Placenta po porodu – Co se s Ní Děje a Jaké Jsou Možnosti

Placenta po porodu – Co se s Ní Děje a Jaké Jsou Možnosti

Víte, že po každém porodu dochází k něčemu velmi zajímavému a důležitému? Řeč je o placentě. Možná jste se o ní již něco dočetli nebo slyšeli, ale víte přesně, co se s ní děje a jaké jsou možnosti, jak se s ní nakládá? V tomto článku se zaměříme právě na placentu po porodu a rozkrýjeme tajemství, které s ní souvisí. Budete se dozvědět o fyzickém procesu oddělení, případném šití rány a zajímavých způsobech manipulace s placentou. Může vás překvapit, jaké výhody může mít pro vás i vaše dítě. Ať už vás toto téma zajímá pro osobní zvědavost nebo proto, že očekáváte přírůstek do rodiny, tento článek vám poskytne potřebné informace. Připravte se na objevování neuvěřitelných faktů o placentě!
Co se stane s placentou po porodu

Co se stane s placentou po porodu

Po porodu se placentou obvykle nekončí vše. Ve skutečnosti celý proces jejího odchodu z těla matky je zcela přirozený a důležitý. Po narození dítěte je placenta stále připojena k děloze pomocí pupeční šňůry a žiločichu. Během porodního procesu se pohyby matky a stahy dělohy pomáhají placentě se uvolňovat a oddělit se od stěny dělohy.

A jakmile je placenta oddělena, začíná následující fáze, která se nazývá porod placenty. Tělo matky se samovolně snaží vytlačit placentu ven z těla. Každá žena může prožít porod placenty jinak, ale obvykle se jedná o mírné krvácení a cítí se kontrakce nebo tlak.

Je důležité, aby matka dodržovala pokyny lékaře nebo porodní asistentky během porodního procesu placenty. Někdy může být potřebná intervence, například ruční vytažení placenty, pokud není vytažena přirozeně. Na druhou stranu, některé ženy se rozhodnou pro tzv. placentární zapuštění, což znamená, že si ponechají placentu po porodu a využijí jejích přínosů, například vyrábí placentární kapsle nebo ji uloží jako památeční předmět.

Výroba placentařních kapslí je proces, ve kterém je placentu sušená, mletá a následně umístěná do kapslí. Tyto kapsle se poté mohou užívat jako doplněk stravy pro matku po porodu. Někteří lidé tvrdí, že užívání placentařních kapslí může pomoci při obnově energie, regulaci emocí a podpoře hormonálního vyvážení.

Není tedy žádné jednotné řešení, co se děje s placentou po porodu. Každá žena má možnost vybrat si, co s ní udělá, v souladu s jejími představami a potřebami. Bez ohledu na to, zda se rozhodnete pro porodní proces placentu nebo použití placentařních kapslí, je důležité se poradit s odborníkem a zvážit všechny možnosti a rizika předem.

Možnosti využití placenty po porodu

Možnosti využití placenty po porodu

Placenta, někdy nazývaná také mateřský orgán, odehrává klíčovou roli během těhotenství, ale co se s ní děje po porodu? A jaké jsou možnosti využití tohoto zajímavého orgánu? Možností je hned několik, a to jak pro matku, tak i pro novorozence.

První možností je potrat placenty, což znamená, že se odstraní spolu se zbytky pupeční šňůry. Tato metoda je často prováděna mezi třetí a dvacátou minutou po porodu a zabraňuje tak rizikům spojeným s nedostatečným oddělením placenty. Potrat placenty může být prováděný jak přirozeně, tak chirurgicky.

Další možností je darování placenty pro lékařský výzkum. Placenta obsahuje mnoho cenných buněk a látek, které mohou být použity k léčbě různých nemocí a poruch. Darování placenty může pomoci poznat a léčit například genetické choroby, rakovinu či nemoci imunitního systému. Darování placenty může být skutečným darem života pro ty, kteří trpí vážnými onemocněními.

Poslední možností je využití placenty pro tvorbu přírodních kosmetických produktů. Placenta obsahuje mnoho prospěšných živin a složek, které mohou zlepšit stav pokožky a vlasů. Některé firmy vyrábějí krémy, serum a šampony obsahující extrakt z placenty, které slibují zlepšení vypadávání vlasů, hydrataci pokožky a zpomalení procesu stárnutí.

Využití placenty po porodu je tedy pestřejší, než by se mohlo zdát. Bez ohledu na to, jakou možnost zvolíte, je důležité vědět, že placenta zůstává vaším majetkem a rozhodnutí o jejím využití je ve vašich rukou. Je to jedinečný orgán, který prošel s vámi a vaším dítětem těhotenstvím, a jeho další osud může být stejně jedinečný.
Významné změny, které se dějí s placentou po porodu

Významné změny, které se dějí s placentou po porodu

Po porodu dochází k několika významným změnám v placentě. Jednou z nich je oddělení placenty od dělohy. Toto oddělení je způsobeno utažením děložního svalu, který se stahuje a odstraní placentu z otvoru děložního hrdla. Tento proces je obvykle provázen krvácením, které je úplně normální a mělo by ustoupit během několika dní.

Další změnou, která se děje s placentou po porodu je, že již není vyživovacím orgánem pro plod. Placenta přestává fungovat a ztrácí svoji předchozí funkci transportního systému živin mezi matkou a dítětem.

Po oddělení placenty a ustoupení krvácení je plod v této fázi již na oddělené i vyřešené placentě. Pozorují se také změny ve struktuře placentární tkáně, která se zplošťuje a ztenčuje. Je důležité, aby byla placenta zkontrolována lékařem, aby se ujistil, že došlo k jejímu úplnému oddělení a že nezůstaly žádné části v děloze.
Rizika spojená s nevhodnou manipulací s placentou

Rizika spojená s nevhodnou manipulací s placentou

Manipulace s placentou po porodu je běžnou součástí porodní praxe, avšak existuje několik rizik, která jsou spojena s nevhodnou manipulací s touto tkání. Jedním z největších rizik je možnost infekce. Placenta je přirozený filtr, který chrání plod před bakteriemi a viry během těhotenství. Pokud se však s ní nevhodně manipuluje, může dojít k přenosu infekce do matčiny dělohy a způsobit tak komplikace v hojení rány po porodu.

Dalším rizikem spojeným s nevhodnou manipulací s placentou je narušení cévní struktury. Placenta je bohatě prokrvená tkáň, která obsahuje mnoho cév. Pokud není manipulace provedena opatrně a správně, může dojít k poranění cév a následnému krvácení. To může vyústit v vážné krvácení po porodu, které si vyžaduje zákrok lékaře.

Dalším rizikem je narušení vazivového spojení placentou. Placenta je přirozeně připojena ke stěně dělohy pomocí vazivových vláken. Pokud se manipulace s placentou provádí hrubě, může dojít k poranění těchto vazivových vláken a následnému oddělení placenty od děložní stěny. To může způsobit komplikace jako je silné krvácení a nedostatečné vyčištění dělohy.

Při manipulaci s placentou po porodu je tedy důležité, aby byla provedena pečlivě a opatrně. Lékaři a porodní asistentky mají dostatečné znalosti a dovednosti, aby minimalizovali rizika spojená s manipulací s touto tkání. V případě jakýchkoli nejasností či obav je vždy vhodné se poradit se svým lékařem, který vám poskytne potřebné informace a odpoví na vaše dotazy.

Jak správně ošetřit placentu po porodu

Po porodu je důležité pečlivě ošetřit placentu, abyste minimalizovali riziko infekce a zajistili správnou regeneraci těla. Placenta, také nazývaná děložní blána, je orgán, který vytvoří vaše tělo během těhotenství a po porodu je uvolněna. Představuje propojení mezi matkou a dítětem a dodává živiny a kyslík plodu.

Zde je několik kroků, :

 1. Hygiena: Před dotykem placenty si důkladně umyjte ruce teplou vodou a mýdlem. Používejte také čisté rukavice, abyste minimalizovali riziko infekce.

 2. Osnědění: Placenta by se měla samovolně oddělit od dělohy a vypadat jako zhuštělá hmota tmavě červené až hnědé barvy. Je to naprosto normální. Pokud jste si však placentu vytahali na vlastní pěst, měli byste se obrátit na odborníka.

 3. Uklidnění: Placenta po oddělení může nějakou dobu pokračovat v krvácení. Pokud krvácení přetrvává déle než 10 minut nebo je velmi silné, je důležité vyhledat okamžitě lékařskou pomoc.

Po dokončení těchto ošetřovatelských kroků je nejlepší placentu konzultovat s lékařem nebo porodní asistentkou, kteří vám poskytnou další důležité informace a rady. Pamatujte, že každý porod je jedinečný a může vyžadovat individuální postup.

Přínosy pro matku i dítě vyplývající z užití placenty po porodu

Užití placenty po porodu se stává stále více populárním trendem mezi matkami po celém světě. Placenta, která slouží jako spojení mezi matkou a plodem během těhotenství, obsahuje mnoho důležitých látek a živin, které mohou mít přínosy pro matku i dítě po porodu.

Zde je několik přínosů, které mohou vyplývat z užití placenty po porodu:

 1. Zvýšená energie a vyrovnanost: Placenta obsahuje hormony, které mohou pomoci zregulovat hormonální nerovnováhu po porodu. To může vést k zvýšené energii, lepšímu emočnímu stavu a celkovému dobře se cítění.

 2. Léčivé účinky: Placenta obsahuje bohaté množství živin, včetně železa, vitamínů a minerálů, které mohou pomoci tělu po porodu se zotavit a regenerovat. Mnoho žen tvrdí, že užívání placenty po porodu jim pomohlo výrazně rychleji se zotavit a zmírnit nepříjemné příznaky, jako je únava a ztráta železa.

 3. Zlepšená laktace: Užívání placenty po porodu může také pomoci zlepšit laktaci a podpořit produkci mateřského mléka. Mnoho žen tvrdí, že po užití placenty měly dostatek mléka pro své děti a nemusely sahát po doplňcích.

Je důležité si uvědomit, že každá žena je jedinečná a prospěch z užívání placenty po porodu může být individuální. Je důležité poradit se s lékařem nebo specializovaným odborníkem před tím, než se rozhodnete pro jakoukoliv formu užití placenty.

Alternativní způsoby využití placenty po porodu

Po porodu je placenta často považována za odpad, který je vhodný jen ke zlikvidování. Ale co kdybychom vám řekli, že existují alternativní způsoby využití této fascinující orgány? Placenta je bohatým zdrojem živin a bioaktivních látek, které mohou mít prospěch pro matku i dítě. Zde je pár možností, jak můžete využít placenty po porodu:

 1. Konzumace: Mnoho žen volí konzumovat placentu v různých formách, jako je sušená a rozemletá do prášku, nebo přidávání do smoothie nebo polévky. Placenta obsahuje vysoké množství železa, bílkovin, vitamínů a hormonů, které mohou podpořit zotavení po porodu a zvýšit energii a imunitu.

 2. Kosmetika: Extrakt z placenty se stává populární surovinou pro kosmetické výrobky. Placentární sérum, krémy a masky mohou pomoci zlepšit pružnost pokožky, vyhladit jemné vrásky a podpořit regeneraci buněk. Mnoho žen tvrdí, že takové produkty zlepšují stav jejich pleti a dodávají ji zdravý vzhled.

 3. Tradice a rituály: V některých kulturách se placenta považuje za svatou a je provázena speciálními rituály. Může být například zakopána pod stromem jako symbol spojení matky s přírodou, nebo se vytvoří inkoust z placenty pro tisk stromu rodokmenu. Tyto rituály mají symbolický význam a mají za cíl uctít a spojit se s procesem porodu.

Mějte na paměti, že využití placenty po porodu je individuální volba a měli byste se vždy poradit se svým lékařem nebo odborníkem. Ať už se rozhodnete placentu využít nebo ne, je to fascinující orgán, který hraje důležitou roli během těhotenství a porodu.

Postup správného uchovávání a zpracování placenty po porodu

Placenta, jak již víme, je orgán, který se vytváří během těhotenství a slouží k přenosu živin a kyslíku z matky na plod. Po porodu se placenta oddělí od dělohy a je důležité, aby byla správně uložena a zpracována. Existuje několik možností, co se s placentou děje a jak ji lze využít, a v tomto článku se k nim podíváme podrobně.

 1. Uchování placenty jako památky: Mnoho rodičů si přeje mít něco hmatatelného, co jim připomene zvláštní okamžik porodu. Transformování placenty ve formě památky je stále populárnější opcí. Jednou z možností je vyčištění a sušení placenty a její odlití v umělecké formě, jako je například odlitek nebo obrázek. Tato památka může být uložena v krabičce a představovat jedinečnou vzpomínku na porod.

 2. Placentofágie: Další možností je konzumace placenty, což je známé jako placentofágie. Tato praxe má dlouhou historii v některých kulturách a věří se, že přináší mnoho zdravotních výhod. Například placenta obsahuje mnoho živin a hormonů, které mohou pomoci při obnově energetických hladin a hormonálních změn po porodu. Existují různé způsoby, jak přípravit placentu ke konzumaci, jako je sušení a mletí do prášku, přidání do smoothie nebo vaření.

 3. Medicínské využití: Placenta obsahuje mnoho buněčných a tkáněních faktorů, které mají regenerační vlastnosti. V medicíně se placenta používá k výzkumu buněčného inženýrství, léčbě ran a regeneraci tkání. Například placenta může být zpracována na buněčné injekce, které pomáhají v procesu hojení ran nebo v oblasti estetické medicíny pro regeneraci pokožky.

Je důležité si uvědomit, že každá možnost má své výhody a nevýhody a rozhodnutí o tom, co s placentou udělat, je osobní záležitost každého rodiče. Při výběru správného postupu je nejlepší se konzultovat s lékařem, aby byla zajištěna bezpečnost a hygienické podmínky. Bez ohledu na to, jaké rozhodnutí uděláte, je důležité respektovat a chápat roli a význam placenty v těhotenství a porodu. V dnešním článku jsme prozkoumali všechno, co byste měli vědět o placentě po porodu. Je fascinující, jakým způsobem se tělo ženy adaptovalo na tento důležitý orgán, který slouží k živobytí plodu během těhotenství. Zjistili jsme, že placenta je více než jen odpadní produkt, a že má spoustu potenciálních využití a výhod.

Jedním z hlavních zjištění bylo, jak důležité je správné ošetření placenty po porodu, ať už se rozhodnete pro její uchování nebo využití. Existuje několik možností, které stojí za zvážení, včetně placentární kapsule, která může poskytnout tělu ženy důležité živiny a hormony. Další možností je darování placenty, která může pomoci výzkumu a lékařským inovacím.

Ať už se rozhodnete jakkoliv, je důležité poradit se se svým lékařem a dobře zhodnotit své možnosti. Placenta po porodu může představovat cenný zdroj informací a prospěchu, ať už pro vás samotné, vašeho dítěte, nebo pro vědeckou komunitu.

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *