Bernský salašnický pes novorozenec: Jak o něj správně pečovat?

Vítejte! Tento článek je určen všem majitelům novorozených Bernských salašnických psů, kteří chtějí pečovat o svého malého čtyřnohého přítele co nejlépe. Příchod nového štěňátka do rodiny může být vzrušující a zároveň zavazující. Proto je důležité být dobře informovaný a připravený na všechny aspekty péče o toto plemeno. V tomto článku se zaměříme na správnou výživu, zdraví, výchovu a sociabilizaci vašeho Bernského salašnického psa v jeho raném věku. Přinášíme vám ověřené rady a informace od odborníků na psí chov, které vám pomohou naplno vychutnat radost z nového přírůstku do rodiny. Takže připravte se na poklady užitečných informací a pojďme začít!

1. První den s novorozeným Bernským salašnickým psem: Náležitá péče a přizpůsobení prostředí

Vítejte v našem článku o péči a přizpůsobení prostředí pro novorozeného Bernského salašnického psa! Pokud jste právě přivítali do své rodiny toto roztomilé štěně, je důležité mu poskytnout veškerou potřebnou péči a vytvořit mu prostředí, ve kterém se cítí bezpečně a pohodlně.

Prvním krokem je zajistit vhodný prostor pro váš nový čtyřnohý přírůstek. Bernští salašnický psi jsou velká plemena, takže je nejdůležitější zajistit jim dostatečný prostor k pohybu. Pokud nemáte zahradu, určete pro něj v bytě nebo domě účelnou oblast, kde bude mít dostatek místa a pohodlí. Umístěte mu tam měkkou a pohodlnou podložku, aby se cítil příjemně při spánku a odpočinku.

Dále byste měli zajistit dostupnost čerstvé vody a kvalitního jídla. Zvolte kvalitní psí krmení, které bude odpovídat potřebám vašeho štěněte. Můžete se poradit se veterinářem, který vám poradí s vhodnou stravou pro Bernského salašnického psa v raném věku. Nezapomeňte pravidelně kontrolovat a doplňovat vodu ve speciální míse nebo nádobě, aby měl váš mazlíček vždy k dispozici čerstvou vodu.

Vytvořte si pevný harmonogram cvičení a socializace pro vašeho nového přítele. Bernští salašnický psi jsou aktivní a inteligentní plemeno, které potřebuje dostatek fyzického cvičení a stimulace mysli. Pravidelné procházky, hraní si s hračkami a cvičení jsou pro ně velmi důležité. Nezapomeňte také začít s časem socializace co nejdříve, aby se váš pes naučil spolupracovat s jinými lidmi a zvířaty.

Pro vašeho nového člena rodiny je klíčové, aby se cítil milován a bezpečný. Poskytujte mu lásku a pozornost, ačkoliv se může zdát, že je na počátku svého života zranitelný. Hluboké a pravidelné pohlazení mu pomůže rozvíjet silné pouto s vámi a zvýší jeho důvěru. Můžete také vašemu štěněti poskytnout různé hračky, aby si s nimi mohl hrát a zábavit se. Buďte trpěliví a pečliví, protože péče o novorozeného Bernského salašnického psa vyžaduje čas a soustředění.

Doufáme, že vám tyto rady a tipy pomohou začít správně pečovat o vašeho novorozeného Bernského salašnického psa. Pokud dodržíte správnou péči a vytvoříte mu adekvátní prostředí, váš nový přítel vám bude věrným a radostným společníkem pro celý život. Nezapomeňte se také pravidelně poradit s veterinářem, který vám může poskytnout další rady a doporučení pro peči o vašeho štěněte.

2. Výživa a krmení novorozeného štěněte Bernského salašnického psa: Zdravý a vyvážený jídelníček

Výživa a krmení novorozeného štěněte Bernského salašnického psa je klíčovou součástí správného péče o něj. Je důležité zajistit mu vyvážený jídelníček, který bude podporovat jeho růst a vývoj. Zde je několik tipů, jak správně krmit vaše novorozené štěně:

 1. Mateřské mléko: Prvních několik týdnů života by mělo štěně dostávat mateřské mléko. To poskytuje důležité živiny a protilátky, které posilují imunitní systém štěněte.

 2. Postupné zavádění pevné stravy: Když je štěně starší přibližně čtyř týdnů, je čas postupně zavést pevnou stravu. Můžete začít s kvalitními mokrými štěněčími krmivy, která mu poskytnou všechny potřebné živiny.

 3. Vyvážený jídelníček: Je důležité, aby jídelníček vašeho štěněte obsahoval správné množství bílkovin, tuků, sacharidů, vitamínů a minerálů. Doporučujeme konzultovat s veterinářem o nejvhodnějším krmivu pro vaše štěně.

Začínání péče o novorozeného Bernského salašnického psa a jeho výživu je důležitým krokem k zajištění zdravého a šťastného života. Ujistěte se, že poskytujete štěněti správnou stravu a konzultujte se svým veterinářem, pokud máte jakékoliv otázky nebo obavy.

3. Péče o zdraví novorozenců: Prevence nemocí a pravidelné veterinární kontroly

Péče o zdraví novorozenců je klíčová pro jejich správný vývoj a celkovou pohodu. Prevence nemocí a pravidelné veterinární kontroly jsou nezbytné pro zachování zdraví bernského salašnického psa novorozeného štěněte. Zde je několik důležitých kroků, jak o něj správně pečovat:

 1. Očkování: Očkování je nezbytné pro ochranu novorozeného bernského salašnického psa před nebezpečnými nemocemi. Je důležité dodržovat plán očkování doporučený veterinárním lékařem a mít aktuální očkovací průkaz.

 2. Správná výživa: Zajistěte, aby novorozenec dostával vyváženou stravu, která odpovídá jeho věku a výživovým potřebám. Baby štěněcí krmivo je obvykle nejvhodnější volbou pro novorozené štěně.

 3. Zajištění vhodného prostředí: Novorozenci potřebují teplé a čisté prostředí. Zajistěte jim dostatečné obydlí s dostatkem měkkého lože a teplého přikrývky. Pravidelně čistěte prostředí od možných znečištění.

Pravidelné veterinární kontroly jsou také důležité pro správnou péči o zdraví novorozenců. Veterinární lékař bude schopen provést důkladnou prohlídku, posoudit vývoj štěněte a poskytnout doporučení ohledně výživy, očkování a dalších preventivních opatření. Nezapomeňte také na pravidelnou oční a zubní kontrolu.

Péče o zdraví novorozenců by měla být prioritou každého majitele bernského salašnického psa. Dodržováním preventivních opatření a pravidelnou návštěvou veterinárního lékaře můžete zajistit, že vaše štěně bude mít dlouhý a zdravý život.

4. Fyzická a mentalní stimulace pro rostoucího Bernského salašnického psa: Hry a trénink pro zdravý vývoj

Herní a tréninkové aktivity jsou nezbytné pro zdravý vývoj Bernského salašnického psa. Hrátky a hry jsou nejen zábavné pro vašeho novorozeného Bernského salašnického psa, ale také mu pomáhají vyvinout si správné fyzické a mentální schopnosti. Zde je několik tipů, jak zajistit, aby vaše štěně dostalo potřebnou stimulaci:

 1. Interaktivní hračky: Investujte do interaktivních hraček, které vašemu štěněti poskytnou duševní výzvu a zábavu. Hračky s tajnými překvapeními, jako jsou skrývatelné pamlsky, jsou skvělým způsobem, jak udržet vašeho psa zaneprázdněného a zabavit ho.

 2. Hry pro rozvoj síly a koordinace: Bernští salašničtí psi jsou velcí a silní psi, takže je důležité posilovat jejich svaly a zlepšovat jejich koordinaci. Hry jako chytání míčků nebo příprava agility překážek mohou pomoci posílit svaly vašeho štěněte a zlepšit jeho koordinaci pohybů.

 3. Mentální trénink: Bernští salašničtí psi jsou chytrí a náruživí zaměstnanci, takže je důležité poskytovat jim i mentální stimulaci. Můžete se je naučit různým trikům a cvičením, které je budou nutit zamýšlet se a učit se nové věci. Mentální trénink může zvýšit sebevědomí vašeho psa a pomáhat mu vyrovnávat se s novými situacemi.

Pamatujte, že během herních a tréninkových aktivit je důležité respektovat hranice a limity vašeho štěněte a dbát na jeho bezpečnost. Bernští salašničtí psi jsou často citliví a mohou se rychle přetěžovat, takže dbejte na to, aby aktivity byly vyvážené a přiměřené jeho věku a kondici. S dostatečnou stimulací a péčí se vaše novorozené štěně rychle rozroste v zdravého a šťastného Bernského salašnického psa.

5. Socializace a výchova: Důležité kroky pro sociální a poslušné chování

Výchova a sociální adaptace jsou zásadními kroky při péči o bernského salašnického psa od narození. Chceme, aby se z něj stal dobře vychovaný a poslušný společník, který se dokáže bez problémů přizpůsobit každodennímu životu s námi. Následující kroky vám pomohou správně pečovat o váš novorozený bernský salašnický pes a přivést ho na cestu k harmonickému chování.

 1. Včasná socializace: Čím dříve začnete s procesem socializace svého štěněte, tím lépe. Exponujte ho různým situacím a prostředím, jako jsou ruchy města, další zvířata, různí lidé atd. Důležité je, aby váš pes získal pozitivní zkušenosti a pocit jistoty ve všech těchto situacích. To pomůže vytvořit silný základ pro jeho budoucí sociální chování.

 2. Posílení základních povely: Učení vašeho bernského salašnického psa základním povelům, jako je sedni, lehni, čekej, je klíčové pro jeho poslušnost. Buďte trpěliví a pochvalte ho za každou správně provedenou akci. Opakování je také klíčem k úspěchu, buďte konzistentní ve svém výcviku.

 3. Sociální interakce: Udržování pravidelných sociálních interakcí s jinými psy a lidmi je důležité pro vašeho psa. Zahrajte si s ním na psích hřištích, účastněte se školení nebo kurzu pro sociálního psa. Tímto způsobem se váš pes naučí chovat se vhodně v situacích s jinými psy a lidmi.

 4. Klíčová role majitele: Jako majitel je na vás klíčová role v efektivním výchově a sociální adaptaci vašeho bernského salašnického psa. Buďte dominantní, ale vždy uplatňujte pozitivní posilování, jako je pochvala, odměna, nebo pamlsky. Být důsledný, ale spravedlivý, je klíčem k vytvoření pevného vazby s vaším psem a k úspěšnému výcviku.

Pamatujte, že každý pes je jedinečný a proces výchovy může trvat různě dlouho. Buďte trpěliví a dávejte svému bernskému salašnickému psu dostatek času na adaptaci a učení. S náležitou péčí a odhodláním se z něj stane milující a poslušný člen rodiny.

6. Rozvoj správného vztahu mezi majitelem a jedincem: Důvěra, respekt a láskyplná komunikace

Při pečování o novorozeného bernského salašnického psa je velmi důležité vytvořit správný vztah mezi majitelem a tímto malým jedincem. Důvěra, respekt a láskyplná komunikace jsou klíčové prvky, které pomohou vybudovat pevný vztah a posílit vaši vzájemnou pouto.

Zde je několik tipů, jak se postarat o vášho nového bernského salašnického psa a budovat k němu zdravý vztah:

 • 1. Vytvořte si čas na společnost: Veďte čas na kvalitní společné aktivity a hry se svým psem. Hrajte si s ním, vybírejte ho na procházky a trénujte společně. Tímto způsobem si vybudujete vzájemnou důvěru a posílíte pouto mezi sebou.
 • 2. Respektujte jeho potřeby: Poznejte jedinečné potřeby a temperament vašeho psa a snažte se je respektovat. Buďte trpěliví a porozumějte jeho reakcím. V neargumentujte s ním a učte se ho chápat. To ukáže vaši lásku a ohleduplnost k jeho pohodlí.
 • 3. Komunikujte s ním láskyplně: Používejte pozitivní posílení a odměňování, když se váš pes chová správně. Vyhýbejte se fyzickému trestání a přísným metodám výcviku. Místo toho se soustřeďte na láskyplnou a jasnou komunikaci. Přestože to může trvat trochu času, vaše trpělivost a laskavost budou váš vztah pevnit.

Závěrem je třeba si uvědomit, že vytváření správného vztahu mezi majitelem a bernským salašnickým psem vyžaduje čas a úsilí. Byť to může být občas náročné, odměna ve formě láskyplného a harmonického vztahu s vaším chlupáčem za to stojí.

7. Péče o srst a hygienu novorozenců: Pročesávání, koupání a stříhání drápků

Péče o srst a hygienu novorozenců je velmi důležitá, a to platí i pro bernské salašnické psy. Právě proto je důležité vědět, jak správně pečovat o srst a hygienu tohoto krásného plemene od útlého věku.

Kompletní péče o srst vašeho bernského salašnického psa zahrnuje pročesávání, koupání a stříhání drápků. Pročesávání srsti je základním krokem pro udržení srsti vašeho psa krásné a zdravé. Použijte kvalitní kartáč nebo hřeben speciálně určený pro dlouhou srst. Pravidelným česáním odstraníte odumřelé chlupy a odstraňujete případné zamotané části srsti. To zároveň zamezí tvorbě nepříjemných kožních problémů a pomáhá udržovat srst vašeho psa hebkou a lesklou.

Koupání bernského salašnického psa by mělo být prováděno pravidelně, ale ne příliš často. Koupání psa častěji než jednou za dva měsíce může odstranit přírodní ochranný olej na srsti a pokožce. Použijte hypoalergenní šampon speciálně vyvinutý pro plemeno bernský salašnický pes a důkladně opláchněte. Po koupání dbejte na to, aby srst byla důkladně vysušena, aby nedošlo ke vzniku plísní nebo kožních problémů.

Stříhání drápků je další důležitou součástí péče o srst a hygienu bernského salašnického psa. Neustřižené drápky mohou způsobit nejen nepříjemnou bolest, ale také mohou způsobit deformace nohou a nevhodné postavení. Pokud nejste si jistí, jak správně stříhat drápky svému psu, neváhejte se obrátit na profesionála, který vám to ukáže.

8. Plánování očkování a odčervení novorozených Bernských salašnických psů: Zajištění optimální imunitní ochrany

Plánování očkování a odčervení jsou klíčové aspekty péče o novorozené Bernské salašnické psy. Tímto zajišťujeme, že naši malí chlupáči mají optimální imunitní ochranu a jsou zdraví od samého začátku svého života. Zde je několik důležitých informací a tipů, které vám pomohou správně pečovat o novorozeného Bernského salašnického psa.

 1. Očkování: Očkování je nezbytné pro ochranu před vážnými a nakažlivými nemocemi. Je důležité začít s očkováním co nejdříve po porodu. Základní očkování zahrnuje očkování proti psincovitým virovým infekcím, parvoviru, vzteklina a leptospiróze. Je nutné dodržovat očkovací plán a pravidelně navštěvovat veterináře pro další očkování a posílení imunity.

 2. Odčervení: Odčervení je další důležitou součástí péče o novorozené Bernské salašnické psy. Vrstevníci, matka nebo prostředí mohou představovat riziko invaze do těla parazitů, jako jsou hlístice a blechy. Pravidelné odčervení je nutné provádět ve spolupráci s veterinářem, který vám doporučí vhodné přípravky a četnost odčervení.

Je důležité dbát na to, aby očkování a odčervení novorozené Bernské salašnické psy byly součástí jejich komplexní péče a aby byly prováděny v souladu s odbornými doporučeními. To zajistí, že naši malí chlupáči budou vyrůstat zdraví a silní a budou moci naplno vychutnávat šťastný a aktivní život.

9. Připrava novorozeného Bernského salašnického psa na samostatný život: Postupné osamostatňování a adaptace

Pokud jste právě přivítali do svého domova roztomilého Bernského salašnického štěněte, je důležité vědět, jak správně pečovat o novorozeného psa a připravit ho na samostatný život. Jedním z nejdůležitějších aspektů je postupné osamostatňování a adaptace štěněte na nové prostředí.

 1. Vytvořte štěněti bezpečné a komfortní prostředí

  • Zařiďte mu soukromé místo, kde bude mít dostatek prostoru a pohodlí pro spaní a odpočinek.
  • Zajištěte bezpečnost prostoru, odstraňte všechny potenciálně nebezpečné předměty a zabezpečte elektrické zásuvky.
  • Vytvořte štěněti přístup k čisté vodě a kvalitnímu krmení.
 2. Postupné osamostatňování

  • Začněte štěně postupně zvykat na krátké období odloučení od vás. Můžete začít s krátkými intervaly, jako je například zavření do jiné místnosti na pár minut.
  • Postupně prodlužujte čas odloučení a ujišťujte se, že štěně je vždy zaneprázdněné hračkami nebo pamlsky.
  • Pomalu zvyšujte míru nezávislosti, až bude štěně schopné trávit čas bez vaší přítomnosti.
 3. Pomoc při adaptaci na nové prostředí
  • Štěněti poskytujte dostatek fyzického cvičení, aby se vyčerpalo a mělo možnost vybít energii.
  • Socializujte štěně s různými lidmi, zvířaty a prostředím. Důležité je, aby se štěně naučilo komunikovat se svým okolím a cítilo se pohodlně v různých situacích.
  • Postupně jeve štěně novým situacím a rušivým vlivům, jako je například jízda autem nebo venčení v rušné čtvrti. Tímto způsobem si štěně postupně zvykne na různé podněty.

Během procesu postupného osamostatňování a adaptace je důležité být trpělivý a postupovat pomalu. Každé štěně je jedinečné a může vyžadovat odlišný přístup. S láskou, péčí a trpělivostí se brzy z vašeho Bernského salašnického štěněte stane samostatný a šťastný pes. Vítejte na konci našeho článku o péči o novorozeného bernského salašnického psa! Doufáme, že jste si při čtení užili stejně jako my při psaní tohoto informačního článku.

V průběhu článku jsme vám představili klíčové informace, které vám pomohou správně pečovat o vašeho nového čtyřnohého přítele. Zaznamenali jsme důležité body, jako je výživa, péče o srst a štěňata, socializace a výcvik.

Důležité je také sledovat zdravotní stav vašeho štěněte a pravidelně absolvovat veterinární prohlídky. Zároveň jsme vás informovali o vhodné výchově a tréninku, který vašemu novorozenému bernskému salašnickému psovi pomůže stát se dobře socializovaným a poslušným společníkem.

Doufáme, že jsme vás inspirovali a vybavili vás dostatečnými znalostmi, abyste mohli poskytnout vašemu novému štěněti nejlepší péči. Pamatujte, že s láskou, trpělivostí a speciální péčí můžete vytvořit dlouhotrvající vztah s vaším novým přítelkyní psího druhu.

Děkujeme za přečtení našeho článku a doufáme, že se brzy vrátíte pro další užitečné informace o péči o psa. Přejeme vám mnoho štěstí a spokojených chvil s vaším novým členem rodiny!

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *