Co dělat, když novorozenec ublinkne, ale neříhá? Praktické tipy

Co dělat, když novorozenec ublinkne, ale neříhá? Praktické tipy

Vítáme vás u našeho informačního článku, který vám přináší praktické rady a tipy, co dělat, když váš novorozenec ublinkne, ale neříhá. Je běžné, že novorozeňata ublinkávají, ale pokud se vám zdá, že váš malý nevydal žádný zvuk, možná vás to trochu znepokojuje. V našem článku se zaměříme na to, co by mohlo způsobovat tuto situaci a jak ji řešit.

Zjistíte, že existuje několik faktorů, které mohou způsobit ublinknutí bez říhání, a že to nemusí nutně znamenat závažný problém. Máme pro vás však užitečné rady a tipy, jak zjistit, jestli je třeba vyhledat lékařskou pomoc, a jak můžete sami pomoci svému dítěti uvolnit případné vzduchové bublinky.

Takže pokud se ptáte, co dělat, když váš novorozenec ublinkne, ale neříhá, přečtěte si náš článek a buďte připraveni na řešení tohoto běžného problému.
Jak rozpoznat, jestli novorozenec ublinkne, ale neříhá

Jak rozpoznat, jestli novorozenec ublinkne, ale neříhá

Blinkání u novorozenců je obvyklým jevem, který se děje při vylučování vzduchu z jejich žaludku či střev. Nicméně, pokud si všimnete, že váš novorozenec ublinkne, ale neříhá, může to být důvodem k obavám. Tento problém může zapříčinit nepříjemnosti pro vás i pro vaše dítě, proto je důležité vědět, jak s ním vypořádat.

Je několik praktických tipů, které vám mohou pomoci, pokud se ocitnete v této situaci. Zaprvé, je důležité zajistit, aby se váš novorozenec správně přikrmoval a nejsou příčinou ublinkávání žaludeční potíže. Ujistěte se, že dítě správně nasává mléko, zkontrolujte polohu a případně se poraďte s odborníkem na kojení.

Dalším užitečným tipem je udržování správné polohy po jídle. Pamatujte, že po každém krmení by mělo být novorozenec udržován ve vzpřímené poloze po dobu 20-30 minut. Tímto způsobem můžete pomoci, aby se vzduch ve stravovacím traktu dostatečně vylučoval a minimalizovaly se potíže s ublinkáváním.

V neposlední řadě, pokud ublinkávání vašeho novorozence přetrvává, je důležité vyhledat radu od odborníka. Pediatr vám může poskytnout další informace o možných příčinách a řešeních tohoto problému. Nebojte se oslovit odborníka, pokud máte jakékoli obavy ohledně zdraví vašeho dítěte.

Zde je také strukturovaná tabulka s některými možnými příčinami a řešeními:

Příčiny Řešení
Nepravidelné krmení Vytvořte osvědčený jídelní plán a držte se ho
Postranní poloha během krmení Ujistěte se, že novorozenec je správně zaklíněn
Trávicí potíže Konzultujte s pediatrem ohledně možnosti změny stravy nebo podpůrných prostředků

Nikdy nedávejte své dítě léky nebo změňte stravu bez konzultace s odborníkem. Je důležité mít na paměti, že každé dítě je jedinečné a může vyžadovat individuální péči.

Příčiny ublinkávání bez říhání u novorozence

Příčiny ublinkávání bez říhání u novorozence

Jestliže váš novorozenec ublinká, ale neříhá, může to být zdrojem obav a nejistot. Během prvních měsíců života novorozence je běžné, že se vyskytují různé problémy s trávením, a ublinkávání bez říhání je jedním z nich. Existuje několik příčin, proč se to může dít, a některé z nich jsou následující:

 1. Nedostatečné uvolnění vzduchu: Někdy novorozenec nedokáže efektivně říhnout a sejmout vzduch z trávicího systému. To může být způsobeno nedostatečným uvolněním vzduchu při kojení nebo při krmení z lahve. Pomocí několika jednoduchých triků můžete pomoci vašemu dítěti uvolnit vzduch a snížit ublinkávání, jako je například držení dítěte ve vzpřímené poloze po kojení.

 2. Rezistence nebo reflux: V některých případech může ublinkávání bez říhání signalizovat problémy s trávením, jako je rezistence nebo reflux. Rezistence je stav, kdy se potrava přesouvá příliš pomalu nebo obtížně tráví. Na druhou stranu, reflux je stav, kdy se žaludeční obsah vrací zpět do jícnu. Pokud máte podezření na tyto problémy, je nejlepší se poradit s lékařem, abyste získali vhodné rady a léčbu.

 3. Nadměrné požití vzduchu: Novorozenci jsou náchylnější ke spolknutí vzduchu, což může vést k ublinkávání bez říhání. To se často stává, když kojíte nebo krmit dítě rychle nebo když jsou příliš aktivní během krmení. Abyste snížili riziko nadměrného požití vzduchu, můžete vyzkoušet častější pauzy během krmení nebo krmit dítě v klidném prostředí.

Problémy s trávením u novorozenců jsou poměrně časté a obvykle se zlepšují samy o sobě. Pokud máte však závažné obavy nebo se problémy s trávením zhoršují, vždy je nejlepší se poradit s lékařem.
Praktické rady pro zmírnění ublinkávání u novorozeného dítěte

Praktické rady pro zmírnění ublinkávání u novorozeného dítěte

Pokud váš novorozenec ublinkne, ale neříhá, může to být důvodem k obavám. Běžně děti ublinkávají kvůli přeplnění žaludku vzduchem, který se dostane během kojení. Pokud ale nemáte starosti s říháním, zde je několik praktických rad, jak zmírnit ublinkávání u novorozeného dítěte.

 1. Zabezpečte správný úhel při kojení: Při kojení položte dítě na správnou výšku a udržujte ho ve vzpřímeném postavení, aby se minimalizovala možnost přílišného polknutí vzduchu. Můžete také vyzkoušet různé polohy, jako je poloha na boku, která může pomoci minimalizovat ublinkávání.

 2. Snižte dobu kojení: Pokud vám připadá, že dítě je při kojení příliš přesycené, můžete zkrotit dobu kojení. Zkuste kojit jen na krátké intervaly a ujistěte se, že dítě dostatečně vyrábí plyn.

 3. Pravidelně burpne dítě: Během kojení nebo po jídle si udělejte čas na burpování dítěte. Držte ho vzpřímeně a lehce ho jemně pleskání po zádech nebo po břiše, abyste mu pomohli vyrazit přebytečný vzduch. To může snížit potenciál pro ublinkávání.

Mějte na paměti, že každé dítě je jedinečné a může reagovat na tyto rady různým způsobem. Pokud máte vážné obavy ohledně ublinkávání svého novorozeného dítěte, vhodné je konzultovat to s pediatrem, který vám poskytne přesnější rady a doporučení.
Co jíst a pít při kojení, aby se minimalizovalo ublinkávání

Co jíst a pít při kojení, aby se minimalizovalo ublinkávání

Kojení je důležitý moment pro vás i vaše novorozené dítě. Některé děti však mohou zažívat problémy s ublinkáváním, což je normální proces, při kterém se vrací mléko zpět do jícnu. Pokud se ale váš novorozenec ublinkává často, může to být frustrující pro vás i pro něj. Existuje několik věcí, které můžete udělat, aby se ublinkávání minimalizovalo.

 • Změňte polohu během kojení: Vyzkoušejte změnit polohu, ve které kojíte své dítě. Někdy může změna polohy pomoci minimalizovat ublinkávání. Například pokud kojíte ve vzpřímené poloze, můžete vyzkoušet kojení ve vodorovné poloze nebo naopak.

 • Vyhýbejte se potravinám s vysokým obsahem kofeinu: Některé studie naznačují, že nápoje s vysokým obsahem kofeinu (jako káva či cola) mohou způsobovat ublinkávání. Pokud si všimnete, že ublinkávání u vašeho dítěte se zhoršuje po konzumaci kofeinu, možná bude nezbytné jej omezit.

 • Pozor na aspirování vzduchu během kojení: Během kojení může vaše dítě příliš rychle polykat a přijímat zároveň vzduch. To může způsobovat ublinkávání. Ujistěte se, že se vaše dítě správně chytá na prsu nebo láhvi a že polyká pomalu a postupně.

 • Zkuste kojení po malých porcích: Někdy může ublinkávání být způsobeno přejedáním. Místo toho, abyste kojila delší dobu bez přestávky, zkuste třeba po menších porcích s kratšími přestávkami. Tím se může minimalizovat ublinkávání.

Mnoho novorozeňat zažívá ublinkávání, ačkoli je to normální proces. Pokud si ale všimnete, že ublinkávání je časté a způsobuje vašemu dítěti nepohodlí, je vhodné tuto záležitost prodiskutovat s pediatrem.
Odbourání vzduchu u novorozenčete pro předcházení ublinkávání

Odbourání vzduchu u novorozenčete pro předcházení ublinkávání

Pokud se váš novorozenec často ublinká, ale neříhá, může to být známkou potíží s odvětráváním vzduchu. Tento problém je poměrně běžný u kojenců a může jim způsobovat nepohodlí a podráždění. Existuje několik praktických tipů, které vám mohou pomoci s odbouráním vzduchu u vašeho novorozeného dítěte a předcházet tak ublinkávání.

 1. Polohování při krmení: Ujistěte se, že správně držíte svého novorozeného při kojení nebo krmení z láhve. Místo horizontální polohy, zvolte lehce mírně vysokou polohu, která pomáhá oddělit vzduch od mléka a snižuje riziko ublinkávání.

 2. Časté zavírací pauzy: Během krmení nebo kojení je užitečné udělat pravidelné zavírací pauzy. Stačí nepokračovat v kojení nebo krmení na pár sekund, abyste umožnili vašemu dítěti zpracovat vzduch a zbavit se přebytečného plynu.

 3. Lehce vatový hadřík: Pokud se váš novorozenec ublinká nebo se zdá, že má potíže s plyny, zkuste lehce přiložit vatový hadřík na jejich bříško a provést jemné krouživé pohyby. To může pomoci uvolnit plyn a poskytnout dítěti úlevu.

 4. Více frekvence krmení: Pokud se váš novorozenec stále ublinká, zkuste krmit dítě ve více frekvenci, ale menších dávkách. To pomáhá snížit objem vzduchu, který se dostává do jejich trávicího systému.

Zapamatujte si, že každé dítě je jedinečné a co funguje pro jedno, nemusí nutně fungovat pro druhé. Pokud je ublinkávání vášho novorozeného časté a závažné nebo pokud máte jakékoliv obavy ohledně jejich pohodlí, je vždy nejlepší se poradit s pediatrem.
Jak pomoci novorozenci s ublinkáváním bez říhání

Jak pomoci novorozenci s ublinkáváním bez říhání

Pokud máte novorozence, pravděpodobně jste se již setkali s ublinkáváním. Tato situace není neobvyklá a může být způsobena různými faktory, jako je předávkování mlékem, přejídání se, pokousání nebo dokonce špatné držení. Ublikačka je v podstatě situace, kdy se z žaludku dostává mléko nebo jiná tekutina zpět do jícnu a následně do úst.

Pokud váš novorozenec ublikne, ale nedojde k říhání, existuje několik praktických tipů, které by vám mohly pomoci.

 1. Udržujte novorozence ve vzpřímené poloze po každém krmení. Tím se minimalizuje riziko ublinkávání a usnadní se říhání. Můžete novorozence chvíli držet ve vzpřímené poloze na rameni nebo mu poskytnout podporu na hrudi.

 2. Dbejte na správné polohování při krmení. Ujistěte se, že novorozenec je správně přidržovaný při kojení nebo krmení z lahve. Správná poloha pomůže předejít nadměrnému polykání vzduchu a sníží riziko ublinkávání.

 3. Zkuste menší porce jídla. Pokud zjistíte, že váš novorozenec ublikačku po každém krmení, může být předávkováním mlékem. Zkuste snížit objem jídla a častěji nabídněte menší porce. Tím se může minimalizovat nadměrné plnění žaludku.

Pokud tyto tipy nepomáhají a ublinkávání trvá dlouhodobě a závažně ovlivňuje vašeho novorozence, je nejlepší se poradit s odborníkem, jako je pediatr nebo kojící poradce. Vědět, jak se postarat o novorozené dítě, může být překvapivě náročné, a tak je důležité, abyste si byli vědomi některých praktických tipů, jak se vyrovnat s problémy, které se mohou objevit. Pokud vaše dítě ublinká, ale neříhá, nemusíte hned panikařit. Existuje několik jednoduchých opatření, která můžete zkusit, abyste pomohli vašemu dítěti.

Za prvé, je důležité ujistit se, že dítě dostává dostatek času na jídlo a že je správně přiloženo ke kojení nebo láhvičce. Pokud je dítě příliš spěcháno nebo nemá správnou polohu, může ubliknout, aniž by říhalo.

Dalším tipem je provádět jemnou masáž na bříšku, abyste podpořili dětské trávení. Mnohdy není potřeba nic víc než jemné krouživé pohyby s vašimi prsty kolem pupíku.

Pamatujte si, že ublinknutí bez říhání je běžným jevem u novorozenců a nemusí znamenat žádný vážný problém. Nicméně, pokud jste si nejistí nebo pokud dítě působí unaveně nebo bolestivě, je vždy nejlepší konzultovat situaci s pediatrem. Takže se neděsme, s těmito praktickými tipy na péči o dítě s ublinknutím, které neříhá, budete mít větší jistotu a klid ve své rodičovské roli.

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *