplikace škytání u novorozenec: Jak poznat, zda je škytání vážnějším problémem a co dělat v takovém případě

Škytání je běžným jevem u novorozených dětí a obvykle samo odezní. Nicméně, někdy se může objevit škytání, které je vážnějšího charakteru a vyžaduje speciální péči. Jak tedy poznat, kdy je škytání vážnějším problémem a co v takovém případě udělat?

 1. Pozorujte četnost a délku škytání: Normální škytání novorozence se vyskytuje jen občas a trvá jen několik sekund. Pokud je vaše dítě vysoce časté a škytání trvá déle než obvykle, mohlo by to být znamení potenciálního problému.

 2. Sledujte dýchání: Pokud se váš novorozenec při škytání dusí, modrá mu tvář nebo se zdá, že má potíže s dýcháním, okamžitě vyhledejte lékaře. Tato příznaky mohou naznačovat vážnější problém, který vyžaduje okamžitou lékařskou pomoc.

 3. Konzultujte s pediatrem: Pokud jste si jisti, že škytání není normální a máte obavy o zdraví vašeho dítěte, neváhejte se obrátit na svého pediatra. Podle konkrétního případu a příznaků vyhodnotí, zda je škytání vážnějším problémem a zda je zapotřebí další vyšetření či lékařská péče.

Budete-li věnovat pozornost těmto vodítkům, budete moci lépe rozlišovat mezi běžným škytáním u novorozence a případem, který vyžaduje další lékařskou péči. Vždy je nejlepší se obrátit na odborníka, který vám může poskytnout potřebné rady a zajištění pro zdraví vašeho dítěte.

9. Osvědčené domácí metody pro odstranění škytání novorozenec: Rady od ostatních rodičů, které mohou pomoci zmírnit záchvaty škytání

Jestliže se váš novorozenec potýká se škytáním, může to být pro vás i pro něj stresující. Nebojte se však, existují osvědčené domácí metody, které mohou pomoci zmírnit záchvaty škytání u vašeho dítěte. Rady od ostatních rodičů mohou být cenné a zde je pár praktických tipů a rad, které byste mohli vyzkoušet:

 1. Štěkání nebo šok: Tato metoda, kterou mnoho rodičů doporučuje, spočívá v tom, že jemně vyvoláte obdobný zvuk jako škytání – například tím, že zazpíváte vysoký tón nebo vyvoláte jemný šok, například lukem na violoncello – pro překvapení, aby se škytání zastavilo. To může pomoci přerušit cyklus škytání a vyvolat reflex u dítěte.

 2. Masáž hrudníku: Při škytání může pomoct jemná masáž hrudníku vašeho dítěte. Jednoduše jemně a krouživými pohyby masírujte hrudník směrem od krku dolů. Tato masáž může podpořit uvolnění a zmírnění škytání.

 3. Kojení nebo dávkování: Některé novorozené děti se budou škytat, pokud budou příliš hladoví nebo suchí. Pokuste se tedy nabídnout vašemu dítěti prsa nebo mu nabídněte malou dávku mléka. To by jejich škytání mohlo zklidnit a uvolnit.

Zapamatujte si, že každé dítě je jedinečné a co funguje pro jednoho, nemusí fungovat nutně pro druhého. Pokud se škytání u vašeho novorozeného dítěte nezmírňuje, je nejlepší se poradit s pediatrem, který poskytne další rady a vyhodnotí, zda nejsou v pozadí jiné zdravotní problémy. Škytání novorozenec je běžným jevem, který se vyskytuje u mnoha dětí. I když se nemusíte začít obávat hned, je vždy dobré znát několik praktických tipů pro zmírnění tohoto nepříjemného stavu. V tomto článku jsme vám přinesli několik osvědčených rad, které vám mohou pomoci:

 1. Držte novorozence vzpřímeně po jídle – to může pomoci zamezit pálení žáhy a následnému škytání.

 2. Zkuste přikrýt novorozenče lehkou látkou – někdy tlak na žaludek může pomoci uklidnit škytání.

 3. Zadejte novorozencovi menší, častější jídla – to může snížit množství vzduchu, který polyká a způsobuje škytání.

 4. Dejte si pozor na správné držení při kojení nebo krmení láhví – správná poloha může pomoci předcházet vzduchu v žaludku.

 5. Užijte si koženkovou masáž – jemná masáž břicha může uvolnit napětí a snížit škytání.

Pamatujte, že každé dítě je jedinečné a co funguje u jednoho, nemusí fungovat u druhého. Pokud se škytání novorozenec nezlepšuje nebo je s ním spjatá bolest, je nejlepší se poradit s lékařem. S těmito praktickými tipy byste však měli mít nějaké nástroje, jak pomoci svému škytavému dítěti.

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *