Chování feny po porodu: Co dělat, když máte těhotnou fenu

Chování feny po porodu: Co dělat, když máte těhotnou fenu

Vítejte u našeho článku o chování feny po porodu! Pokud jste vlastníkem těhotné feny, je důležité být připravený na to, co přijde poté, co vaše fenka porodí. Chování po porodu se může lišit dle jednotlivých jedinců, ale existují určité všeobecné rysy, které můžete očekávat. V tomto článku se zaměříme na to, co dělat, abyste vaší féně pomohli při zotavení se po porodu a jak pečovat o štěňata v jejich prvních dnech života. Bude nám potěšením poskytnout vám cenné informace a tipy, jak se vypořádat s touto fází vaší fenky a zachovat jejich zdraví i pohodu. Přesný postup při péči o fenu po porodu vám pomůže udržet klidnou mysli a zajistit nejlepší možnou péči pro vaši psí rodinu. Přečtěte si tento článek a získejte užitečné rady od našeho týmu odborníků.
1. Přírodní chování feny po porodu: Jak rozpoznat instinkty a přizpůsobit se jim

1. Přírodní chování feny po porodu: Jak rozpoznat instinkty a přizpůsobit se jim

Po porodu je velmi důležité rozpoznat a porozumět přírodnímu chování feny, aby se novorozená štěňata mohla správně vyvíjet a matka mohla splnit svou roli v jejich výchově. Existuje několik klíčových instinktů, na které byste měli být připraveni a přizpůsobit se jim.

Prvním instinktem je ochrana a péče o štěňata. Po porodu fena začne instinktivně olizovat novorozence, což pomáhá odstranit plodovou blánu a stimuluje jejich dýchání. Tento proces je důležitý pro jejich přežití. Pokud si fena neplní svou roli, měli byste zajistit, aby štěňata dostala potřebnou péči.

Dalším důležitým instinktem je vybudování hnízda. Fena začne hledat vhodné místo k péči o svá štěňata. Měli byste poskytnout prostorné a klidné místo, které bude dobře izolované od vnějšího světa. Můžete jí pomoci tím, že na místo umístíte polštářky, deky nebo speciální porodní bednu. Důležité je také zajistit, aby měla fena v blízkosti dostatek vody a potravy.

Dalším z instinktů je kojení. Fena automaticky vyžaduje potravu pro svá štěňata a začne je kojit. Je důležité, aby fena měla dostatek kvalitního a vyváženého jídla, aby mohla produkovat mléko a udržet se ve fyzické kondici. Rozhodně byste neměli kojení štěňat přerušovat, pokud to není nezbytně nutné.

Všechny tyto instinkty jsou přirozené pro fenku po porodu a důležité pro správný vývoj a péči o štěňata. Měli byste být pozorní, abyste včas odhalili a rozpoznali tyto znaky a adaptujte se na potřeby své feny. Tím zajistíte, že vaše fenka bude šťastná a zdravá a její štěňata budou mít nejlepší šance ve svém životě.

2. Péče o těhotnou fenu: Základní tipy pro očekávající majitele

Péče o těhotnou fenu po porodu je nezbytná pro zajištění dobrého zdraví matky a novorozených štěňat. Existuje několik základních tipů, které byste měli mít na paměti, pokud jste očekávající majitel.

 1. Poskytněte fenu dostatek klidu a pohodlí: Po porodu je důležité zajistit féně klidný a bezpečný prostor. Udělejte jí měkké a pohodlné místo, kde se může v klidu ulehnout a odpočívat. Ujistěte se, že má dostatek čisté vody a kvalitní stravy, která podporuje její zotavení.

 2. Venujte se správné hygieně: Po porodu je důležité udržovat čistotu jak u feny, tak u jejích štěňat. Pravidelně kontrolujte a čistěte féně rodidla, aby se zabránilo infekcím. Také je třeba pravidelně čistit místo, kde fena odpočívá, aby se minimalizovala šance na šíření bakterií.

 3. Monitorujte matku a štěňata pravidelně: Během prvních dnů po porodu je důležité pečlivě sledovat fenu a její štěňata. Ujistěte se, že matka přijímá mléko a pečuje o svá štěňata. Pravidelně zkontrolujte jejich váhu a zdravotní stav. Pokud si všimnete nějakých neobvyklých příznaků, konzultujte to s veterinářem.

Buďte vždy ostražití a pozorní při péči o těhotné feny po porodu. Sledování behaviorálních změn, poskytování dostatečně klidného prostředí a řádná hygiena jsou klíčové pro úspěšné zotavení se feny i jejích štěňat. Pokud máte jakékoliv obavy nebo otázky, neváhejte kontaktovat svého místního veterináře.
3. Po porodu: Podpora emocionálního a fyzického zotavení feny

3. Po porodu: Podpora emocionálního a fyzického zotavení feny

Po porodu je pro fenu důležité poskytnout optimální podporu při jejím emocionálním a fyzickém zotavení. Zde je několik tipů, jak ji můžete podržet:

 1. Poskytněte jí klidné a bezpečné prostředí: Feny často potřebují čas a prostor, aby se zotavily po porodu. Vytvořte pro ni klidné a tiché místo, kde se bude moci soustředit na péči o štěňata a zotavit se. Omezte rušivé vlivy a zaručte jí dostatek soukromí.

 2. Zajistěte jí vyváženou stravu: Kvalitní strava je klíčová pro rychlé zotavení feny. Přizpůsobte její jídelníček tak, aby obsahoval dostatek živin, vitamínů a stopových prvků. Pokud máte pochybnosti ohledně stravy, poraďte se se svým veterinárním lékařem.

 3. Podporujte její fyziční úroveň: Během těhotenství a porodu prochází tělo fenou velkými změnami. Po porodu nemusí mít fena tolik energie jako obvykle, ale stále je důležité, aby byla aktivní. Dopřejte jí krátké procházky a postupně zvyšujte její fyzickou aktivitu, aby si získala svou kondici zpět.

 4. Sledujte její zdravotní stav: Je důležité pečlivě sledovat zdravotní stav feny po porodu. Pravidelně kontrolujte stav jejího těla, její chování a případně hledejte známky jakýchkoli komplikací. Pokud si nejste jisti, neváhejte kontaktovat veterinárního lékaře pro rady a podporu.

Zotavení feny po porodu je proces, který vyžaduje čas a pečlivou péči. S těmito tipy jí pomůžete překonat období zotavování co nejlépe a zajistíte jí maximální podporu pro její mateřské povinnosti.

4. Důležitost klidu a bezpečí pro novopečenou fenu a její štěňata

Po porodu je důležité zajistit novopečené fene a jejím štěňatům klidné a bezpečné prostředí. Zde je několik tipů, jak toho dosáhnout:

 • Vyčistěte a dezinfikujte prostor: Před příchodem štěňat je důležité důkladně vyčistit a dezinfikovat prostor, ve kterém budou fenka a štěňata pobývat. Tím minimalizujete riziko infekcí a zajišťujete zdravé prostředí pro malé štěňata.
 • Zajistěte vhodné místo pro odpočinek: Fena a její štěňata budou potřebovat místo, kde se mohou zotavit a odpočinout si. Připravte jim dostatečně velkou a pohodlnou postel s měkkým povrchem. Můžete použít speciální porodní box nebo vytvořit bezpečný a oddělený prostor v místnosti.
 • Omezte rušivé vlivy: Novopečená fena a její štěňata potřebují klid a ticho. Omezte hlasité zvuky, časté rušení a přílišnou návštěvnost. To jim pomůže se lépe soustředit na sebe navzájem a na zotavení po porodu.
 • Vytvořte optimální teplotu: Novorozenci jsou velmi citliví na teplotu. Ujistěte se, že je prostor, ve kterém se nacházejí, dostatečně teplý. Můžete přidat ohřívací podložku nebo tepelnou láhev naplněnou teplou vodou, aby se štěňata cítila pohodlně.

Pamatujte, že je nezbytná pro úspěšné zotavení a růst štěňat. Dodržováním těchto jednoduchých tipů budete mít zdravou a spokojenou chovatelku i její potomstvo.

5. Výživa a strava po porodu: Co zajistit pro zdraví a prosperitu feny

5. Výživa a strava po porodu: Co zajistit pro zdraví a prosperitu feny

Po porodu je velmi důležité, aby fena získala potřebné živiny pro zotavení a prospěch svého těla. Zde je několik klíčových faktorů, které byste měli zvážit, abyste zajistili správnou výživu a stravu pro svou těhotnou fenu:

 1. Kvalitní strava: Zvolte vyváženou stravu s vysokým obsahem bílkovin, která jim pomůže obnovit a posílit jejich svaly. Doporučuje se vybrat krmivo pro štěňata nebo krmivo pro kojící feny, které obsahuje všechny důležité živiny.

 2. Plenty of Water: Zajistěte dostatečný přísun pitné vody pro fenu, zejména během kojení. To pomůže udržovat její hydrataci a zlepšit tvorbu mléka.

 3. Vitamíny a minerály: Dodávání doplňků vitamínů a minerálů může být pro fenu po porodu prospěšné. Bylo prokázáno, že vitamíny, jako je vitamín E a vitamín B6, podporují obnovu svalové hmoty a energetickou hladinu. Minerály, jako je vápník a železo, jsou také důležité pro správný růst a vývoj štěňat.

 4. Správné stravovací návyky: Mějte na paměti, že správné stravovací návyky jsou klíčové. Doporučuje se krmit vaši fenu menšími porcemi, ale častěji, aby se zabránilo přejídání a nadýmání.

 5. Veterinary Care: Nezapomeňte navštívit veterináře po porodu. Váš veterinář vám může poskytnout doporučení ohledně výživy a stravy pro vaši fenu, a také provede jakékoli potřebné kontrolní testy.

Sledováním těchto tipů a poskytováním správné výživy a stravy pro vaši těhotnou fenu můžete přispět k jejímu zotavení a vytvoření dobrých podmínek pro růst a vývoj štěňat.
6. Předcházení komplikacím: Pravidelná veterinární péče a kontrola štěňat

6. Předcházení komplikacím: Pravidelná veterinární péče a kontrola štěňat

Předcházení komplikacím u těhotných fen a starost o novorozená štěňata je klíčové pro zdraví a pohodu vašich psů. Pravidelná veterinární péče a kontrola jsou důležité k tomu, aby bylo zajištěno, že těhotná fena je v optimálním zdravotním stavu a aby případné komplikace byly odhaleny včas.

Zde je několik důležitých pravidel a tipů, které vám mohou pomoci zajistit zdravý těhotenství a štěňata:

 1. Navštivte veterináře: Pravidelné návštěvy u veterináře jsou nezbytné. Veterinář vám prověří zdraví feny a pomůže vám stanovit optimální plán očkování a odčervení. Dejte přednost veterináři specializujícím se na reprodukci psů, který vám může poskytnout více odborné péče.

 2. Správná výživa: Během těhotenství je důležité, aby feně poskytovali vyváženou stravu. Podpořte její zdraví a růst štěňat tím, že jí kvalitní stravu bohatou na vitamíny a minerály. Poradte se s veterinářem o nejlepším stravovacím režimu, který odpovídá potřebám feny.

 3. Monitorování chování feny: Během těhotenství může fena projevovat různé změny ve svém chování. Buďte pozorní ke změnám jejího apetitu, spánku a celkové aktivity. Pokud si všimnete neobvyklých nebo znepokojujících změn, poraďte se s veterinářem.

Se správnou péčí a kontrolou se můžete ujistit, že těhotenství vaší feny probíhá bez komplikací a že se narodí zdravá štěňátka. Pamatuji si, že toto je důležité, a je vhodné vyhledat pomoc a podporu veterináře, pokud máte jakékoli obavy nebo otázky.
7. Sociální interakce: Jak zavést fenu a její štěňata do rodiny a okolí

7. Sociální interakce: Jak zavést fenu a její štěňata do rodiny a okolí

Fenka po porodu prochází značnými změnami ve svém chování a potřebuje specifickou péči a pozornost. Je důležité, abyste se jako majitelé připravili na tyto změny, abyste mohli pomoci své féně a jejím štěňatům přizpůsobit se novým podmínkám.

 1. Dbejte na klidné a tiché prostředí: Během prvních dnů po porodu je pro fenku klíčové mít klid a ticho v okolí. Zajišťte jí klidné místo, kde bude moci kojit a odpočívat bez rušení. Vyvarujte se rušení, hlasitých zvuků a příliš velkého lidstva kolem.

 2. Oddělte štěňata od ostatních domácích zvířat: Pokud máte jiná domácí zvířata, je důležité oddělit štěňata od nich a vyšetřit jejich reakce na přítomnost novorozenců. Některá zvířata mohou mít problémy s novými přírůstky a mohou být jim i pro fenu potenciálním nebezpečím. Pozorně sledujte interakce mezi fénou a ostatními zvířaty a přijměte opatření, pokud to bude nutné.

 3. Pomáhejte feně s péčí o štěňata: Fenka potřebuje vaši pomoc při péči o štěňata. Pomáhejte jí udržovat štěňata čistá, kontrolovat jejich příjem potravy a vody a pomáhejte jí při jejich prvních krocích a pohybu nebo při jejich první návštěvě zvěrolékaře.

Nyní jste připraveni na přijetí novorozenců do rodiny. Buďte trpěliví a pozorní vůči své féně a zajistíte tak dobrý start pro ni a její štěňata.
8. Příprava na opětovné páření: Optimální časování a řízení reprodukčního cyklu feny

8. Příprava na opětovné páření: Optimální časování a řízení reprodukčního cyklu feny

Příprava na opětovné páření feny je důležitým procesem, který vyžaduje optimální časování a řízení reprodukčního cyklu. Po porodu je klíčové poskytnout féně dostatek času k zotavení a regeneraci předtím, než se znovu začne pářit. Zde je několik tipů a doporučení, jak se správně připravit na opětovné páření feny:

 1. Monitoring reprodukčního cyklu: Sledujte pozorně reprodukční cyklus feny, abyste identifikovali příznaky hárání a ovulace. To vám umožní určit optimální čas pro opětovné páření.

 2. Zdravotní kontrola: Před plánovaným opětovným pářením je důležité nechat fenu vyšetřit veterinářem. Provedení kompletního fyzického vyšetření a testů na různé zdravotní problémy zajistí, že fena je v dobrém zdravotním stavu a připravena na další těhotenství.

 3. Výživa a péče: Dodržujte správnou výživu a péči o fenu, aby byla ve vynikající kondici před opětovným pářením. Krmte ji vyváženou stravou s dostatečným množstvím bílkovin, vitamínů a minerálů. Je také důležité zajistit, aby měla přístup k čisté vodě a dostatek pohybu.

 4. Plánování chovu: Pokud máte zájem o opětovné páření, je důležité si dobře rozmyslet, zda tento krok odpovídá vašim plánům a vaší fene. Dobře si promyslete, zda je vhodné oněch 9 týdnů opětovně absolvovat, nebo jestli přednost dáte adopci.
  9. Rady pro majitele feny po porodu: Péče o sebe a podpora matky na cestě k zotavení

  9. Rady pro majitele feny po porodu: Péče o sebe a podpora matky na cestě k zotavení

  Po porodu je důležité, abyste se o sebe postarali a poskytli podporu své feně, která se zotavuje. Zde je několik rad, jak se o sebe a svou fenu starat po porodu:

 5. Zbavte se stresu: Porod je pro fenu stresující zážitek a stres může negativně ovlivnit její zotavení. Proto je důležité poskytnout matce klidné a tiché prostředí, kde se může zotavit.

 6. Poskytněte jí klidné místo: Po porodu fena potřebuje klidné místo, kde se může ujmout svých štěňat. Ujistěte se, že má dostatek prostoru a pohodlné místo, kde se může v klidu odpocívat a kojit štěňata.

 7. Zajistěte jí správnou výživu: Během kojení je důležité dodávat feně vyváženou stravu, která jí poskytuje potřebné živiny. Můžete zvýšit její příjem kvalitního psího krmiva nebo ji krmit speciálním krmivem pro kojící feny.

 8. Seznamte se se svým veterinářem: Důležité je také navštívit veterináře, který vám poradí ohledně péče o fenku po porodu. Veterinář vám může poskytnout další rady ohledně stravy, léčby a očkování.

 9. Poskytněte jí dostatek času k zotavení: Zotavení po porodu může trvat několik týdnů až měsíců. Ujistěte se, že fena má dostatek času a klidu se zotavit. Podporujte její zotavení tím, že budete sledovat její chování a poskytujete jí potřebnou péči.

Pamatujte, že každá fena je jedinečná, a proto je důležité sledovat její chování a konzultovat jakékoli změny s veterinářem. Poskytnutí péče a podpory po porodu vaší feny je klíčové pro její zdraví a šťastný život. Doufáme, že dnešní článek vám poskytl užitečné informace o chování feny po porodu. Je důležité si uvědomit, že každý pes je jedinečný a může mít odlišné reakce na tuto fázi života. Nicméně, některé základní aspekty jsou pro řádnou péči o fenu po porodu obecně platné.

Pravidelná návštěva veterináře je nezbytná ke kontrole zdravotního stavu a poskytnutí správné výživy pro fenu a její štěňata. Dále je důležité poskytovat fene dostatek času a prostoru pro zotavení a péči o svá štěňátka. Některé fenky mohou být agresivnější nebo naopak vyhledávat víc pozornosti, je tedy důležité vnímat a respektovat jejich individuální potřeby.

Budování důvěry a zajištění klidného prostředí jsou klíčové pro fenu i pro její štěňata. Pokud máte jakékoli obavy týkající se zdraví či chování feny po porodu, neváhejte se poradit s veterinářem, který je nejlepším zdrojem přesných a odborných informací.

Doufáme, že se nám podařilo vám poskytnout dostatek informací a rad, abyste se mohli postarat o vaši fenu během této náročné, ale zároveň krásné fáze života. Buďte trpěliví, láskyplní a pečující a váš vztah s vaší fenou se jistě prohloubí a stane se ještě silnějším.

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *