Praskla voda, kdy jet do porodnice – Okamžik, kdy je čas vyrazit do porodnice

Kdy je ten správný okamžik vydat se do porodnice? Tato otázka se často plete nastávajícím rodičkám očekávajícím příchod jejich malého zázraku. Praskla voda je jedním z nejznámějších signálů, který nás upozorňuje na blížící se porod. Avšak, jakmile se to stane, je třeba zachovat klid a přijmout vhodné rozhodnutí. V tomto článku si probereme důležité body, které vám pomohou určit, zda je ten správný čas vyrazit do porodnice. Od identifikace různých znaků a symptomů, po zohlednění dalších faktorů jako frekvence a síly kontrakcí nebo vzdálenosti, kterou musíte překonat, abyste se dostali k nemocnici. Přinášíme vám cenné informace a rady od odborníků, které vám pomohou mít jistotu a klid v tomto důležitém okamžiku. Připravte se buďte na porodu připraveni!

Poznáváme příznaky, které naznačují prasknutí vod

Pokud jste těhotná a blížíte se ke konci svého těhotenství, je důležité být informovaná o příznacích, které mohou naznačovat prasknutí plodové vody. Prasklá voda je přirozeným signálem, který značí, že se blížíte k porodu a že je čas vyrazit do porodnice. Zde je několik příznaků, na které byste měla být pozorná:

 1. Tekoucí nebo kapající tekutina z pochvy: Jestliže si všimnete, že máte nepřetržitě tekoucí nebo kapající tekutinu z pochvy, je to pravděpodobně způsobeno prasknutím vod. Tato tekutina by měla být bezbarvá a bez zápachu.

 2. Zvýšené nepohodlí v pánevní oblasti: Někdy můžete cítit tlak nebo tupou bolest v pánevní oblasti před prasknutím vod. To může být způsobeno tím, že se hlavička dítěte posouvá ke východu a tlačí na vaše pánevní klouby.

 3. Změna barvy nebo konzistence plodové vody: Pokud jste vystřikli plodovou vodu, měli byste si všimnout, zda je její barva jasná a čirá. Pokud má voda neobvyklou barvu (např. zelenou nebo hnědou) nebo se zdá být zakalená nebo sražená, měli byste okamžitě kontaktovat svého lékaře.

Nezapomeňte, že každá žena i těhotenství je jedinečné, a proto byste se měli vždy poradit se svým lékařem nebo porodní asistentkou, pokud máte jakékoli obavy ohledně prasknutí vod a kdy vyrazit do porodnice. Pamatujte, že je lepší být v bezpečí a mít profesionální péči při narození vašeho dítěte.

Jak posoudit, zda je nutné ihned vyrazit do porodnice

Když praskne voda, je to znamení, že se blíží chvíle porodu a je nutné se připravit na cestu do porodnice. Přesto není vždy nutné ihned vyrazit, protože většinou porod ještě nezačal. Jak tedy posoudit, zda je skutečně čas vyrazit do porodnice?

Existují několik faktorů, které byste měli zvážit, abyste se rozhodli, zda je nutné okamžitě vyrazit do porodnice nebo ještě počkat.

 1. Množství prasklé vody: Pokud jde o velké množství vody, je pravděpodobnější, že se začal porod. Pokud jde o menší množství nebo jen kapání, může to být známka mírného prasknutí, které ještě neznamená začátek porodu.

 2. Barva prasklé vody: Pokud je voda čirá, je pravděpodobnější, že ještě není čas vyrazit do porodnice. Pokud však voda má tmavou nebo zelenou barvu, mohlo dojít k poškození placenty a je vhodné okamžitě se dostavit do porodnice.

 3. Kontrakce: Pokud se objevují pravidelné a silné kontrakce bolesti, které přicházejí v intervalu 5 minut a trvají po dobu 1 minuty, je čas vyrazit do porodnice bez ohledu na množství prasklé vody nebo její barvu.

Vždy je však lepší konzultovat situaci se svým lékařem nebo porodní asistentkou. Pokud jste si nejistí, neváhejte žádným způsobem a obraťte se na odbornou pomoc. Uklidněte se a připravte si svou tašku do porodnice s věcmi, které budete potřebovat na cestu a během porodu.

Připravenost pro cestu do porodnice

Když praskne voda, nastává okamžik, kdy je čas se připravit na cestu do porodnice a setkat se s vaším malým zázrakem. Je důležité být dobře připraveni a vědět, co dělat v této důležité chvíli. Zde je několik tipů, které vám pomohou zvládnout tuto fázi bez stresu a s jistotou:

 1. Balící seznam – Mít připravenou tašku do porodnice je klíčové. Začněte sestavovat seznam věcí, které potřebujete a připravte si je všechny dopředu. Nezapomeňte na důležité doklady, oblečení pro vás i pro novorozeně, hygienické potřeby a nějaký pamlsky pro vás během porodu.

 2. Auto a trasování – Mějte připravený váš vůz a nastavenou trasu do porodnice. Zjistěte si předem, která cesta je nejrychlejší a nejpohodlnější. Pamatujte si, že v době špičky může být provoz hodně zahuštěný, proto si buďte jisti, že o tom všechno víte.

 3. Kontaktujte porodnici – Je dobré mít předem domluvenou s porodnicí, abyste věděli, kam máte jít a jakou informaci dát zdravotnickému personálu. Většinou vám dají instrukce, kdy máte přijít a co dělat v případě, že nastanou nějaké komplikace.

 4. Podpora při cestě – V poslední fázi těhotenství je důležité mít s sebou někoho, kdo vás podpoří a pomůže. Může to být váš partner, přítel nebo rodinný člen. Je důležité mít někoho, kdo bude ovládat situace, udělá vše, co bude potřeba a zajistí, aby se vy i novorozeně dostali do porodnice včas a bezpečně. Buďte si jisti, že máte zapnutý mobilní telefon a dobře nabitou baterii, takže se můžete s kýmkoli spojit, pokud budete potřebovat pomoc.

Pamatujte si, že připravenost je klíčová a pomáhá eliminovat stres a obavy v této důležité fázi vašeho života. Sledování těchto tipů a připravenost vám pomohou zajistit hladký přechod do porodnice a přivítání vašeho dítěte do světa.

Důležité informace pro cestu na porodní sál

Hlášení o prasknutí plodové vody je moment, který každou budoucí maminku pořádně nastraší, ale nezoufejte! Připravili jsme pro vás důležité informace, které vám pomohou rozhodnout, kdy vyrazit do porodnice a co na cestu připravit.

Prvním krokem je zjistit, zda se jedná o prasknutí plodové vody. Ve většině případů je voda čirá a projasňuje jakoukoliv pochybnost. Pokud je voda zbarvená nebo máte podezření na něco jiného, okamžitě kontaktujte svého gynekologa nebo porodní asistentku.

Pokud se jedná opravdu o prasknutí plodové vody, je čas vyrazit do porodnice. Doporučujeme si předem připravit tašku s důležitými věcmi. Co do tašky zařadit? Nezapomeňte na pohodlné oblečení, hygienické potřeby, lékovku a porodní plán. Pokud si nejste jistá, co všechno potřebujete, můžete se podívat na naši webovou stránku, kde najdete přehledné seznamy věcí, které byste měla mít s sebou.

Ať už jste prvorodička nebo maminou na druhý, třetí a tak dále, každý porod je individuální. Důležité je poslouchat své tělo a příznaky, které se objevují. Pokud máte jakékoliv další otázky nebo se cítíte nejistá, neváhejte kontaktovat svého gynekologa či porodní asistentku, jsou tu pro vás a pomůžou vám s každým krokem.

Podpora a pohodlí na cestě do porodnice

Víte, že okamžik, kdy praskne plodový vak, je jedním z prvních signálů, že se blíží den Vašeho porodu? Je důležité být dobře připravena a vědět, jak se zachovat v této situaci. Moment, kdy se dostanete na cestu do porodnice, může být napínavý, a proto je klíčové mít podporu a pohodlí, aby se Vaše cesta a následný porod mohl odehrávat co nejhladčeji.

Pro zajištění pohodlí během cesty doporučujeme mít s sebou tyto věci:

 1. Pohodlné oblečení: Zvolte si volné a pohodlné oblečení, které Vám umožní volný pohyb. Mějte na paměti, že během porodu se může vyskytnout mnoho pohybů a svalové aktivity.

 2. Kvalitní taška pro porodnici: Vložte do ní všechny důležité dokumenty, jako je například zdravotní průkaz, příručku s kontakty na Vašeho lékaře a pojišťovnu, a také si nezapomeňte přibalit věci na hygienu, jako jsou toaletní papír, zubní kartáček a pastu.

 3. Voda a malé občerstvení: Během cesty byste měla udržovat své tělo hydratované, a proto není na škodu mít s sebou láhev s pitím. Můžete také přibalit nějaké malé občerstvení, které Vám dodá energii, jako jsou například oříšky, sušené ovoce nebo müsli tyčinky.

Pamatujte, že tato fáze Vašeho těhotenství je očekávaná a připravená. S životem ve Vašem břiše jste v úzkém spojení a víte, co je pro toho malého nejlepší. S dobrou podporou a pohodlím na cestě do porodnice vyrazíte s jistotou a vědomím, že se brzy budete radovat ze svého nového přírůstku do rodiny.

Nenápadné znaky prasklé vody, které se mohou objevit

Praskla voda je jeden z nejznámějších příznaků, který signalizuje, že se přibližuje čas porodu. Ačkoli mnoho žen si představuje, že se voda protrhne jako v hollywoodských filmech v dramatické scéně, realita je obvykle jemnější. Existuje několik nenápadných znaků prasklé vody, které se mohou objevit a které je důležité znát.

 • Tekutina z podprsenky nebo spodního prádla: Pokud si všimnete, že máte neobvyklý výtok, může to být způsobeno prasklou vodou. Může se jednat o lehkou, nebo i větší vodu a může být čirou, nebo mírně zbarvenou (obvykle světle žlutou) tekutinou.

 • Stříkající kapka nebo postupný tok tekutiny: V některých případech může prasklá voda způsobit postupný tok tekutiny místo jednorázového protržení. Není neobvyklé, aby se kapky tekutiny objevovaly postupně až do okamžiku, kdy je porod nevyhnutelný.

 • Pocit vlhka nebo nižší tlak v pánevní oblasti: Prasknutí vody může způsobit pocit vlhka nebo mírného tlaku v pánevní oblasti. Můžete si všimnout, že máte vlhčí pocit mezi nohama, nebo že se cítíte na dolním břiše a v oblasti pánve těžší.

Pokud si všimnete některého z těchto nenápadných znaků prasklé vody, je důležité jednat rychle. Navštivte svou porodnici nebo kontaktujte svého porodníka/doktora, abyste se poradili, co dál. Pamatujte, že přesným časem, kdy vyrazit do porodnice, se řídíte podle pokynů zdravotnického personálu a různé faktory ovlivňující porod.

Kdy kontaktovat porodní asistentku nebo lékaře

Pokud vám praskla voda nebo máte jiné příznaky, které naznačují blížící se porod, je důležité vědět, kdy je ten správný okamžik vyrazit do porodnice. Kontaktovat porodní asistentku nebo lékaře je nutné v následujících situacích:

 1. Praskla voda: Pokud vám praskla voda, je to silný signál, že se porod blíží. Některé ženy mají silný trhací pocit, jako by se jim roztrhla blána, jiné mohou cítit, že jim tekou tekutiny, jako by šlo o pomalé vyprazdňování močového měchýře. V obou případech je důležité kontaktovat porodní asistentku nebo lékaře, aby byli informováni o vašem stavu a mohli vás správně navést, co dál.

 2. Silné a pravidelné kontrakce: Pokud začnete pociťovat pravidelné kontrakce s pravidelnými přestávkami, které se postupně stávají intenzivnějšími, je to další signál, že je čas vyrazit do porodnice. Porodní asistentka nebo lékař vám pomohou určit, zda je již porod dostatečně pokročilý a zda byste měli vyrazit.

 3. Krvácení: Pokud začnete ztrácet krev, může to být známkou komplikace nebo jiného problému. V takovém případě je důležité okamžitě kontaktovat porodní asistentku nebo lékaře a sdělit jim, co se děje. Můžou vám říct, jak dále postupovat a zda je nutné okamžitě vyrazit do porodnice.

Je důležité mít svého zdravotního pracovníka informovaného o vašem stavu, abyste mohli dostat správnou péči ve správný čas. Buďte tedy ve spojení s porodní asistentkou nebo lékařem a konzultujte s nimi jakýkoliv pokrok nebo změny, které v porodním procesu zažíváte.

Vědomí o alternativách k hospitalizaci po prasknutí vod

Pokud praskne voda a jste těhotná, je důležité vědět, kdy je ten pravý okamžik vyrazit do porodnice. Koneckonců, nikdo nechce riskovat až příliš brzký příjezd, ale ani nedojít včas. Existují různé faktory, které byste měli zvážit předtím, než se vydáte na cestu.

 1. Střídejte si oblečení a zjistěte, zda se voda stále neodlévá nebo jestli nejde o skřipec. Pokud se voda neustále odírá, je čas jít do porodnice.

 2. Věnujte pozornost barvě vody. Pokud je voda čirá nebo nažloutlá, je to v pořádku. Pokud je voda zelená nebo hnědá, měli byste se okamžitě vydat do porodnice.

 3. Pokud cítíte silné kontrakce, které trvají déle než jednu minutu a jsou v intervalu 5 minut, měli byste se bez ohledu na ostatní faktory vydat do porodnice.

 4. Je také důležité vzít v úvahu vzdálenost od porodnice a dopravní podmínky. Pokud je doprava pomalá nebo vzdálenost od porodnice příliš velká, měli byste se vydat do porodnice dříve.

 5. Nezapomeňte zkontrolovat svoje plány s vaším lékařem nebo porodní asistentkou. Měli by vám poskytnout jasné pokyny týkající se toho, kdy přesně vyrazit na cestu.

Buďte si vědomi těchto faktorů a poslouchejte své tělo, abyste si udrželi klid a jistotu v okamžiku, kdy je čas vyrazit do porodnice. Paměťový protokol vám může pomoci zotavit se z prasknutí vod. Ujistěte se, že máte nachystanou tašku s nezbytnými věcmi pro sebe i pro miminko. Ať už se rozhodnete vyrazit do porodnice, nebo se obrátit na alternativní možnosti, je nejdůležitější, abyste si zachovali klid a důvěru v rozhodnutí, které je správné pro vás a vaše dítě.

Jak udržet klid a pozitivní myšlení během cesty do porodnice

Během cesty do porodnice je důležité udržet klid a pozitivní myšlení, abyste se co nejlépe připravili na příchod nového člena rodiny. Zde je několik tipů, jak zvládnout tento okamžik a být co nejméně stresovaní.

 1. Zůstaňte klidní a odpočívejte: Pamatujte si, že cesta do porodnice může trvat různě dlouho, a proto je důležité si zarezervovat dostatek času. Zkuste si najít klidnou činnost, která vás uklidní a připraví na porod, například poslech hudby, meditace, hluboké dýchání nebo vizualizace.

 2. Buďte dobře připraveni: Před odjezdem si zkontrolujte, že máte všechny nezbytné věci a dokumenty s sebou. Seznam si můžete připravit dopředu a mějte jej stále po ruce. Představte si, že jste si připravili batoh na dovolenou s věcmi nejnutnějšími a vše ostatní je nadstandard.

 3. Komunikujte s partnerem: Dohodněte se s partnerem, jak budete při cestě komunikovat a jak si můžete navzájem pomáhat. Mluvte o svých očekáváních a přáních a buďte si navzájem oporou. Zatímco jeden bude řídit, druhý se může věnovat podpoře a uklidňování.

Pamatujte, že každý porod je jedinečným zážitkem a každá cesta do porodnice je plná očekávání a emocí. S těmito tipy byste měli být lépe připraveni na příchod nového člena rodiny a mít klidnou a pohodovou cestu. Nezapomeňte se také zaměřit na pozitivní myšlení a věřit ve svou sílu a schopnosti. Ať už jste matka nebo partner, jste úžasní a zvládnete to! Na závěr, doufáme, že vám tento článek pomohl lépe porozumět okamžiku, kdy je čas vyrazit do porodnice. Praskla voda je jedním z nejvýraznějších znaků začátku porodu, avšak je důležité si uvědomit, že toto pravidlo neplatí vždy stoprocentně. Každá žena je jedinečná a porod může probíhat různými způsoby.

Pamatujte si, že při pravidelných a bolestivých kontrakcích je nejlepší konzultovat situaci s vaším lékařem nebo porodní asistentkou. Navštěvte také předporodní kurz, kde se dozvíte více o příznacích porodu a budete připraveni na tuto vzrušující fázi života.

Buďte klidní a sebejistí ve svém rozhodování. Pamatujte si, že vy a váš partner jste hlavními aktéry tohoto procesu a vaše pocity a pohodlí jsou důležité. Pokud máte jakékoli obavy nebo otázky, neváhejte se poradit s odborníky, kteří vám rádi pomohou.

V prvních týdnech mateřství je klíčové mít podporu a sebeklam i sebeúctu, protože jste úžasnou matkou. Berte si čas, aby se váš tělo zotavilo, a užívejte si toto nezapomenutelné období. Přejeme vám šťastné a zdravé těhotenství a jednoduchý, bezproblémový porod.

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *