Cviky na břicho po porodu – Efektivní Cviky na Posílení Břišních Svalů

Cviky na břicho po porodu – Efektivní Cviky na Posílení Břišních Svalů

Vítejte! Po porodu se ženy často snaží vrátit do formy a posílit své tělo, zejména břišní svaly. Ale jaké jsou nejefektivnější cviky na posílení břicha po porodu? V tomto článku se podíváme na některé účinné cviky, které můžete zařadit do svého tréninkového plánu. Břišní svaly jsou klíčové pro správnou posturu, zlepšení stability a snížení bolesti zad. Náš cíl je představit vám jednoduché a bezpečné cviky, které vám pomohou posílit a zpevnit vaše břicho po porodu. Bez ohledu na to, zda jste začátečnice nebo pokročilá, tyto cviky jsou přizpůsobitelné vašim potřebám. Připravte se na cestu ke zdravému a silnému tělu a vyrovnání se s následky těhotenstvím.

1. Význam posilování břišních svalů po porodu

Posilování břišních svalů je důležitou součástí rehabilitace po porodu. Po přechodu těhotenství a porodu prochází ženské tělo mnoha změnami, které mohou ovlivnit sílu a stabilitu břišních svalů. Efektivní cviky na posílení břišních svalů po porodu mohou pomoci obnovit sílu, pevnost a funkci těchto svalů.

 1. Plank:
  Plank je jedním z nejefektivnějších cviků pro posílení břišních svalů po porodu. Lehněte si na zem na břicho a opřete se o předloktí a špičky nohou. Držte tělo v rovině a vydržte co nejdéle. Při správném provedení aktivujete různé svalové skupiny, včetně břišních svalů.

 2. Russian twist:
  Tento cvik je skvělý pro posílení břišních svalů a také pro zlepšení stability páteře. Usedněte na zem, ohněte kolena a přitiskněte chodidla k zemi. Následně se lehce nakloňte dozadu a zatáhněte břišní svaly. S rukama ve středu hrudníku otáčejte trupem vlevo a vpravo, udržujte stabilitu a aktivujte břišní svaly při každém pohybu.

 3. Fitball crunch:
  Fitball je skvělým pomocníkem při posilování břišních svalů po porodu. Usedněte na fitball a posuňte se dopředu, takže je fitball položen pod vašimi bedry. Lehce se svažte dozadu a ohněte kolena. Následně provedte typický crunch, kdy se snažíte přiblížit hrudník k kyčlím. Udržujte stabilitu fitballu a aktivujte břišní svaly během cviku.

Myslete na to, že po porodu je důležité posilování provádět postupně a pod dohledem odborníka. Nezapomeňte se také zaměřit na celkové posílení těla, včetně pánevního dna a zádových svalů. Pravidelný trénink a správná technika provedení cviků vám pomohou obnovit sílu a funkci břišních svalů po porodu.

2. Bezpečné a účinné cviky na posílení břicha po porodu

Vítáme vás u našeho prvního článku zaměřeného na cviky po porodu, které jsou bezpečné a účinné pro posílení břišních svalů. V tomto článku vám přinášíme efektivní cviky, které vám pomohou obnovit sílu a pevnost břišních svalů po porodu.

Prvním cvikem, který vám doporučujeme, je tzv. "Břišní zkracovač". Tento cvik je ideální pro posílení středních a dolních břišních svalů. Lehnete si na záda s ohnutými koleny, nohy položené na zemi. Zvedněte paže a položte je na břicho. Pomalu zvedněte hlavu a ramena směrem ke kolenům, snažte se dotknout lokty kolen. Při tomto cviku je důležité udržovat správnou techniku a aktivované břišní svaly. V cvičení pokračujte po dobu 10-15 opakování.

Dalším efektivním cvikem je "Plank neboli cvik sokola". Tento cvik je skvělý pro posílení celého těla, včetně břišních svalů. Začněte v leže na břiše, opřené o předloktí a špičky nohou. Zvedněte tělo do vzporu a udržujte rovnou linii od hlavy ke kotníkům. Snažte se udržet tuto pozici co nejdéle, ideálně 30 sekund až 1 minutu. Opakujte cvik 3-4krát s krátkou přestávkou mezi sériemi.

V naší tabulce níže najdete další cviky na posílení břicha po porodu:

Cvik Pozice Počet opakování
Plank s dotykem ramene Vzpřímený sklon 10-15 opakování
Sbohem na bolavý žaludek Lehnutá pozice na zádech 10-12 opakování
Stahování břicha Lehnutá pozice na zádech 15-20 opakování

Zvažte začlenění těchto cviků do svého tréninkového plánu. Nezapomeňte vždy dbát na správnou techniku a poslouchejte své tělo. S postupem času budete cítit, jak se vaše břišní svaly posilují a stávají se pevnějšími. Buďte trpěliví a nezapomeňte si dávat pauzy, pokud je tělo potřebuje. Hodně úspěchů při posilování břicha po porodu!
3. Jak adaptovat cvičení na břicho po porodu k individuálním potřebám a možnostem

3. Jak adaptovat cvičení na břicho po porodu k individuálním potřebám a možnostem

Po porodu je důležité postupně navracet sílu do břišních svalů, které byly při těhotenství a porodu výrazně namáhány. Adaptace cvičení na břicho je klíčová pro přizpůsobení se individuálním potřebám a možnostem každé ženy. Zde je několik tipů, jak přizpůsobit cvičení na břicho po porodu:

1) Začněte pomalu: Nejprve se zaměřte na posílení pánevního dna, které je důležité pro správnou funkci břišního svalstva. Provádějte jednoduché cviky, jako jsou kontrakce pánevního dna a pomalé stahy břišních svalů. Postupně zvyšujte náročnost cvičení, jakmile si budete jistější.

2) Přizpůsobte cviky svému tělu: Vždy poslouchejte své tělo a nechte si čas na zotavení. Zvolte cviky, které nezpůsobují bolest nebo nepohodlí. Modifikujte cviky, například upravte uhly nohou nebo přidávejte oporu pro lepší stabilitu. Pro každou ženu je klíčové najít správnou formu cvičení, která jí vyhovuje nejlépe.

3) Kvalita před kvantitou: Fokusujte se na správnou techniku cvičení a kontrolu svalů, namísto počtu opakování. Zabraňte nadměrnému přetížení břišního svalstva a snažte se udržet správné držení těla během cvičení. Začátečníkům se doporučuje začít s menším počtem opakování a postupně jej zvyšovat.

Pamatujte, že nejlepší je konzultovat adaptační cvičení na břicho s odborníkem, jako je fyzioterapeut nebo certifikovaný trenér. Tito profesionálové vám mohou pomoci vytvořit individuální cvičební plán a správně vás vést k posílení břišních svalů po porodu.

4. Důležitost správného dýchání při cvičení po porodu

Při cvičení po porodu je správné dýchání klíčovým faktorem pro efektivní posílení břišních svalů. Správně dýchat při cvičení zabrání přetěžování svalů a pomůže vytvořit lepší sílu a stabilitu. Je důležité si uvědomit, že po porodu jsou břišní svaly oslabené, a proto je potřeba jim věnovat zvláštní pozornost.

Při cvičení na posílení břišních svalů je nejdůležitější dýchat hluboce a kontrolovaně. Při každém cviku si dejte pozor, abyste se nezadržovali ve výdechu ani nedýchali moc povrchně. Správným dýcháním aktivujete hluboké stabilizační svaly a posílíte také pánevní dno.

Dalším efektivním cvičením je kontrakce břišních svalů během výdechu. Při výdechu si představte, že snažíte přitáhnout pupík k páteři. Tento cvik pomůže posílit přímé a šikmé břišní svaly. Snažte se udržet kontrakci břišních svalů minimálně na 10 sekund a opakujte 10krát.

Zde je přehled několika cviků na břicho po porodu, které se zaměřují na správné dýchání a posilují břišní svaly:

 1. Ležení na zádech s vytaženýma nohama – Dýchejte hluboce a pomalu. Při vdechu povolte břišní svaly, při výdechu je zatáhněte k páteři. Opakujte 10krát.

 2. Plank – Při držení planku se soustřeďte na hluboký dech. Při vdechu povolte břišní svaly a při výdechu si představte, že přitahujete pupík k páteři. Držte plank 30 sekund a 3x opakujte.

 3. Stabilizační cvik s fit míčem – Lehněte si na fit míč a narovnejte záda. Dýchejte hluboce a pomalu. Při vdechu povolte břišní svaly a při výdechu si představte, že přitahujete pupík k páteři. Držte tuto polohu po dobu 10 sekund a 10krát opakujte.

Mějte na paměti, že správná technika dýchání je stejně důležitá jako samotné cvičení. Snažte se cvičit pravidelně a poslouchejte své tělo. Postupně zvyšujte náročnost cviků a nezapomínejte na kvalitní rozehřátí i protažení po každém tréninku. S pravidelným cvičením na posílení břišních svalů a správným dýcháním dosáhnete postupného zlepšení svého postporodního těla.

5. Doporučený postup pro začátek cvičení na břicho po porodu

Cvičení na břicho po porodu je důležité pro posílení břišních svalů a obnovu postavy po příchodu dítěte na svět. Doporučujeme začít cvičit až po šestinedělí, a to po konzultaci se svým lékařem. S postupným zpevňováním břicha se totiž můžeme vyhnout různým komplikacím a zlepšit celkovou sílu a stabilitu těla.

Efektivním způsobem, jak začít cvičit na břicho po porodu, je vytvoření cvičebního plánu, který zahrnuje různé cviky a postupy. Začít můžete s jednoduchými cviky pro posílení břišních svalů, jako je například planking nebo abdominal crunches. Tyto cviky pomáhají posílit svaly v oblasti břicha a snížit přebytečné tukové polštářky.

Pokud jste novopečenou maminkou, je důležité pamatovat na správnou techniku provádění cviků a postupně zvyšovat jejich intenzitu. Můžete také využít cvičební pomůcky, jako jsou cvičební míče nebo elastické pásy, které poskytují dodatečnou podporu a umožňují různé možnosti cvičení. Pravidelnost je klíčem k úspěchu, takže si zvolte časový harmonogram a držte se ho. S pravidelným cvičením na břicho po porodu si brzy získáte zpět silný a pevný břišní svalstvo, které vám pomůže s každodenními aktivitami a celkovým zdravím.

6. Jakým způsobem cviky na břicho po porodu předchází nežádoucím problémům

Po porodu je důležité, abyste se postupně vrátili k síle a pevnosti břišních svalů. Cviky na břicho jsou skvělým způsobem, jak toho docílit. Efektivní cviky na posílení břišních svalů vám pomohou zbavit se nežádoucího pocitu volného bříška, který často vyplývá z těhotenství.

Pravidelné provádění těchto cviků vám umožní posílit břišní svaly, zlepšit posturu a snížit riziko bolesti zad. Je důležité cvičit správnou techniku, abyste minimalizovali riziko zranění a dosáhli maximálních výsledků.

Zde je několik dobrých cviků na břicho po porodu, které můžete zařadit do svého tréninkového plánu:

 • Plank: Tento cvik posiluje celou střední část těla, včetně břicha. Začněte tím, že se opřete o podložku na předloktí a špičky nohou. Držte tělo jako rovnou prkno a snažte se udržet tuto polohu po dobu 20-30 sekund. Postupně zvyšujte čas, jak se budete cítit silnější.

 • Vytahování nohou: Lehněte si na záda, pokrčte kolena a postavte nohy na zem. Poté pomalu zvedněte nohy k hrudi, jednu nohu po druhé. Držte břicho pevné a snažte se udržet konstantní tlak na podložce. Opakujte tento pohyb 10-15krát na každou nohu.

 • Sklapovačky: Sklapovačky jsou skvělým cvičením pro posílení břišních svalů. Lehněte si na záda a pokrčte kolena. Ruce dejte za hlavu a plynule zvedněte horní polovinu těla směrem k nohám. Snažte se udržet plynulý a kontrolovaný pohyb. Opakujte 10-15krát.

 • Cvičení s balonem: Položte se na záda a ohněte kolena. Mezi kolena položte míček nebo balón a snažte se stisknout ještě více břišní svaly. Pevně stiskněte balón 10-15krát.

Pravidelně provádějte tyto cviky na břicho po porodu a brzy začnete pozorovat výsledky. Nezapomeňte dbát na správnou techniku a poslouchat své tělo. Pokud se vám objeví nejaké nepohodlí nebo bolest, přestaňte cvičit a poraďte se se svým lékařem.

7. Možnosti kombinace cvičení na posílení břicha po porodu s jinými aktivitami

Cvičení na posílení břicha po porodu je důležitou součástí obnovy těla po porodu. Jejich správnou kombinací s dalšími aktivitami můžete dosáhnout ještě lepších výsledků a rychleji se vrátit do formy. Zde je pár možností, jak je můžete kombinovat:

 1. Jógové cvičení: Přidání jógového cvičení do svého tréninkového plánu je skvělým způsobem, jak posílit břišní svaly po porodu. Jóga zaměřená na posílení břicha může pomoci zlepšit stabilitu a flexibilitu v této oblasti. Zkuste cvičení, jako je přítahování nohou k hrudi ve stoze s předklonem (pashchimottanasana) nebo pozice lodi (navasana).

 2. Plavání: Plavání je nejen skvělou kardiovaskulární aktivitou, ale také příjemnou formou cvičení na posílení břišních svalů. Voda poskytuje odpor, který pomáhá vybudovat sílu a pevnost v břišní oblasti. Doporučujeme začít s plaváním ve stylu prsou a postupně přidávat i další plavecké styly, jako je kraul.

 3. Masáže břicha: Dopřejte si také pravidelné masáže břicha, které pomohou zlepšit cirkulaci, uvolnit napětí a posílit svaly v této oblasti. Můžete si masáž provádět sami nebo vyhledat odbornou masérku specializující se na masáže břicha. Masáž můžete doplnit například o použití přírodního oleje nebo balzámu pro zklidnění pokožky.

Výběrem správných cvičení a jejich kombinací s jinými aktivitami můžete dosáhnout efektivního posílení břišních svalů po porodu. Berte však v potaz svůj aktuální fyzický stav a vždy se poraďte se svým gynekologem nebo fyzioterapeutem, abyste zajistili bezpečnost a účinnost vašeho tréninkového plánu.
8. Efektivní metody pro maximální účinnost cvičení na břišní svaly po porodu

8. Efektivní metody pro maximální účinnost cvičení na břišní svaly po porodu

Poté, co porodíte dítě, je cvičení na břišní svaly důležitým krokem k obnovení síly a pevnosti těla. Existuje několik efektivních metod, které vám mohou pomoci dosáhnout maximálních výsledků. Jednou z nejužitečnějších metod je začít s cviky na posílení středu vašeho těla, což zahrnuje břišní a pánevní svaly.

 1. Cviky na posílení břišních svalů: Plank (Plank je perfektní cvičení pro posílení břicha. Začněte tím, že si lehnete na břicho s lokty ohnutými a položenými pod rameny. Zvedněte tělo nahoru do pozice jedné rovné linie a držte to alespoň 30 sekund. Opakujte toto cvičení 3-4krát denně pro nejlepší výsledky.)

 2. Cviky na posílení pánevního dna: Bridge (Bridge je skvělý cvik na posílení pánevního dna. Začněte tím, že si lehnete na záda s ohnutými koleny a chodidly na zemi. Zvedněte boky nahoru směrem k nebi, takže vaše tělo vytváří rovnou linii od ramen po kolena. Držte tuto pozici alespoň 10 sekund a pak se vraťte na původní pozici. Opakujte toto cvičení 10krát denně.)

 3. Cvičení na přední a boční břišní svaly: Russian twist (Russian twist je vynikající cvik na posílení předních a bočních břišních svalů. Začněte tím, že si sednete na zem s koliky ohnutýma před sebou. Nakloňte tělo dozadu, takže se váš hřbet nakloní do 45 stupňů od polohy sedu. Pak zvedněte nohy od země, takže vaše tělo je ve vzduchu ve stabilní poloze. Pak se otočte a dotkněte se pravou rukou levého chodidla, pak opačně. Opakujte cvik 10krát na každou stranu.)

Tyto cviky jsou jen některé z efektivních metod, které můžete použít k posílení svých břišních svalů po porodu. Je důležité je provádět pravidelně a postupně zvyšovat obtížnost, jak získáváte sílu. Pamatujte, že každé tělo je odlišné, takže je důležité poslouchat své tělo a přizpůsobit cvičení vašim individuálním potřebám.

9. Tipy a triky jak udržet motivaci při cvičení na břicho po porodu

Po porodu je důležité posilovat břišní svaly, které během těhotenství prošly velkým zatížením. V tomto článku vám přinášíme účinné cviky, které vám pomohou posílit břicho a obnovit jeho pevnost.

Cvičení s balanční deskou:

Jedním z nejefektivnějších cviků na posílení břišních svalů je cvičení s balanční deskou. Tento cvik vám pomůže zlepšit rovnováhu, koordinaci a sílu břišních svalů. Staňte se na balanční desku, udržte rovnováhu a postupně se začněte ohýbat a natáčet ze strany na stranu. Břišní svaly budou intenzivně zapojeny při udržování vašeho těla v rovnováze.

Plank:

Plank neboli prkno je dalším účinným cvikem na posílení břišních svalů po porodu. Lehněte si na podložku s břichem dolů, opřete se o předloktí a prsty nohou. Zvedněte své tělo do rovné linie od hlavy k patě. Držte tuto polohu po dobu 30 sekund a postupně ji zvyšujte. Plank je velmi efektivní cvik, který posiluje nejen břišní svaly, ale i záda a pánev.

Úklony na strany:

Pro posílení boků a břišních svalů můžete provádět úklony na strany. Postavte se rovně, nohy mohou být mírně rozkročené. Položte ruce na boky a pomalu se ohýbejte na stranu, směrem k jedné noze. Držte tuto pozici na chvíli a vracejte se zpět do výchozí polohy. Opakujte cvik na druhou stranu. Úklony na strany jsou skvělým cvikem na posílení břišních svalů a zároveň vám pomohou při redukci bolesti zad.

Doufáme, že tento článek o cvicích na břicho po porodu vám poskytl užitečné informace a inspiraci k tomu, jak efektivně posílit vaše břišní svaly. Je důležité si pamatovat, že návrat k původní kondici po porodu vyžaduje čas a trpělivost. Snažte se začít s jemnými cviky a postupně zvyšujte intenzitu a náročnost. Důležité je také poslouchat své tělo a nevzdávat se, i když výsledky nejsou viditelné okamžitě.

Vybrali jsme pro vás několik klíčových závěrů, které vám mohou pomoci při cvičení pro posílení břišních svalů po porodu:

1. Dejte si na začátku dostatek času na zotavení a neuspěchejte s intenzivním tréninkem.
2. Zahrňte do svého tréninku různorodé cviky, které zaměřují různé části břišních svalů.
3. Nezapomínejte na důležitost správného dýchání při cvičení, které vám pomůže aktivovat břišní svaly.
4. Udržujte si správnou posturu během cvičení i každodenních činností, abyste minimalizovali přetížení břišních svalů.
5. Buďte trpěliví a důslední – s pravidelným cvičením a správnou stravou dosáhnete postupně viditelných výsledků.

Pamatujte, že každé tělo je jedinečné a každá žena prochází individuálním procesem zotavování. Není to závod, ale cesta k posílení a zdravějšímu životnímu stylu. Berte cvičení na břicho po porodu jako příležitost pro sebe péči a vychutnávejte si každý krok na této cestě.

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *