Kdy chystat tašku do porodnice – Optimální čas pro přípravu porodní tašky

Ahoj těhotné maminky! Přichází čas se připravit na jeden z nejdůležitějších okamžiků vašeho života – porod. A aby vše probíhalo co nejhladčeji, je klíčové mít přichystanou porodní tašku. Ale vzniká otázka – kdy je ten optimální čas na její přípravu? Dnešní článek se zaměřuje právě na tuto problematiku.

Porodní taška je nezbytným doplňkem pro všechny budoucí maminky. Musíte si být jisti, že v ní najdete vše potřebné pro péči o sebe a novorozeně. Ale příprava porodní tašky příliš brzy může být nepohodlná, zatímco naopak příliš pozdě může vyvolávat stres a spěch. V našem článku se podíváme na vhodný časový rámec pro přípravu porodní tašky, abyste mohly být klidné a připravené na vše, co bude při porodu potřeba.

Takže se posaďte, uvolněte se a připravte se na informace, které vám pomohou naplánovat optimální čas pro přípravu porodní tašky a tím získat větší klid a jistotu před blížícím se porodem.
3. Ideální doba na přípravu porodní tašky

3. Ideální doba na přípravu porodní tašky

Jistě jste již slyšeli, že je důležité mít přichystanou tzv. "porodní tašku", abyste byli připraveni na odchod do porodnice. Ale kdy je ideální čas na přípravu této tašky? Jakmile se dozvíte, že jste těhotná, je dobrou praxí začít přemýšlet o přípravě porodní tašky. I když porodní tašku budete potřebovat až ke konci těhotenství, je dobré mít ji předem nachystanou alespoň na 80 %. Hlavně nezapomeňte, že váš porod může přijít dříve, než se očekává, takže je důležité být připravená včas.

Při sestavování porodní tašky se držte seznamu doporučených věcí, který najdete na internetu nebo v knihách o těhotenství. Mezi základní položky, které byste neměli zapomenout, patří porodní průkazku, doklady totožnosti, komfortní oblečení a spodní prádlo pro vás a miminko, toaletní potřeby, oblečení pro odchod domů a možná i prostěradlo pro miminko. Myslete také na pohodlnou obuv, jsou vhodné například bačkory, které jsou snadno obouvají a svlékají. Nezapomeňte také na nějakou zábavu nebo relaxace, například oblíbenou knihu nebo hudební přehrávač.

Doba na přípravu porodní tašky se může lišit od ženy k ženě, ale ideální čas je zpravidla kolem 32. týdne těhotenství. Je to čas, kdy se většina žen již cítí dobře a nemusí se starat o to, že porod může přijít kdykoli. Mít porodní tašku připravenou včas vám pomůže snížit stres a paniku při odchodu do porodnice.

4. Nejčastější chyby při přípravě porodní tašky a jak je vyhnout

4. Nejčastější chyby při přípravě porodní tašky a jak je vyhnout

Příprava porodní tašky je důležitou součástí příprav na příchod miminka. Často se však stává, že nastávající maminky udělají některé chyby, které mohou vést k nepříjemnostem a stresu při porodě. V této části se podíváme na 4 nejčastější chyby při přípravě porodní tašky a jak se jim vyhnout.

 1. Nedostatečné plánování: Některé maminky často podcení přípravu porodní tašky a nechávají ji na poslední chvíli. Je důležité si udělat časový plán, kdy začít připravovat tašku do porodnice. Ideální je začít s balením kolem 36. týdne těhotenství, aby byla taška připravena v případě předčasného porodu.

 2. Nedostatečné vybavení: Často se stává, že do tašky chybí některé důležité věci. Doporučuje se využít seznam, který odborníci sestavují pro správnou výbavu porodní tašky. Zde můžete mít seznam s předměty, jako jsou oblečení pro miminko, hygienické potřeby, dokumenty, a další důležité věci.

 3. Nepříjemné látky: Při vybírání oblečení do porodní tašky se vyhněte štípajícím a nepohodlným látkám. Doporučuje se zvolit volnější oblečení vyrobené z přirozených a prodyšných materiálů. Nezapomeňte si také vzít pohodlnou a pružnou podprsenku pro kojení.

 4. Nedostatečná komunikace s partnerem: Spolupráce s partnerem je důležitá při přípravě porodní tašky. Měli byste si společně projít seznam výbavy, aby bylo jisté, že všechno důležité je zahrnuto. Je také dobré domluvit si, kdo bude při porodu odpovědný za tuto tašku, aby nedošlo k zbytečnému stresu a hektickému hledání v případě potřeby.

Pamatujte, že správně připravená porodní taška může ulehčit příchod miminka na svět a minimalizovat stres. Je důležité si vyhradit čas na plánování, nezapomeňte na důležitou výbavu a vyhněte se nepohodlným látkám. Komunikace s partnerem je také klíčová.

5. Jak zabalit porodní tašku tak, aby byla snadno dostupná a organizovaná

Příprava porodní tašky je důležitou součástí příprav na příchod miminka na svět. Aby byla taška snadno dostupná a organizovaná, je nezbytné ji zabalit pečlivě a s rozmyslem. Zde najdete pár tipů, jak to udělat správně.

 • Začněte dostatečně předem: Optimální čas pro přípravu porodní tašky je kolem 32. týdne těhotenství. Tím si zajistíte, že v případě předčasného porodu budete dostatečně připravená.
 • Vytvořte si seznam: Než začnete balit, udělejte si seznam všeho, co byste měla mít ve tašce. Zahrňte do něj oblečení pro sebe, dojčící podprsenky, hygienické potřeby, ponožky, pleny a oblečení pro miminko.
 • Organizujte si obsah: Pokud při rozbalování tašky hledáte všechno po nepřehledném balení, to není ideálně připravená taška. Použijte různé malé tašky nebo oddělovače na uspořádání jednotlivých položek. Například hygienické potřeby do jedné tašky, oblečení do jiné. Buďte kreativní a využijte všechny dostupné možnosti.

Vytvořte si takovou porodní tašku, která vám bude vyhovovat nejlépe a zajistí vám pohodlný příchod do porodnice. S dobře připravenou a organizovanou taškou bude váš příchod do porodnice mnohem klidnější a bez zbytečného stresu.
7. Přehled esenciálních položek do porodní tašky pro komfort a hygienu

7. Přehled esenciálních položek do porodní tašky pro komfort a hygienu

Výběr správných položek do vaší porodní tašky je důležitým krokem při přípravě na příchod vašeho dítěte na svět. Chcete se cítit co nejpohodlněji a mít veškeré nezbytné hygienické potřeby po ruce, ať už jste v nemocnici, porodním domě nebo doma. Zde je přehled esenciálních položek, které byste měli zahrnout do své porodní tašky:

 • Pohodlné oblečení: Zvolte si volnější a pohodlné oblečení, které vám umožní pohyblivost během porodu. Měli byste mít také několik párových ponožek a teplých ponožek, abyste mohli udržet své nohy v teple.

 • Hygienické potřeby: Nezapomeňte na základní hygienické potřeby, jako jsou zubní kartáčky, zubní pasta, toaletní papír, šampón, mýdlo, deodorant, vlhčené ubrousky, nepotřebné tampóny či vložky a sponečky. Zvážte také přidání balzámů na rty a tělových mlék na uklidnění pokožky.

 • Nádobí: Vezměte si s sebou sklenici nebo láhev na vodu, aby jste si mohli snadno doplňovat tekutiny během porodu. Měli byste také mít s sebou nádobí na jídlo, například malou misku, příbory a kelímky na světlý příkrm nebo svačinu.

 • Komfortní předměty: Přidejte do své porodní tašky položky, které vám přinesou pohodlí a uklidnění. Můžete zahrnout oblíbenou polštářek, horkou vodní láhev, masážní olej nebo jiné pomůcky pro relaxaci a zmírnění bolesti.

 • Doklady a peníze: Nezapomeňte na důležité doklady, jako je průkaz totožnosti, pojištění, plán porodu a peníze na případné výdaje při pobytu v nemocnici.

Jistě si udělejte čas na seznam a přípravu své porodní tašky, abyste se mohli soustředit na samotný porod a měli vše, co potřebujete k dispozici.
8. Doporučené oblečení pro vás a vaše novorozeně

8. Doporučené oblečení pro vás a vaše novorozeně

Porodní taška je nezbytný předmět pro každou maminku, která se připravuje na příchod svého novorozeného. Je důležité připravit tašku s dostatečným předstihem, abyste měli všechno připravené a nepřemýšleli o tom poté, kdy už aféru bude zapotřebí. Optimalní čas pro přípravu porodní tašky je většinou mezi 32. a 37. týdnem těhotenství.

Většina porodnic poskytuje seznam toho, co byste měli pro svého novorozeného přinést. Doporučuje se obléknout novorozence do jednoduchých, pohodlných a měkkých oblečků, které mu nebudou způsobovat podráždění nebo těsnit. Pokud se rozhodnete použít plenkové pleny, určitě si vezměte několik kusů s sebou, abyste měli dostatečnou zásobu. Co se týče mateřských oblečení, doporučuje se přinést pohodlné oblečení, které je jednoduché a snadno se obleká. Nikdy nezapomeňte na osobní hygienu, jako jsou noční kojící podprsenky, hygienické vložky, kartáček na zuby a jiné osobní produkty, které používáte běžně. Můžete přibalit také nějakou relaxační hudbu nebo časopisy, které vám pomohou uvolnit se a zabavit se během porodu. Doufáme, že vám tento článek poskytl užitečné informace o správném čase pro přípravu porodní tašky do porodnice. Jak jsme zjistili, ideální je začít připravovat tašku kolem 36. týdne těhotenství. To vám umožní dostatek času na shromáždění všech nezbytných věcí a také si užít poslední týdny těhotenství bez stresu. Nezapomeňte zahrnout do tašky důležité položky, jako jsou teplé ponožky, pohodlné oblečení, hygienické potřeby a doklady. Může to být také dobrá příležitost připravit si seznam kontaktů, které byste mohli potřebovat během porodu, jako je váš porodní partner, lékař nebo porodní asistentka. Pamatujte, že každá žena je odlišná, a tak byste měli poslouchat své vlastní tělo a preferenci. Ať už se rozhodnete připravit tašku dříve nebo později, hlavním cílem je cítit se připravena a klidná, abyste mohla bezpečně přivést své dítě na svět. Přejeme vám příjemný porod a šťastné mateřství!

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *