Co dělat, když se novorozenec poblinká? Rychlé řešení

Co dělat, když se novorozenec poblinká? Rychlé řešení

Vítáme vás u našeho článku zaměřeného na otázku, která mnoho rodičů přepadá – co dělat, když se novorozenec poblinká? Tento jev, který může být pro novopečené maminky a tatínky značně znepokojující, si zaslouží náležitou pozornost. Avšak nezoufejte, máme pro vás rychlé řešení, díky kterému budete moci zvládnout tuto situaci s klidem a sebejistotou. V našem informačním článku vám poskytneme veškeré relevantní informace a osvědčené tipy od odborníků, které vám pomohou lépe porozumět pohnutkám a potřebám vašeho poblinkávajícího novorozeného. Průvodce, který vás provede touto fází mateřství a otcovství, bude jasný, neutrální a plný důvěryhodných informací. Připravte se na to, že se stanete stoprocentním expertem na zvládání novorozeneckého pohybu v okamžiku, kdy se rozhodnete číst dál.
Jak poznat, že novorozenec poblinká?

Jak poznat, že novorozenec poblinká?

Když se novorozenec začne poblinkávat, může to být znepokojující pro rodiče. Poblinkávání je však běžný jev u novorozenců a obvykle není příčinou vážných zdravotních problémů. Existuje několik způsobů, jak poznat, že novorozenec poblinká, a zde je několik tipů, jak s tímto jevem efektivně zacházet.

 1. Změna barvy kůže: Pokud si všimnete, že obličej nebo ruce novorozence rychle mění barvu z červené na bledou nebo naopak, může to naznačovat poblinkávání. Tento jev je způsoben nedokonalým fungováním cév v jejich těle, které se ještě přizpůsobují mimoděložnímu životu.

 2. Nepravidelné dýchání: Poblinkávání může být také spojeno s nepravidelným dýcháním. Pokud vaše dítě dýchá nepravidelně, pauzuje v dýchání, nebo se pozoruje únava při kojení, může to být příznakem, že se poblinkávání uplatňuje.

 3. Chybný chůvačský reflex: Chůvačský reflex je reakce novorozence na vložení prstu do dlaně. Normálně by měl novorozenec pevně sevřít prst. U novorozenců s vypínačem může být tento reflex zhoršen nebo chybí úplně.

Pamatujte si, že je důležité hovořit s lékařem o jakýchkoli obavách ohledně poblinkávání vašeho novorozence. Odborník vám může poskytnout další informace a pokyny, jak nejlépe podpořit zdraví vašeho dítěte. Pokud si nejste jisti, zda váš novorozenec opravdu poblinká, můžete lékaře požádat o další vyšetření. Pamatujte si, že pozornost a péče jsou důležité pro zajištění zdravého vývoje vašeho dítěte.

Příčiny poblinkání u novorozenců

Příčiny poblinkání u novorozenců

Blinkání u novorozenců je běžný jev a obvykle není třeba se tímto chováním obávat. Existuje několik příčin, které mohou způsobit toto poblinkání. Jednou z možností je, že novorozenec teprve začíná rozvíjet svou zrakovou schopnost a jeho oční svaly se přizpůsobují novému prostředí. Toto poblinkání by mělo být dočasné a postupně by se mělo zlepšovat.

Další příčinou poblinkání u novorozenců může být suchost očí. Slzy novorozenců neobsahují dostatečné množství oleje, který by chránil jejich oční rohovky. Tento nedostatek oleje může způsobit podráždění očního povrchu a poblinkání. V takovém případě je vhodné oči dítěte pravidelně hydratovat speciálními očními kapkami pro novorozence.

Pokud se však poblinkání novorozence nezlepšuje nebo se stává častým a trvanlivým, je důležité poradit se s pediatrem. Existuje několik závažnějších zdravotních problémů, které mohou způsobovat poblinkání, jako je například infekce očí nebo problémy s očními svaly. Pediatr bude schopen provést důkladné vyšetření a poskytnout další pokyny a doporučení pro správnou péči o oči vašeho novorozence.

1. Rozvíjení zrakové schopnosti novorozence
2. Suchost očí a nedostatek oleje
3. Možné zdravotní problémy – infekce očí, problémy s očními svaly Jak zmírnit poblinkání u novorozenců?

Jak zmírnit poblinkání u novorozenců?

Pokud se váš novorozenec poblinká, nemusíte se hned panikařit. Toto je běžný jev u novorozenců a většinou se jedná o normální součást jejich vývoje. Poblinkání se projevuje nekontrolovatelným záškubem očních víček a obvykle přetrvává několik měsíců po narození dítěte.

Existuje několik způsobů, jak zmírnit poblinkání u novorozenců a zlepšit jejich pohodu:

 1. Ujistěte se, že novorozenec dostává dostatečný odpočinek a spánek. Nespavé dítě může být podrážděné a náchylnější k poblinkání. Zajistěte, aby mělo dítě klidný spánek ve vhodně teplé a tmavé místnosti.

 2. Pokud si všimnete, že se poblinkání zhoršuje při podráždění či vzrušení, snažte se dítě uklidnit a uvolnit. Můžete ho pohladit nebo mu poskytnout oblíbenou hračku, která ho přitahuje.

 3. Optimalizujte prostředí kolem novorozence. Jasné a příliš zářivé osvětlení může podle odborníků zhoršovat poblinkání. Zkuste snížit osvětlení a vytvořit klidné a příjemné prostředí pro své dítě.

Zapamatujte si, že poblinkání u novorozenců je obvykle bezpečné a samovolně odezní s průběhem času. Pokud však máte jakékoli obavy nebo je poblinkání spojeno s dalšími problémy, neváhejte se poradit s odborníkem na péči o novorozence.
Domácí léčba a péče o poblinkání u novorozenců

Domácí léčba a péče o poblinkání u novorozenců

Novorozenci jsou náchylní na poblinkání, což je normální jev u novorozenců. Poblinkání se obvykle vyskytuje během prvního měsíce života a může trvat až do šesti měsíců. Zde je rychlé řešení, co dělat, když se vaše dítě poblinká:

 1. Jemně přesuňte novorozence: Pokud se váš novorozenec začne poblinkávat, může mu pomoci jemně ho přesunout na jinou pozici. Lehce jej zvedněte a překlopte na bříško, poté jej zas volte zpátky. Setkání s novým pohybem může pomoci uvolnit nežádoucí plyny.

 2. Masáže bříška: Masírování bříška může také pomoci zmírnit poblinkání. Jemně jednou rukou přejíždějte po hodinových ručičkách po bříšku vašeho dítěte ve směru hodinových ručiček. Tento pohyb může pomoci uvolnit plyny a zmírnit nepohodlí.

 3. Kojení ve správné pozici: Pokud kojíte své dítě, ujistěte se, že držíte správnou pozici. Důležité je, aby dítě správně sajelo a nehltalo vzduch. Ujistěte se, že hlavička je v rovině s tělem a že je dobře přitisknuté k vaší prsu. Správná pozice umožní snadné sání a minimalizuje nadměrné polykání vzduchu.

Rozhodně je důležité pamatovat, že poblinkání je přirozený a dočasný jev. Pokud však vaše dítě vykazuje silné poblinkávání, které negativně ovlivňuje jeho životnost nebo pokud máte jakékoliv jiné obavy, měli byste se poradit s lékařem nebo pediatrem.

Kdy vyhledat lékařskou pomoc při poblinkání novorozence?

Novorozenec poblinkává, je to normální nebo je třeba vyhledat lékařskou pomoc? Tato otázka často znepokojuje rodiče, zejména pokud se jim narodil jejich první potomek. Poblinkání u novorozenců je velmi častý jev a zpravidla se nejedná o nic vážného. Přesto je však důležité být obezřetný a v některých případech by měl být vyhledán lékařský odborník.

Existují některé situace, kdy byste měli okamžitě vyhledat lékařskou pomoc při poblinkání novorozence. Patří sem:

 1. Intenzivní a neustálé poblinkání: Pokud si všimnete, že vaše dítě neustále poblinká nebo poblinkává velmi intenzivně, měli byste to okamžitě konzultovat s lékařem. To může naznačovat přítomnost vážného zdravotního problému.

 2. Neschopnost dýchání: Pokud vaše dítě při poblinkání má potíže s dýcháním, například se dusí nebo vykazuje známky dušnosti, vyhledejte okamžitě lékařskou pomoc. Toto může být známkou respiračních obtíží, které vyžadují okamžitou lékařskou péči.

 3. Modrozelené zbarvení rtů nebo obličeje: Pokud si všimnete, že rty nebo obličej vašeho dítěte se stávají modrozelenými během poblinkání, neměli byste čekat a měli byste se obrátit na lékaře. Toto může být příznakem nedostatečného okysličování a vyžaduje okamžitou léčbu.

Pamatujte si, že tyto jsou pouze příklady a že každý případ se může lišit. Pokud máte jakékoli obavy ohledně poblinkání vašeho novorozeného, je nejlepší se poradit s odborníkem. Odborník vám může poskytnout správné rady a informace a pomůže vám zjistit, zda je pro vaše dítě nutné vyhledat další lékařskou péči.

Prevence poblinkání u novorozenců

Před poblinkáním novorozenec, mnoho rodičů se potýká s obavami a nedoufá v žádný způsob. Ale nezoufejte! Existuje rychlé řešení, které vám může pomoci zvládnout tuto situaci. První věcí, kterou je třeba udělat, je uklidnit se a připravit se na řešení tohoto problému.

Zde je několik tipů, které vám mohou pomoci:

 1. Polohování: Zkuste změnit polohu novorozence, aby zmírnili pocit pálení žáhy a pomohli jim lépe spolknout. Například položte dítě do polohy vzpružené na rameni, nebo ho lehce nakloňte na bok.

 2. Frekvence krmení: Mnoho novorozenců poblinká z důvodu přeplněného žaludku. Zkuste zkrátit interval mezi krmením a nabídněte menší porce jídla.

 3. Prsa nebo láhev: Pokud kojíte, zkuste upravit polohu při kojení, abyste minimalizovali polknutí vzduchu. Pokud používáte láhev, zkontrolujte, jestli dítě dostatečně dobře saje a nepolyká moc vzduchu.

 4. Oblečení: Mějte na paměti, že příliš těsné oblečení může zvýšit pravděpodobnost poblinkání u novorozenců. Zvolte volnější oblečení, které nebudí tlak na bříško.

Doufáme, že vám tyto rady pomohou zvládnout poblinkání u novorozenců rychle a snadno. Nezapomeňte si uvědomit, že každé dítě je jedinečné a může si vyžadovat individuální přístup. Pokud se problém s poblinkáním nevyřeší nebo trvá déle než obvykle, měli byste se poradit s dětským lékařem, který vám může poskytnout další doporučení a případně vyhodnotit příčinu poblinkání.

Jak uklidnit poblinkajícího novorozence?

Jedním z běžných problémů, se kterými se můžeme setkat s novorozenci, je poblinkávání. Poblinkávání může novorozence vyděsit nebo znepokojit jejich rodiče, ale vězte, že je to zcela normální a často se vyskytující jev. Pobylinkávání je způsobeno nedokonalým vývojem nervového systému novorozence. Pokud se váš novorozenec poblinká, nemusíte se obávat, protože existuje několik způsobů, jak ho uklidnit.

 1. Dotek a tělesný kontakt: Novorozenci mají rádi pocit tepla a bezpečí. Pokud se váš novorozenec poblinká, zkuste ho obejmout nebo držet na svém těle. Tělesný kontakt s vámi mu poskytne pocit bezpečí a může ho uklidnit.

 2. Známé zvuky: Novorozenci jsou zvyklí na pohyb a zvuky, které slyšeli v děloze své matky. Pokud se váš novorozenec poblinká, zkuste jemně šeptat nebo pustit klidnou hudbu. Tyto známé zvuky mohou uklidnit novorozence a připomenout mu pocity, které zažíval v děloze.

 3. Stálý rytmus: Novorozenci mají rádi stálý rytmus. Pokud se váš novorozenec poblinká, zkuste mu poskytnout určitý rytmus, například jemné pokládání do kočárku nebo přikrývání dekou. Tento stálý rytmus mu může pomoci se uklidnit a usnout.

Pamatujte si, že poblinkávání je normální součást vývoje novorozence a obvykle samo o sobě netrvá dlouho. Pokud jste ale v jakémkoliv ohledu znepokojeni nebo pokud poblinkávání přetrvává nebo se zhoršuje, je vždy dobré poradit se s pediatrem. On vám může poskytnout další rady a pokyny pro uklidnění vašeho poblinkajícího novorozence.

Metody a techniky pro snížení poblinkání u novorozenců

Pokud se váš novorozenec poblinká, může to být důvodem k obavám a stresu. Nicméně existuje několik metod a technik, které vám mohou pomoci snížit poblinkání a uklidnit vaše dítě. Zde je rychlé řešení, které vám může pomoci:

 1. Položte novorozeně na jeho bříško – Tato poloha může pomoci uvolnit plyny a zlepšit trávení, což může snížit poblinkání.

 2. Zakroužte s nožičkami – Jemné zakroužení s nožičkami může stimulovat střeva a pomoci při trávení. Můžete to udělat tak, že chytíte nohy svého dítěte a děláte krouživé pohyby s nožičkami.

 3. Překlenujte mateřské mléko – Pokud kojíte, můžete zkusit překlenout mateřské mléko. To znamená, že během kojení budete střídat prsa, aby se minimalizovalo přílišné nasycení a předešlo se tak přebytku plynu.

 4. Masírujte bříško – Něžná masáž bříška vašeho novorozeného pomůže uvolnit plyny. Můžete použít lehký tlak a dělat kruhové pohyby ve směru hodinových ručiček.

 5. Vyvarujte se přílišným pohybům po jídle – Pokud je vaše dítě vyhublé a poblinkává, může to být způsobeno přílišnými pohyby po jídle. Zkuste po kojení nebo krmení udržovat dítě v klidné poloze po dobu alespoň 20-30 minut.

Pro snížení poblinkání se osvědčila také některá bylinná čajová směs, jako je tymiánový čaj. Je však vždy nezbytné poradit se s pediatrem nebo zdravotnickým odborníkem, než začnete používat jakékoli nové metody nebo bylinné přípravky u novorozence.

Společné aktivity pro rodiče a poblinkající novorozence

Máte novorozence a všimli jste si, že se poblinká? Nezoufejte, je to běžný jev u novorozenců a obvykle není třeba se obávat. Je to důsledek nedokonalého nervového systému a brzy to samo odezní. Pokud se vám ale zdá, že je poblinkávání příliš časté nebo se vyskytují i jiné příznaky, je dobré konzultovat to s pediatrem.

Co můžete udělat, když se váš novorozenec poblinká? Existuje několik aktivit a cvičení, která mu mohou pomoci vyrovnat se s tímto jevem a podpořit jeho rozvoj. Zde je několik tipů:

 1. Hladké pohyby: Jemné pohupování nebo hladění bříška může pomoci uklidnit a stabilizovat nervový systém novorozence.

 2. Hra s rukama: Vezměte si do ruky hračku s různými texturami a povrchy a nechte svého novorozeného ji prozkoumávat. To mu pomůže rozvíjet jemnou motoriku a koordinaci očí a rukou.

 3. Příjemná hudba: Pusťte svému novorozenci jemnou a klidnou hudbu. Hudba má relaxační účinek a může pomoci snížit úzkost a napětí.

Nechte svého novorozence objevovat a zkoumat svět kolem sebe a nezapomeňte, že se mu může postupně zklidnit poblinkávání. Sledujte jeho stav a v případě nejistoty se poraďte s odborníkem. Poblinkání u novorozenců je běžný jev, který obyčejně nepředstavuje žádné vážné zdravotní problémy. Je to přirozená reakce jejich těla na nové prostředí, které je plné světla a informací. Nicméně, pokud se váš novorozenec poblinká často a intenzivně, můžete zkusit několik rychlých řešení.

Prvním tipem je snížení stimulace. Snižte intenzitu světla v místnosti, kde novorozenec spí, a zkuste minimalizovat hlučné zvuky. Druhým je uklidnění. Podpora kontaktu s matkou nebo otcem, pěkné hřátí nebo šeptající způsob řeči mohou pomoci uvolnit novorozenec. Třetím tipem je zajištění pohodlí. Ujistěte se, že má vaše dítě suchý a teplý spánek, zdravé krmení a čistou plenku.

Paměťte si, že pokud problém přetrvává nebo se zhoršuje, je vždy nejlepší konzultovat s lékařem, aby se vyloučily případné komplikace. S těmito rychlými řešeními byste však měli být schopni zklidnit poblinkání vašeho novorozeného a poskytnout mu klid a pohodlí, které si zaslouží.

Pokud máte jakékoli obavy nebo otázky týkající se poblinkání novorozence, neváhejte se poradit s odborníkem.

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *