Co dělat, novorozenec bolí bříško: Odborné rady a tipy

Co dělat, novorozenec bolí bříško: Odborné rady a tipy

Vítejte! Pokud jste rodičem novorozence, pravděpodobně jste se již setkali s problémem, kdy váš malý andílek trpí bolestivým bříškem. Zpočátku to může být pro vás frustrující a neznámé, ale nebojte se, nejste sami. Bolesti bříška jsou běžným výskytem u novorozenců a mohou být způsobeny různými faktory, jako je nadýmání, kolika nebo nesnášenlivost na potraviny.

V našem článku "Co dělat, novorozenec bolí bříško: Odborné rady a tipy" vám přinášíme užitečné rady a tipy od odborníků, jak se s tímto nepříjemným problémem vypořádat. Budeme se zaměřovat na účinné metody uklidnění zanícených bříšek, správné držení při krmení či kojení a vhodné potraviny, které mohou pomoci tlumit bolesti.

S naší odbornou pomocí nebudete muset být zoufalí, když váš novorozenec trpí bolestivým bříškem. Připravte se na jednoduché a efektivní strategie, které vám pomohou poskytnout úlevu vašemu drobečkovi a zůstat klidnými rodiči. Přečtěte si náš článek a získejte cenné znalosti, které vám pomohou procházet touto výzvou s jistotou a klidem.
1. Možné příčiny a symptomy bolesti bříška u novorozenců

1. Možné příčiny a symptomy bolesti bříška u novorozenců

Bolest bříška u novorozenců je běžným problémem, který může být způsoben různými faktory. Zde je seznam možných příčin a symptomy, které byste měli sledovat:

 1. Kolikové bolesti – Novorozenci často trpí kolikovými bolestmi, které jsou způsobeny plynatostí a křečemi v břiše. Tyto bolesti mohou být docela bolestivé a způsobovat, že se vaše dítě pláče a je neklidné. Pokud si všimnete, že se vaše dítě silně zkroucuje, vytahuje nohy ke svému břichu a pláče nadměrně, může to být způsobeno kolikovými bolestmi.

 2. Nedostatečné trávení – Novorozenci mají často nedokonalý trávicí systém, který může způsobovat problémy při trávení. Pokud vaše dítě trpí bolestí bříška po jídle nebo se zdá, že ho jídlo obtěžuje, může to být způsobeno nedostatečným trávením. Zkuste dávat svému dítěti menší porce jídla a častěji ho krmte, aby se trávicí systém mohl přizpůsobit.

 3. Přecitlivělost na potraviny – Některé novorozence mohou trápit přecitlivělost na určité potraviny, které dostávají z matčina nebo umělého mléka. Pokud si všimnete, že se bolest v bříšku vašeho dítěte objevuje po určitém jídle, zkuste se vyhnout této potravině a sledujte, zda se symptomy zlepší.

Je důležité, abyste byli s těmito příznaky obeznámeni a v případě potřeby vyhledali lékařskou pomoc. Samozřejmě se vždy poraďte s lékařem, pokud nejste si jisti příčinou bolesti bříška vašeho novorozence. A pamatujte, že každé dítě je jedinečné, takže to, co funguje pro jednoho, nemusí fungovat pro všechny. Mějte trpělivost a buďte trpěliví, většina případů bolesti bříška u novorozenců se s časem zlepší.

2. Osobní péče a metody úlevy pro novorozence s bolestivým bříškem

2. Osobní péče a metody úlevy pro novorozence s bolestivým bříškem

Možná jste se právě stali rodiči a váš novorozenec trpí bolestivým bříškem. Nebo už jste tímto problémem prošli s vaším dřívějším dítětem a hledáte nové metody úlevy. Bez ohledu na vaši situaci, je důležité mít na paměti, že bolestivé bříško je často normální pro novorozence a má několik možných příčin.

Jedna z nejčastějších příčin bolestivého bříška u novorozenců je kolika. Kolika je stav, který způsobuje křeče a nepohodlí v jejich malém bříšku. Vaše dítě se může projevovat jako rozrušené, nadměrně plakat a mít obtíže s usínáním.

Existuje několik osobních péčí a metod úlevy, které můžete vyzkoušet, abyste pomohli svému novorozenci s bolestivým bříškem. Zde je několik tipů:

 • Držte svého novorozence vzpřímeně po krmení, abyste pomohli při trávení potravy.
 • Masírujte jemně bříško svého dítěte ve směru hodinových ručiček.
 • Klidně svého novorozence nosíte v nosítku nebo ho houpání. Někdy pohyb nebo hlazení může pomoci uklidnit bolestivé bříško.

Pamatujte si, že každé dítě je jedinečné a co funguje pro jednoho, nemusí fungovat pro druhé. Pokud se vaše dítě i nadále potýká s bolestivým bříškem, je vždy dobré konzultovat s odborníkem, jako je pediatr nebo dětská sestra.
3. Změny v kojení a vhodné potraviny pro uklidnění bříška

3. Změny v kojení a vhodné potraviny pro uklidnění bříška

Kojení je jednou z nejdůležitějších částí péče o novorozené dítě. Avšak, jak se bude miminko vyvíjet, mohou se objevit změny v jeho stravování a případně potíže s bříškem. Je důležité znát vhodné potraviny, které mohou pomoci uklidnit a ulevit od nepohodlí spojeného s bolestivým bříškem.

Pro uklidnění bříška Vašeho novorozeného dítěte můžete zvážit následující tipy:

 1. Hřejivé koupele: Horká voda může uvolnit svaly a zmírnit bolest. Vyzkoušejte přidat do koupele v lahvici s teplou vodou několik kapek levandulového oleje nebo bylinný odvar z heřmánku či květu kopřivy.

 2. Masáže: Jemné masírování bříška může pomoci uvolnit plynatost a bolest. Používejte teplý olej, jako například olej z mandlových semínek nebo olivový olej, a vkládejte obě ruce na bříško Vašeho miminka a provádějte jemné krouživé pohyby ve směru hodinových ručiček.

 3. Odpovídající strava pro kojící matku: Co jíte, ovlivňuje i Vaše dítě. Výživná a zdravá strava je klíčová pro správný vývoj dítěte i Vaše fyzické zdraví. Snažte se omezit potraviny, které mohou způsobovat nadýmání, jako jsou luštěniny, cibule, česnek a zelí, a zaměřte se na konzumaci potravin bohatých na vlákninu, vitamíny a minerály.

Věnujte pozornost svému dítěti a reagujte citlivě na jeho potřeby. Pokud se potíže s bříškem nezlepší, je vždy dobré konzultovat to s odborníkem, jako je dětský lékař nebo kojící poradce. S jejich pomocí si můžete být jisti, že poskytujete maximální péči a podporu svému novorozenému dítěti.
4. Masáže a pohybové cvičení pro uvolnění bolestí bříška u novorozenců

4. Masáže a pohybové cvičení pro uvolnění bolestí bříška u novorozenců

Masáže a pohybové cvičení jsou skvělým způsobem, jak uvolnit bolesti bříška u novorozenců. Existuje několik jednoduchých a efektivních technik, které pomohou uklidnit a uvolnit tenké střevo a tlak v bříšku. Zde je návod, jak postupovat:

 1. Lehce masírujte bříško: Použijte jemný krouživý pohyb s prsty ve směru hodinových ručiček. Tímto způsobem stimulujete střeva a pomáháte odstranit plyn a stolici.

 2. Cvičení "kolíček": Položte svého novorozence na záda a jemně ohýbejte nohy směrem k bříšku. Držte nohy ve vzduchu několik sekund a pak pomalu roztáhněte. Toto cvičení pomáhá uvolnit svaly bříška a usnadnit průchod potravy.

 3. Bříšková poloha: Chyťte svého novorozence za ramínka a opatrně ho položte na bříško na svou dlaň. Tato poloha pomáhá uvolnit plyn a stolici a také posiluje břišní svaly.

Většinou je doporučeno provádět masáže a cvičení pro uvolnění bříška u novorozenců po jídle. Během této činnosti je důležité si všímat reakce vašeho dítěte. Pokud si novorozenec v masáži nebo cvičení nepočíná pohodlně, zkuste změnit techniku nebo se poraďte s odborníkem. Buďte trpěliví a pravidelně věnujte čas masážím a cvičení, protože mohou být velmi účinným prostředkem k uklidnění bolestivého bříška u novorozenců. Na závěr, pokud se váš novorozenec potýká s bolestmi bříška, nejste sami. Je to běžný problém, se kterým se mnoho rodičů setkává. Pamatujte si, že tato bolest je často přechodná a zpravidla prochází sama od sebe. Důležité je vědět, že se o svého malého potomka dokážete postarat a pomoci mu.

Existuje několik osvědčených způsobů, jak zmírnit bolesti bříška u novorozence. Zkuste krmit dítě častěji a v menších porcích, zajišťujte mu důkladné odproudu vzduchu po jídle a masírujte mu jemně bříško. Ujistěte se, že dodržujete správnou techniku kojení, a pokud je dítě krmeno kojeneckou přípravkou, zkontrolujte, zda je pro něj vhodné.

Je také důležité se vyvarovat stresu, jak pro sebe, tak pro dítě. Odpovídajte na potřeby a projevy novorozenec a pamatujte si, že trpělivost a láska jsou klíčové. Pokud bolesti bříška přetrvávají nebo jsou velmi silné, vyhledejte radu od lékaře.

Pamatujte si, že každé dítě je individuální a co funguje pro jednoho, nemusí fungovat pro druhého. Buďte trpěliví, vytrvalí a vždy se obraťte na odborníky, pokud máte výrazné obavy. S vaší láskou a péčí bude vaše dítě zdravé a spokojené.

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *