Jak vyvolat porod u feny – Průvodce pro majitele psů

Jak vyvolat porod u feny – Průvodce pro majitele psů

Vítáme vás u našeho průvodce "Jak vyvolat porod u feny – Průvodce pro majitele psů". Porod u feny může být přirozeným, a přesto náročným procesem. Pokud jste majitelem feny a plánujete, že se vaše miláček stane matkou, je důležité být dostatečně připraven. Tento průvodce vám poskytne cenné informace a návod, jak podpořit a usnadnit porod vaší feny. Představíme vám důležité znaky, které signalizují blížící se porod, a také vám poskytneme osvědčené metody, jak podpořit celý proces. Zároveň se budeme zabývat zdravím feny a jejích štěňat po porodu. Nezáleží na tom, zda se chystáte na první zkušenost s porodem nebo potřebujete osvěžit si paměť – tento průvodce vám poskytne klíčové informace pro úspěšný a bezpečný porod u vaší fenky.
Příznaky blížícího se porodu u feny

Příznaky blížícího se porodu u feny

Přibližuje se ten dlouho očekávaný čas, kdy vaše fenka porodí svá štěňátka. Je důležité vědět, jak rozpoznat příznaky blížícího se porodu, abyste mohli být připraveni a poskytnout vaší feně potřebnou podporu. Zde je seznam běžných příznaků, které můžete sledovat:

 • Vyhledávání klidných a tichých míst: Fenky mají tendenci hledat klidné a odlehlé prostředí pro porod. Pokud si všimnete, že vaše fenka se zdržuje v chladných a klidných místech, je to jeden z příznaků, že porod se blíží.

 • Ztráta chuti k jídlu: Před porodem některé feny ztrácejí chuť k jídlu. Pokud vidíte, že vaše fenka najednou odmítá jíst, může to být další známka blížícího se porodu.

 • Zvýšená chuť na hlazení: Během těchto posledních dnů těhotenství mnoho fen projevuje zvýšenou chuť na hlazení a pozornost. Pokud si všimnete, že vaše fenka neustále pobíhá za vámi a žádá si více pozornosti, je to často první známka blížící se porodu.

Pamatujte si, že každá fena je individuální a může mít odlišné příznaky blížícího se porodu. Je důležité se znát se svou fenou a sledovat jakékoliv změny ve chování a fyzickém stavu. Pokud si nejste jisti, vždy se poraďte s veterinářem, který vám poskytne odborné rady a podporu.

Příprava na porod u feny - fyzická péče a prostředí

Příprava na porod u feny – fyzická péče a prostředí

Pro připravení na porod u feny je fyzická péče a prostředí velmi důležité. Před porodem je nutné zajistit dostatečně prostorné a klidné místo pro fenu, kde se bude cítit bezpečně a pohodlně. Tento prostor by měl být vyhrazený pouze pro ni a její štěňata.

Dále je dobré připravit měkkou a čistou podložku, na které fena porodí. Může to být starý prostěradlo, deka nebo speciální podložka pro porodní boudy. Tato podložka by měla být snadno omyvatelná a absorbující, protože během porodu může docházet k vylučování tekutin.

Před porodem je také důležité kontrolovat zdravotní stav feny a správně ji připravit. To zahrnuje pravidelné návštěvy u veterináře, včetně ultrazvukových vyšetření a snímání rentgenem břicha. Je také dobré zkontrolovat tepelný komfort feny a zajistit, aby měla dostatek vody, potravy a volného pohybu.

Všechny tyto přípravy pomohou zajistit hladký průběh porodu a zdraví feny i jejích štěňat. Je důležité být trpělivý a pozorný během celého procesu, aby se fena cítila co nejvíce podporována a bezpečně. Měli byste mít také připravenou kontakt na veterináře, který vám poskytne pomoc a radu v případě potřeby.
Porodní proces u feny - co očekávat během první fáze

Porodní proces u feny – co očekávat během první fáze

Během první fáze porodu u fen se majitelé mohou setkat s mnoha očekáváními a otázkami. Je důležité být připraven a vědět, co se děje a jak správně reagovat. Zde je průvodce první fází porodu u feny, který vám pomůže lépe porozumět tomuto procesu a co od něj očekávat.

 1. První fáze porodu: První fáze porodu u feny začíná těsně před samotným porodem a trvá obvykle 6-12 hodin. Během této fáze mohou majitelé vypozorovat několik důležitých příznaků, které naznačují, že se porod blíží. Patří sem:

  • Zvýšená neklidnost a neustálé sténání
  • Ztráta chuti k jídlu
  • Zvýšené oblizování genitálu
  • Kontrakce dělohy
 2. Jak majitelé mohou pomoci: Během této fáze majitelé mohou pomoci feně udržet se klidnou a pohodlnou. Zde je několik tipů:
  • Vytvořte klidné prostředí: Zabezpečte prostor, kde bude fena přirozeně a klidně porodit. Ztlumte světla a minimalizujte hluk a rušení.
  • Poskytněte jí místo k odpočinku: Zajistěte feně dostatek měkkých dek a polštářů, kde se může pohodlně ulehnout.
  • Ujistěte se, že má přístup ke svezení: Vytvořte pro fenu dostupný prostor, kde si může vyhrabat hnízdo pro štěňátka.

První fáze porodu u feny je klíčovým okamžikem, který již naznačuje, že se blíží narození štěňátek. Je důležité být pozorný, pečlivý a připravený na další fáze porodu. Zůstaňte u feny, poskytněte jí podporu a sledujte jakékoli změny a známky přibývajícího porodního procesu.
Podpora feny během porodu - jak poskytnout emocionální podporu

Podpora feny během porodu – jak poskytnout emocionální podporu

Jak poskytnout emocionální podporu během porodu feny

Během porodu feny je klíčové poskytnout jí dostatečnou emocionální podporu, aby se cítila co nejvíce uvolněná a bezpečná. Tato podpora může pomoci féně snížit stres a minimalizovat komplikace. Zde je několik tipů, jak toho dosáhnout:

 1. Zůstaňte v klidu a uvolněni: Fena bude vnímat vaši energii, takže je klíčové, abyste zůstali klidní a uvolnění. Pomáhejte féně udržovat pozitivní prostředí tím, že budete mluvit s ní tiše a jemně, a předávejte jí pozitivní energii.
 2. Pomáhejte jí se pohybem: Feny se během porodu obvykle chtějí pohybovat a najít si vhodné místo k porodu. Podporujte ji tím, že jí dáte volnost pohybu a vytvoříte jí bezpečný, tichý a soukromý prostor, kde se může cítit pohodlně.
 3. Buďte připraveni na případné komplikace: I když je váš hlavní cíl poskytnout emocionální podporu, je důležité být připraven na případné komplikace během porodu. Mějte u sebe seznam kontaktů veterinárních klinik, abyste v případě potřeby okamžitě kontaktovat odborníka.

Emocionální podpora je klíčová pro pomoc féně během porodu. Vaše klidné a laskavé přítomnost jí pomůže cítit se bezpečně a pohodlněji při této důležité fázi jejího života. Sledujte její reakce a v případě potřeby se poraďte s odborníkem na chov psů.

Jak připravit vhodné místo pro porod feny

Když se blíží čas porodu vaší feny, je důležité připravit vhodné místo, které jí poskytne klid a pohodlí. Pamatujte, že pes potřebuje intimní a bezpečné prostředí, ve kterém se bude cítit spokojeně a uvolněně. Zde jsou některé tipy, jak toho dosáhnout:

 1. Vyberte vhodnou místnost: Zvolte klidné a tiché místo ve vašem domě, které poskytuje dostatek soukromí. Místnost by měla být dobře větraná, ale bez průvanu. Ujistěte se, že je dostatečně teplé pro novorozená štěňátka.

 2. Připravte pohodlné lůžko: Vytvořte pro fenu měkkou a čistou lehátko s dostatečnou tloušťkou, aby poskytovalo dostatečnou podporu pro její tělo. Možná budete chtít použít starý časopis nebo prostěradlo, které můžete snadno vyměnit, pokud se zašpiní. Zajistěte, aby postel byla umístěna v blízkosti dostupné vody a stravy.

 3. Zajištění hygieny: Mějte připravené čisté prostěradlo a ručníky, které můžete použít k vyčištění štěňátek po jejich narození. Dbejte na to, abyste měli v blízkosti dostatek toaletního papíru nebo ubrousků na okamžiky, kdy budete potřebovat odstranit tekutiny nebo stolici z místa porodu.

 4. Berte v úvahu další podmínky: Přemýšlejte také o dalších faktorech, jako je dostupnost veterináře, kterého můžete okamžitě kontaktovat, pokud by nastaly komplikace. Mějte připravený telefonní číslo a další důležité informace ve vašem mobilním telefonu. Můžete také zvážit použití teploměru, abyste mohli pravidelně sledovat fenu a zaznamenávat teplotu, což může být indikátorem předčasného porodu.

Tímto způsobem vytvoříte pro svou fenku ideální prostředí pro porod, kde se bude cítit bezpečně a chráněně. Pamatujte, že v případě jakýchkoli otázek nebo obav není nic špatného na získání dalších informací od veterináře nebo od zkušených chovatelů psů.
Potenciální komplikace při porodu feny - jak se na ně připravit

Potenciální komplikace při porodu feny – jak se na ně připravit

Existuje několik potenciálních komplikací, které se mohou vyskytnout při porodu feny. Je důležité být na tyto komplikace připravený a vědět, jak s nimi správně zacházet. Zde je několik důležitých faktů, které byste měli mít na paměti:

 • Dystokie – Jedná se o situaci, kdy se štěňata nemohou narodit bez vnější pomoci. To může nastat, pokud jsou štěňata příliš velká nebo se nachází v neobvyklé poloze. Pokud zaznamenáte, že fena tráví více než 30 minut stiskem, bez narození štěňat, měli byste okamžitě vyhledat veterinární pomoc.

 • Porodní přihlouplá – Jedná se o situaci, kdy jsou štěňata narozena předčasně, nedostatečně vyvinutá nebo s nízkou hmotností. Tyto štěňata jsou zranitelná a mají nižší šance na přežití. Pokud vidíte, že se narodila porodní přihlouplá, měli byste okamžitě kontaktovat veterinárního lékaře pro radu a pomoc.

 • Retence placenty – Když se placenty neuvolňují po narození štěňat, dochází k retenci placenty. To může způsobit zánět dělohy a infekci. Je důležité sledovat, zda se placenty uvolňují normálně a kontaktovat veterinárního lékaře, pokud zjistíte problémy s jejich odstraněním.

Byt připravený na tyto potenciální komplikace je klíčový pro zdraví matky i štěňat. Je vždy dobré mít kontakt na veterináře, který vám poradí a pomůže v případě potřeby. Pravidelné návštěvy veterináře během březosti a přesné sledování chování feny během porodu mohou snížit rizika a zajistit, že všechno probíhá, jak má.

Rolí majitele při porodu feny

Jakmile váš pes přichází do fáze porodu, vaše roli jako majitele je podporovat a pomáhat vaší feně v tomto klíčovém okamžiku. Existuje několik důležitých věcí, které budete muset udělat, abyste zajistili bezpečný a hladký průběh celého procesu. Zde je seznam základních kroků, které se majitelé často ujímají při porodu feny:

 • Sledování: Buďte ve stálém kontaktu se svou fenou a sledujte její chování a symptomy, které naznačují blížící se porod. To vám pomůže identifikovat případné komplikace a poskytnout okamžitou pomoc.
 • Příprava prostoru: Před porodem zajistěte své féně čistý, klidný a tepelně izolovaný prostor pro porod. Ujistěte se, že má dostatek prostoru pro pohyb a pohodlí.
 • Pomoc při otvírání: Pokud vidíte, že vaše fena má problémy s otvíráním, můžete jí opatrně pomoci tím, že jí jemně masírujete břicho. Buďte ale opatrní, abyste nepoškodili štěňátka.
 • Po porodu: Po příchodu štěňátek na svět je důležité zajistit, aby byla matka i štěňátka v bezpečí a pohodlí. Pomozte féně s čištěním štěňátek nebo kontaktujte veterináře, pokud se objeví jakékoli problémy.

V průběhu celého porodního procesu se ujistěte, že jste ve stálém spojení s veterinářem a připraveni na případné komplikace. Vaše podpora a pozornost pomohou féně při porodu a zajistí, že celý proces proběhne co nejlépe.

Postporodní péče pro fenu a štěňata

Postporodní péče pro fenu a štěňata

Jak vyvolat porod u feny není složitá záležitost, ale vyžaduje pečlivou přípravu a pozornost k potřebám vašeho mazlíčka. Před samotným porodem je důležité zajistit fenu kvalitní a klidné prostředí. Vytvořte pro ni útulné místo s dostatečně velkou a čistou porodní bednou, která umožní volný pohyb, ale zároveň ji bude chránit před vnějšími podněty.

Dále je nezbytné zajistit, aby fena měla dostatečný přísun potravy a tekutin. Během porodu ztrácí hodně energie, proto je důležité ji dostatečně krmit. Můžete jí nabídnout lehce stravitelné a vyvážené jídlo, které jí pomůže získat energii. Čerstvá voda by měla být dostupná po celou dobu porodu.

Během porodu je také vhodné mít na paměti různé pomůcky, které vám mohou usnadnit péči o fenku a štěňata. Můžete zvážit použití gumových rukavic, aby se minimalizovala možnost přenosu bakterií. Dále můžete mít připravené čisté ručníky nebo deky, kterými můžete novorozence utírat a udržovat je v teple. Nezapomeňte také na vydezinfikovanou šňůrku nebo stříkačku, kterou můžete odstranit sliz z nosu a úst novorozenců.

Péče o fenu a štěňata po porodu je velmi důležitá pro jejich zdravý vývoj. Mějte na paměti, že fena bude odpovědná za všechnu péči o štěňata, ale můžete ji podpořit poskytnutím dostatečného klidu, tepelného komfortu a vyvážené stravy. Pravidelně sledujte vývoj mláďat, vážte je a ujistěte se, že všechna štěňata dostávají potřebnou péči a mléko.
Přijetí nových štěňat a poskytování péče v prvních dnech po porodu

Přijetí nových štěňat a poskytování péče v prvních dnech po porodu

Po vyvolání porodu u feny jsou přijata nová štěňata, která vyžadují zvláštní péči v prvních dnech. Je důležité zajistit pro ně vhodné prostředí a poskytnout jim veškerou potřebnou podporu. Zde je několik tipů, jak přijatým štěňatům poskytnout nejlepší péči:

 1. Teplota a vlhkost: V prvních dnech po porodu je důležité udržovat teplotu kolem štěňat příjemnou a stabilní. Teplota by měla být kolem 29-32 °C. Zajistěte vhodný tepelný zdroj, jako je ohřívač nebo tepelná podložka, která bude udržovat správnou teplotu. Dbejte také na dostatečnou vlhkost vzduchu, která by měla být kolem 55-65%.

 2. Výživa: Štěňata se budou při kojení živit mateřským mlékem. Je důležité zajistit, aby matka měla dostatek vody a kvalitní stravu, která jí pomůže produkovat mléko bohaté na živiny. Pokud matka nedokáže kojit nebo je štěňatů více, než je matka schopna obsloužit, může být nutné přikrmování umělým mlékem. V takovém případě konzultujte se svým veterinářem.

 3. Hygiena: Po porodu je důležité udržovat čisté prostředí pro matku i štěňata. Pravidelně měňte podložky a odstraňujte veškeré znečištění. Postarejte se také o správnou hygienu matky, například čištění genitální oblasti. Dbejte na čisté ruce při manipulaci se štěňaty, aby se minimalizovalo riziko infekce.

Za prvních pár dnů po porodu je nejdůležitější zajistit pro nová štěňata dostatečnou péči a podporu. Sledujte jejich zdravotní stav a pokud si nejste jisti, konzultujte s veterinářem. Vaše péče a pozornost jim pomohou vývojově se správně rozvíjet a poskytnou jim pevný základ do života. V tomto průvodci jsme prozkoumali některé způsoby, jak vyvolat porod u feny. Je však důležité si uvědomit, že každé zvíře je jedinečné a každý porod může probíhat jinak. Přestože jsou zde některé metody, které mohou pomoci, vždy je nejlepší se obrátit na odborníka, jako je veterinář, který může poskytnout potřebnou kontrolu a asistenci.

Mezi klíčové poznatky, které jsme zde zmiňovali, patří:

 1. Stav feny: Pozorně sledujte znamení nadcházejícího porodu u feny, jako je změna chování, ubývání teploty a zesílení kontrakcí dělohy.

 2. Příprava místa porodu: Vytvořte pohodlné a čisté místo pro fenu, kde bude mít soukromí a bude se cítit bezpečně.

 3. Podpora a asistence: Během porodu se snažte fenu uklidňovat a podporovat ji. Pokud se objeví komplikace, okamžitě vyhledejte veterinární pomoc.

 4. Povinnosti majitele: Po porodu poskytněte psovi a štěňátkům dostatečnou péči, jako je hydratace, teplý prostor a častá kontrola jejich zdravotního stavu.

Pamatujte si, že je důležité dbát na zdraví a pohodu jak feny, tak štěňátek. Správná příprava a odborná péče pomůže zajistit bezpečnost a úspěšný průběh porodu.

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *