Co na koliku novorozenec: Domácí rady a osvědčené postupy

Vítejte! V tomto článku se budeme věnovat častému problému novorozenců – kolice. Pro rodiče je to často frustrující záležitost, když jejich malý andílek trpí bolestmi a pláčem způsobenými touto nepříjemnou potíží. Naštěstí existuje řada domácích rad a osvědčených postupů, které mohou pomoci ulevit od kolikových bolestí. V tomto článku vám přinášíme přehled těchto metod, abyste se jako rodič mohli cítit jistěji při péči o své dítě. Od jednoduchých domácích léků až po doporučení předních odborníků – můžete být si jisti, že zde najdete užitečné rady a informace, které vám pomohou zvládnout koliku vašeho novorozeného. Přečtěte si tento článek a získejte užitečné znalosti, které vám mohou usnadnit tento obtížný období rodičovství.

Jak rozpoznat koliku u novorozence?

Co na koliku novorozenec: Domácí rady a osvědčené postupy

Existuje mnoho domácích rad a osvědčených postupů, které mohou pomoci zmírnit nebo dokonce zastavit koliku u novorozence. Je důležité si uvědomit, že každé dítě je jedinečné a co funguje pro jednoho, nemusí fungovat pro druhého. Zde je seznam několika věcí, které můžete zkusit:

 1. Hlazení bříška: Jemné masírování bříška novorozence může pomoci uvolnit plyn a zmírnit nepohodlí způsobené kolikou. Stiskněte prsty lehce na bříško a dělejte kruhové pohyby ve směru hodinových ručiček.

 2. Teplá lázeň: Teplá lázeň může napomoci uklidnění novorozence a uvolnění svalů. Přidejte několik kapek oleje do vody a jemně masírujte dítě během koupání.

 3. Kočičí nápoj: Mnoho matek zaznamenalo pozitivní výsledky po podání "kočičího nápoje" svým dětem trpícím kolikou. Jedná se o směs fenyklového čaje a pár kapek mateřského mléka. Tento nápoj je bohatý na přírodní látky, které mohou napomoci uklidnění a zmírnění plynatosti.

Pamatujte, že je vždy dobré poradit se s pediatrem nebo odborníkem, pokud má vaše dítě koliku. Tyto domácí rady a osvědčené postupy mohou pomoci, ale každé dítě je jedinečné a může vyžadovat individuální přístup.

Příznaky koliky a způsoby, jak je rozpoznat

Kolika je častým problémem u novorozenců a může být pro rodiče velmi stresující. Je to bolestivý stav, který obvykle začíná po několika týdnech života dítěte a může trvat až do pátého měsíce. Příznaky koliky se mohou lišit, ale často zahrnují nadýmání, silné pláče, kroucení, křeče a problémy s usínáním a spánkem.

Existuje několik způsobů, jak rozpoznat koliku u novorozenců. Jedním z nich je pozorovat, kdy pláč začíná. Pokud se dítě začne pravidelně a intenzivně plakat ve stejnou denní dobu, může to být známka koliky. Dalším příznakem je, že pláč je obvykle nevysvětlitelný a nedokážete ho uklidnit ani různými metodami, jako je přikládání na ruku nebo pravidelné krmení.

Pokud se domníváte, že vaše novorozené dítě trpí kolikou, je důležité se poradit s pediatrem. Může vám doporučit různé techniky a rady, které vám mohou pomoci zvládnout tuto situaci. Mezi ně patří například změna stravovacího režimu matky (pokud je dítě kojené), používání ohřívacích podložek na bříško, masáže nebo užívání speciálních přípravků na bázi bylin pro uklidnění trávicího traktu. Vždy je však důležité dodržovat radu odborníka a poslouchat potřeby vašeho dítěte.

Co dělat, když novorozenec trpí kolikou?

Kolika u novorozenců je častým problémem, který mnoho rodičů čelí. Nejedná se o závažnou nemoc, ale může způsobovat nepohodlí a pláč u dítěte. Pokud se s touto situací setkáváte, můžete vyzkoušet několik domácích rad a osvědčených postupů, které mohou pomoci zklidnit bolestivé pocity.

 1. Něžná masáž bříška: Masáž bříška může pomoci uvolnit přebytečné plyny a ulevit od bolesti. Při masáži lehce masírujte bříško dítěte v kruhovém pohybu ve směru hodinových ručiček. Můžete také zkoušet polohu "nožičky ke kštici", při které lehce přitlačíte nožky k bříšku a zlehka pohybujete nahoru a dolů.

 2. Teplá lázeň: Teplá lázeň může pomoci uvolnit bříško a uklidnit dítě. Napuste si vanu s teplou vodou a ponořte do ní svého drobce na krátkou dobu. Samozřejmě dbajte na bezpečnost a vždy držte dítě pevně.

 3. Zkuste svíčkový lžíci: Zajímavým trikem, který může fungovat, je svíčkový lžíci. Do světlé včelího medu zatlačte zadní část lžíce a získáte tak drobnou svíčku. Tu pak postavte tak, aby mířila směrem od dítěte na délku jeho těla. Není to sice důkazem vědeckého výzkumu, ale někteří rodiče tvrdí, že tento trik skutečně funguje.

Začněte s jednou z těchto metod a sledujte, jak na ni dítě reaguje. Každé dítě je individuální, takže ne všechny postupy budou fungovat stejně dobře pro každé dítě. Pokud se problém s kolikou u novorozence pravidelně opakuje nebo trvá déle než obvyklé tři měsíce, je dobré se poradit s pediatrem, který vám může poskytnout další rady a doporučení.

Domácí prostředky na zmírnění bolesti při kolice u novorozenců

Kolika je častým problémem u novorozenců a může pro rodiče i miminko způsobovat mnoho nepříjemností. Naštěstí existuje několik domácích prostředků, které mohou pomoci zmírnit bolest a nepohodlí spojené s tímto stavem.

 • Masáže bříška: Jemná masáž bříška může být účinným způsobem, jak ulevit od kolikové bolesti. Začněte jemnými krouživými pohyby ve směru hodinových ručiček. Tím pomáháte uvolnit plyn a napětí v břiše vašeho dítěte.
 • Teplá lázeň: Mnoho novorozenců se uklidní a uvolní ve vaně s teplou vodou. Vyzkoušejte na svého malého bublánka jemné koupele při teplotě kolem 37 stupňů. Můžete také přidat pár kapek oleje z levandule nebo heřmánku pro další uklidnění.
 • Hlazení: Kolika může být také uklidněna hlazením a lehkým tlakem na bříško. Pomalu přejíždějte prsty po břišku ve směru hodinových ručiček. Můžete také zkoušet jemné tlaky na bod mezi horním pupíkem a hrudní kostí.
 • Kojení: Pokud kojíte, kojení může být přirozeným způsobem, jak ulevit od kolikových problémů. Během kojení se uvolňuje oxytocin, hormon, který způsobuje relaxaci a uvolnění. Dbejte na správné přilnutí vašeho dítěte a pokud je to možné, držte ho klidně na vašem bříšku po dobu několika minut po dokončení kojení.

Vyzkoušejte tyto domácí prostředky, které jsou osvědčené a bezpečné pro vaše novorozené dítě. Pokud kolika přetrvává nebo se zhoršuje, neváhejte se poradit se svým pediatrem. Spolu můžete najít nejlepší způsob, jak pomoci vašemu dítěti a zlepšit jeho pohodu.

Osvědčené postupy pro úlevu od koliky

:

 • Uklidňující koupele: Připravte si teplou koupel a do vody přidejte pár kapek levandulového oleje. Tato kombinace pomáhá uvolnit napětí a uklidnit bříško vašeho novorozence. Cítění teplé vody a vonných éterických olejů může mít také relaxační vliv na vás oba.

 • Masáže bříška: Jemné masáže bříška mohou pomoci zmírnit nepohodlí způsobené kolikou. Předtím, než začnete s masáží, si pečlivě omotejte ruce teplým ručníkem, abyste zvýšili pohodlí svého dítěte. Poté použijte jemné kruhové pohyby ve směru hodinových ručiček kolem pupíku. Toto zklidňující gesto může pomoci uvolnit bříško a snížit bolest.

 • Poloha na břiše: Když se vaše dítě potýká s kolikou, může mu pomoci položit ho na bříško. Tato poloha pomáhá uvolnit plyny a zmírnit bolest. Pamatujte však, že tento postup je vhodný pouze za předpokladu, že je vaše dítě vzhůru a pod dohledem.

Nespěchejte, postupujte trpělivě a vyzkoušejte různé techniky, abyste našli ty, které vašemu dítěti nejlépe pomáhají. Ve většině případů se kolika snižuje až do konce třetího měsíce, takže buďte v klidu, pokud to trvá nějaký čas, dokud najdete správný postup pro vaše dítě. V případě, že kojené nebo krmené mléčnými přípravky, může být také vhodné konzultovat situaci se svým lékařem či dětskou sestrou, abyste získali správnou radu a doporučení.

Co pomoct novorozencům s kolikou?

Kolika je běžným a často se vyskytujícím stavem u novorozenců. Mnoho rodičů se setkává s touto obtíží, která je způsobena nadýmáním a bolestivým křečemi v dětském zažívacím traktu. Pokud jste rodičem novorozence, který trpí kolikou, existuje několik domácích rad a osvědčených postupů, které vám mohou pomoci ulevit vašemu miminku.

 1. Prsa na prsa kojení: Při kojení si dejte pozor na správnou polohu a udržujte kontakt s vaším dítětem. Pokud je možné, pokuste se miminko ponořit do hlubokého prsního dechu, což mu pomůže vyvíjet tlak na břicho a uvolnit nadýmání.

 2. Masáže bříška: Jemné masáže bříška mohou pomoci uvolnit svaly a tlak v zažívacím traktu dítěte. Masírujte bříško kruhovými pohyby ve směru hodinových ručiček. Můžete také lehce tisknout na břicho dítěte s volnými dlaněmi, abyste uvolnili bolestivé křeče.

 3. Přebalování nohama: Při přebalování miminko nejprve zvedněte tak, aby nohy a zadeček byly ve vzduchu. Poté dělejte jemné pohyby, kdy přenášíte nožičky dolů k bříšku a potom zpět nahoru. Tento pohyb může pomoci uvolnit plyn a zmírnit nepohodlí.

 4. Teplý obklad nebo váček s teplou vodou: Položte měkký teplý obklad nebo váček s teplou vodou na bříško miminka. Teplo může pomoci uvolnit svaly a ulevit od bolesti.

 5. Konzultace s lékařem: Pokud se vaše dítě trápí silnou kolikou nebo máte jakékoliv obavy, je vždy nejlepší konzultovat s pediatrem. Lékař může poradit s dalšími postupy a doporučit léky, které mohou ulevit od bolesti a nepohodlí.

Mastery Table:

Postup Výhody
Prsa na prsa kojení Zlepšuje trávení a uvolňuje nadýmání
Masáže bříška Uvolňuje svaly a tlak v zažívacím traktu
Přebalování nohama Pomáhá uvolnit plyn a zmírnit nepohodlí
Teplý obklad nebo váček s teplou vodou Ulevuje od bolesti a uvolňuje svaly
Konzultace s lékařem Poskytuje přesné rady a doporučení

Doufáme, že tento článek vám poskytl užitečné informace a rady ohledně koliky novorozence. Pamatujte si, že kolika je běžným problémem a mnoho rodičů se s ní potýká. Je důležité si uvědomit, že kolika není vážným onemocněním a obvykle s věkem samo odezní. Nicméně, existuje několik domácích rad a osvědčených postupů, které mohou pomoci zmírnit nepříjemné příznaky a uklidnit vaše dítě.

Prvním krokem je vědět, kdy s kolikou navštívit lékaře a s ním konzultovat další postup. Doporučuje se také zavést systematické změny ve stravě vašeho dítěte. Pokud kojíte, zkuste pečlivě sledovat, jaké potraviny mohou zhoršovat koliku. Pokud používáte kojenecké mléko, můžete se poradit s lékařem o vhodných změnách v tomto ohledu. Některé fyzické techniky, jako je například lívání dítěte, by také mohly pomoci.

Pamatujte si, že každé dítě je jedinečné a co funguje pro jednoho nemusí fungovat pro druhého. Takže zkuste různé metody a najděte ty, které vašemu dítěti nejvíce pomáhají. Sledujte reakce vašeho dítěte a nebojte se požádat o radu odborníka, pokud se situace nezlepšuje.

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *