Co dělat, když nejde novorozenec utišit? Odborné rady

Vítáme vás u našeho článku, který vám přináší odborné rady a tipy, jak uklidnit novorozeného, který se zdá být nezadržitelně plačtivý. Každý rodič se občas ocitne ve chvíli, kdy si neví rady a přemýšlí, co by mohlo pomoci jejich dítěti uklidnit. S plným respektem k vašim pocitům a zkušenostem zde nabízíme několik osvědčených metod, které by vám mohly přijít vhod.

V tomto článku se zaměříme na základní potřeby, které by mohly být příčinou buzení dítěte, ale také na jemnou manipulaci, která může pomoci s utišením. S our cílem je poskytnout vám ucelený přehled možností a porozumění, protože víme, že každá situace je jedinečná.

Věříme, že naše rady vám pomohou přijít na kloub situacím, kdy se zdá být vaše novorozené dítě nezadržitelně plačtivé. Ať už se jedná o hladovost, nepohodlí, únava nebo další faktory, které mohou hrát roli v plači, doufáme, že se stanete sebevědomými a dokážete reagovat s klidem a láskou. Začněme už teď!

Jaké jsou příčiny plačícího novorozence?

Kdy novorozenec začne plakat, je přirozené, že se rodiče snaží ho utišit co nejrychleji. Existuje několik možných příčin, proč novorozenci pláčou, a je důležité se snažit identifikovat, co by mohlo být zdrojem jejich nepohodlí.

 1. Hlad – Jednou z nejčastějších příčin plačícího novorozence je hlad. Pokud je dítě nespokojené, zkuste ho kojit nebo mu nabídnout dudlík. V případě kojení se ujistěte, že správně přisálo a dostává dostatečné množství mléka.

 2. Koliky – Koliky jsou dalším běžným důvodem pláče u novorozenců. Pokud si myslíte, že je vaše dítě unavené, zkuste ho zazálohovat, lehce masírovat jeho bříško nebo vyzkoušet speciální bylinkové čaje nebo kapky, které pomáhají uklidnit žaludeční nepohodlí.

 3. Nepohodlí – Pláč může být také způsoben nějakým fyzickým nepohodlím, jako je mokré plenky, upínací svorky nebo příliš horko nebo zima. Zkontrolujte, zda je vaše dítě suché, pohodlně oblečené a jestli mu nechybí nějaké jemné pohodlí, které ho může rušit.

Je důležité si uvědomit, že novorozence plačícího novorozence lze občas utěšit a že není vždy možné okamžitě najít přesnou příčinu. Pokud se pláč zdá být vedlejším efektem nebo pokračuje i po vyzkoušení všech možností, je vždy lepší se poradit s pediatrem, který může pomoci odbornou radou a vyvrátit případné závažnější zdravotní problémy.

HTML example below:

Příčiny plačícího novorozence:

 • Hlad
 • Koliky
 • Nepohodlí

Existuje několik možných příčin, proč novorozenci pláčou. Je důležité se snažit identifikovat, co by mohlo být zdrojem jejich nepohodlí. Pokud se pláč zdá být vedlejším efektem nebo pokračuje i po vyzkoušení všech možností, je vždy lepší se poradit s pediatrem.

Efektivní techniky pro utišení plačícího novorozence

Když nejde novorozenec utišit a pláče neustále, může to být frustrující a vyčerpávající zároveň. Existuje však několik efektivních technik, které vám pomohou utišit plačícího novorozence.

1. Přikrmte ho: Možná váš novorozenec pláče z hlady. Zkontrolujte, jestli potřebuje další kojení nebo lahev. Dobrým indikátorem je, když se dítě pokouší sát na ruce nebo pohybuje rty.

2. Uklidňující zvuky: Použijte zvuky, které napodobují zvuky, které novorozec slyšel v děloze matky. Vyzkoušejte například šumící zvuky v pozadí, například krabici nebo přehrávače.

3. Pohyb: Novorozenci mají rádi pohyb a chcaní. Zkuste ho tedy něžně houpat nebo chovat. Můžete také vyzkoušet zatřást dítě lehce sem a tam, jako kdybyste jej kojili.

Mnoho forem kontaktu a lásky může pomoci utišit plačícího novorozence. Je však důležité si uvědomit, že každé dítě je jedinečné, takže možná budete muset zkoušet různé techniky, abyste našli tu, která nejvíce vyhovuje vašemu dítěti. Pokud se pokusy o utišení opakovaně nezdaří a váš novorozenec stále pláče nebo se zdá být nespokojený, neváhejte se poradit s odborníkem, jako je pediatr nebo poradce pro rozvoj dítěte.

Významná role rodičů při zvládání plačícího novorozence

Pláčící novorozenec může být pro rodiče velkou výzvou. Je důležité si uvědomit, že plač je jedním z hlavních způsobů, jak novorozenci komunikují s okolím a vyjadřují své potřeby. Zde je několik odborných rad, co dělat, když nejde novorozenec utišit:

Překontrolujte potřeby novorozence:

 • Zkontrolujte, zda je dítě nasycené – má plný žaludek?
 • Zajistěte, aby bylo v suchém a čistém plínu.
 • Ujistěte se, že nemá přítomny žádné nepohodlí způsobené plenou nebo oblečením.

Nabídněte novorozenci utišující prostředí:

 • Snažte se poskytnout dítěti klidné a tiché prostředí, aby se mohlo soustředit na uklidnění.
 • Použijte bílý šum nebo tlumené zvuky, které mohou novorozence uklidnit.
 • Zkuste zastavit případný podnět (například přemístění dítěte do jiné místnosti).

Vydržte a buďte trpěliví:

 • Pláč je přirozenou součástí procesu růstu novorozence. Je normální, že není vždy možné okamžitě najít způsob, jak ho utišit.
 • Dbejte na sebe sama, mějte na paměti, že je důležité udržovat rovnováhu mezi péčí o dítě a péčí o vlastní zdraví.

Pamatujte si, že je zcela normální, že novorozenec plače a je někdy obtížné ho utišit. Pokud však máte pocit, že situace není běžná nebo že dítě trpí bolestí, je nanejvýš žádoucí konzultovat situaci s odborníkem. Rodičovská role při zvládání plačícího novorozence je nesmírně významná a vyžaduje trpělivost, lásku a porozumění.

Jaké praktiky mohou pomoci novorozenci zklidnit se?

Pokud se novorozenec zdá být neklidný a těžko se utišuje, existuje několik osvědčených praktik, které mohou pomoci. Zkuste tyto metody a uvidíte, jestli nejsou účinné pro vášho malého jednoho.

1. Hladkání a jemná masáž: Přijměte svého novorozence do náručí, nalepte ho na své tělo a jemně hlaďte jeho záda, ruce a nohy. Můžete také vyzkoušet jemnou masáž, abyste uvolnili svaly a pomohli dítěti se uklidnit.

2. Kojení nebo dávkování lahve: Pokud jste na mateřském mléce, nabídnutí prsu může pomoci novorozenci se uklidnit a cítit se bezpečněji. Pokud krmičku, zajistěte, aby měla správnou teplotu a dítě ji mohlo pomalu a plynule pit.

3. Babiččina metoda zavinování: Použití techniky „swaddling“ může pomoci novorozencům se cítit bezpečněji a snižovat jejich nepokoj. Pokud nevíte, jak správně zavinout novorozence, najdete na internetu spousta návodů nebo se poraďte s pediatrem.

Pamatujte, že každé dítě je jedinečné a co funguje pro jedno, nemusí fungovat pro druhé. Pokud vaše dítě stále projevuje známky neklidu, můžete se poradit s pediatrem, který vám poskytne další odborné rady a doporučení pro uklidnění vašeho novorozeného.

Existují zdravotní faktory, které mohou ovlivnit chování novorozence?

Existuje mnoho zdravotních faktorů, které mohou ovlivnit chování novorozence a způsobit, že není možné ho utišit. Je důležité být obeznámen s těmito faktory a vědět, jak se s nimi správně vypořádat.

1. Kolika: Kolika je častým problémem u novorozenců a může být příčinou nadměrného plačtivosti. Kolika je charakterizována pravidelnými záchvaty pláče, obvykle se objevuje od druhého týdne života a vrcholí mezi 2.-4. měsícem. Je důležité uklidnit dítě a pomoci mu zmírnit koliku. Existuje mnoho osvědčených metod, jako je například houpačka, teplé obklady na bříško, nebo přípravky na bázi bobule sambucus.

2. Zažívací potíže: Zažívací potíže jsou také častým problémem u novorozenců a mohou způsobit nepohodlí a nadměrné plačtivost. Je důležité zajistit, aby dítě správně strávilo své jídlo a vyhýbat se potravinám, které mohou způsobovat nadýmání a pálení žáhy. Pomocí speciálních polohovacích technik a kojeneckých přípravků lze zmírnit zažívací potíže novorozence.

3. Infekce: Infekce u novorozenců mohou také ovlivnit jejich chování a způsobit nadměrné plačtivosti. Je důležité sledovat příznaky infekce, jako je horečka, průjem, nebo vyrážka, a včas vyhledat lékařskou pomoc. Antivirotika nebo antimykotika mohou být předepsána k léčbě infekcí u novorozenců.

Existuje mnoho dalších zdravotních faktorů, které mohou ovlivnit chování novorozence a způsobit, že není možné ho utišit. Je důležité vždy sledovat zdraví vašeho dítěte a vyhledat lékařskou pomoc, pokud si nejste jisti.

Jak se vyrovnat s emocemi a stresovou reakcí na plačící novorozence?

Všechny novopečené rodiče se někdy setkají s obdobím, kdy jejich novorozenec neustále pláče a zdá se, že ho nic neuklidní. To může být často emočně i fyzicky náročné, zejména pokud nerozumíte důvodům, proč se vaše dítě cítí takto. Jak se vypořádat s emocemi a stresovou reakcí v těchto situacích? Zde je několik odborných rad, které vám mohou pomoci:

1. Zůstaňte klidní a uvolnění: I když může být pláč novorozence frustrující, je důležité si zachovat klidný a uvolněný přístup. Dítě přebírá vaše emoce, takže pokud se budete nervózní, může to situaci ještě zhoršit. Snažte se najít způsob, jak si udržet klid a sebedůvěru.

2. Hledejte příčinu: Existuje mnoho důvodů, proč novorozenec pláče. Může to být hlad, únava, bolest bříška nebo jednoduše potřeba kontaktu a pohlazení. Sledujte signály, které vám dítě posílá, a zkuste odhadnout, co by mu mohlo pomoci. Zkuste ho například přebalit, nakojit nebo se pokuste ho pohladit a utěšit.

3. Hledejte podporu: Nenoste tyto pocity sami. Je důležité hledat podporu od dalších rodinných příslušníků nebo přátel. Můžete se zeptat zkušených rodičů na jejich názory nebo hledat rady od odborníků. Nebojte se o pomoc požádat, vaši blízcí vám mohou nabídnout důležitou perspektivu a podporu.

Zvládání emocí a reakce na plačícího novorozence může být náročné, ale pamatujte, že jste nejsou sami a že jste skvělými rodiči. Sledujte signály svého dítěte, zachovejte klid a budete schopni najít způsob, jak ho utišit a udělat ho šťastným.

Doporučené metody, které mohou pomoci při utišování plačícího novorozence

Existuje několik doporučených metod, které mohou pomoci utišit plačícího novorozence a uklidnit ho. Je důležité si uvědomit, že každé dítě je jedinečné a co funguje u jednoho, nemusí fungovat u druhého. Nicméně, následující metody jsou známé svou účinností a mohou snížit stres u novorozenců.

1. Držte a hlaďte dítě: Mnoho novorozenců se cítí bezpečněji, když jsou drženi a těsně objímáni. Opatrně ho podepřete rukama a pohladíte po zádech. Tato fyzická blízkost může pomoci utišit plačícího novorozence.

2. Vhodné prostředí: Někdy mohou rušivé podněty v okolí způsobovat neklid u novorozenců. Vytvořte pro něho klidné a tišší prostředí. Potlačte hluk a stmavte místo, kde je novorozenec. Slabé bílé šumění, jako například od větráku, může také pomoct.

3. Zkuste kojení nebo láhev: Pokud je novorozenec hladový, může být příčinou jeho plačení. Zkuste ho přidat k prsu nebo nabídněte láhev s mlékem. Mnoho novorozenců se uklidní při sání a může jim to pomoci zklidnit se a usnout.

Dalším důležitým faktorem je uklidnit sebe jako rodiče. Pláč novorozence může být frustrující, a je důležité pamatovat si, že nejste sami. Požádat o pomoc partnera nebo rodinného člena může být velmi užitečné. Pokud se problém s plačícím novorozencem nezmírní nebo pokračuje dlouhou dobu, je vždy nejlepší poradit se s odborníkem, jako je pediatr nebo poradna pro rodiče. Doufáme, že tento článek vám přinesl užitečné informace a praktické rady, jak utišit vaše novorozené dítě. Víme, že je to někdy obtížné a vyčerpávající, ale pamatujte si, že jste v tomto a nejste sami. Zapamatujte si tyto klíčové body, abyste se lépe zorientovali v této situaci.

Prvně, zkuste identifikovat příčinu, proč vaše dítě pláče. Může to být hlad, únava nebo nepohodlí. Druhým klíčem je poskytnout mu příjemné prostředí, jako teplou koupel nebo jemné pohlazení. Snažte se také vytvořit pravidelný noční režim, který pomůže novorozenému dítěti připravit se na spaní. V neposlední řadě, buďte trpěliví a udělejte si čas pro sebe. Odpočinek a relaxace jsou pro vás i vaše dítě velmi důležité.

Nikdy se nebojte vyhledat odbornou pomoc. Pracovníci ve zdravotnictví jsou tu, aby vám pomohli a nabídli další rady, které by mohly fungovat pro vaše konkrétní situace. Doufáme, že tyto informace vám pomohou překonat tuto obtížnou fázi v životě s novorozeným dítětem. Buďte trpěliví a věřte si.

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *