Co dělat, když di novorozenec nerýhne? Odborné rady

Co dělat, když di novorozenec nerýhne? Odborné rady

Bylo by přirozené očekávat, že novorozenec bude plakat hned po narození. Pláč je jedním z prvních projevů života a znamená, že dýchání a reflexy jsou správně fungující. Ale co když váš novorozenec nepláče? Nejistota a obavy mohou vás přepadnout, ale není důvod panikařit. Existuje mnoho důvodů, proč novorozenec nemusí ihned začít plakat, a mnoho odborníků je připraveno poskytnout vám rady a podporu. V tomto článku se podíváme na některé důvody, proč novorozenec nemusí ihned rýhat, a nabídneme vám odborné rady, jak reagovat v této situaci. Buďte klidní a připraveni se dozvědět všechny potřebné informace. Vaše dítě je unikátní a může mít své vlastní tempo vývoje, kterému je třeba porozumět.
1. Možné příčiny a fyzické příznaky, kdy novorozenec neříhá

1. Možné příčiny a fyzické příznaky, kdy novorozenec neříhá

Možné příčiny, proč novorozenec neříhá, mohou být fyzické i fyziologické. Než začnete panikařit, je důležité si uvědomit, že každé dítě je jedinečné a může mít jiné způsoby projevů. Nicméně, zde je několik možných příčin, proč novorozenec neříhá, které byste měli vědět:

 1. Trávicí potíže: Některé novorozence mohou trápit potíže s trávením, jako je nadýmání nebo kolika. Tyto potíže mohou způsobovat nepříjemnost a novorozenec může mít problém s říháním. Proto se ujistěte, že ho dobře podpíráte během krmení a umožňujete mu odležet plný bříško.

 2. Chyba při kojení: Není neobvyklé, že novorozenec nepřirozeně saje z lahve nebo prsu, což může způsobit problémy s říháním. Je důležité zkontrolovat, zda je správně přichycen a kojí správným způsobem. Můžete zkusit změnit polohu při kojení a ujistit se, že novorozenec dobře pojí.

 3. Reflux: Někteří novorozenci mohou trpět refluxem, což způsobuje, že žaludeční obsah se vrací zpět do jícnu. To může vést k obtížím s říháním. Pokud si všimnete, že se váš novorozenec často zmítá nebo plivá po jídle, může být reflux jednou z možných příčin.

  2. Doporučené postupy a techniky, jak podpořit říhání u novorozence

  2. Doporučené postupy a techniky, jak podpořit říhání u novorozence

  Říhání u novorozenců je důležitý proces, který pomáhá uvolňovat vzduch z jejich žaludku a usnadňuje trávení. Někteří novorozenci však mohou mít potíže s říháním, což může způsobit nepohodlí nejen jim samotným, ale také jejich rodičům. Pokud váš novorozenec nerýhne, existuje několik doporučených postupů a technik, které mohou pomoci:

Položení novorozence po kojení nebo krmení

Prvním doporučeným postupem je správné položení novorozence po kojení nebo krmení. Zajistěte, aby po jídle byl váš novorozenec položen ve vzpřímené poloze, alespoň na 30 minut. Tímto způsobem bude mít větší šanci na říhání a uvolnění vzduchu z žaludku. Nezapomeňte také počkat alespoň 30 minut předtím, než novorozence položíte do postele, aby se mu dalo dostatečně říhnout.

Lehké potřesení

Další technika, která může podpořit říhání u novorozence, je lehké potřesení. Po krmení nebo kojení můžete jemně a opatrně zatřást váším novorozeným. Tato metoda pomáhá uvolnit zakousnutý vzduch z jejich žaludku. Mějte však na paměti, že při potřesení byste měli být velmi opatrní a používat jemné pohyby, abyste nezpůsobili nepohodlí nebo zranění novorozence.

3. Nutriční aspekty a strategie při nedostatečném říhání u kojenců

3. Nutriční aspekty a strategie při nedostatečném říhání u kojenců

V případě, že váš novorozenec má potíže s říháním, je důležité najít vhodné strategie a přístupy, jak mu pomoci. Nedostatečné říhání u kojenců může být způsobeno různými faktory, jako je například přejídání se, nadýmání nebo špatná poloha během krmení. Zde jsou některé nutriční aspekty a strategie, které mohou pomoci:

1. Frekvence a délka kojení: Zkontrolujte, zda nepřekrmujete svého kojence. Příliš velké množství mléka může způsobit nadýmání a potíže s říháním. Měli byste se také ujistit, že kojíte dostatečně dlouhou dobu, aby se kojenec dostatečně nasládl.

2. Správná poloha při krmení: Zajistěte, aby váš kojenec byl správně položen během krmení. Měl by být na plochém povrchu a mírně vztyčený, aby se minimalizovalo nadýmání. Při kojení ve stoje či lehu může dojít ke kompresi zažívacího traktu, což způsobuje obtíže s říháním.

3. Manipulace s výživou: Pokud se problémy s říháním opakují, mohou pomoci některé manipulace s výživou. Například změna kojenecké formule nebo přidání probiotik. Tyto změny mohou pomoci upravit střevní trakt a snížit nadýmání.

Nedostatečné říhání u novorozence může být frustrující nejen pro rodiče, ale také pro dítě. Pokud tyto strategie nezlepšují situaci, je nezbytné konzultovat s lékařem, který vám poradí další kroky. Nezapomeňte, že včasná detekce potíží a vhodné strategie mohou pomoci vašemu kojenci získat úlevu a pohodlně se krmit.
4. Jaké pozice a polohy lze využít k podpoře říhání u dětí

4. Jaké pozice a polohy lze využít k podpoře říhání u dětí

Někdy se může stát, že novorozenec má problémy s říháním. To může být způsobeno různými faktory, jako je například nedostatečná tvorba kyseliny žaludeční, zkrácený jícnový svěrač nebo nedostatečná zralost trávicího traktu. Pokud se váš novorozenec potýká s tímto problémem, existují některé pozice a polohy, které mohou pomoci podpořit říhání u dětí.

Zde je několik možností, které můžete využít:

1. Poloha na břiše – Když položíte svého novorozeného na břicho, může se zvýšit tlak na žaludek a břišní dutinu, což může podpořit uvolnění plynu a říhání.

2. Poloha na zádech s nožičkami k hrudi – Tato poloha může pomoci otevřít jícnový svěrač a podpořit proudění vzduchu směrem nahoru, což může usnadnit říhání.

3. Poloha na boku – Někteří novorozenci mohou preferovat tuto polohu, protože je to pro ně pohodlnější. Poloha na boku může také pomoci uvolnit plyn a podpořit říhání.

Je důležité si uvědomit, že každé dítě je jedinečné a může preferovat různé polohy. Je dobré vyzkoušet různé pozice a sledovat, jaké má váš novorozenec největší účinek. Pokud máte stále obavy ohledně říhání vašeho dítěte, je vždy dobré se poradit s odborníkem, jako je například pediatr nebo dětský lékař, kteří vám mohou poskytnout další rady a doporučení.
5. Možnosti pro prevenci a redukci tvorby plynu a trávicích potíží u nemluvňat

5. Možnosti pro prevenci a redukci tvorby plynu a trávicích potíží u nemluvňat

Existuje několik možností, jak prevence a redukce tvorby plynu a trávicích potíží u novorozenců. Prvním krokem je zajistit správnou techniku kojení nebo krmení láhví. Ujistěte se, že dítě správně chytá bradavku a je dobře přichyceno k prsu. Pravidelně septejte, jestli se správně dostává vzduch a jestli se dostatečně napojuje.

Další možností je změna stravy. Pokud jste kojící matka, mějte na paměti, že vaše strava se může odrážet na trávicím systému dítěte. Zkuste eliminovat potenciálně dráždivé potraviny, jako jsou luštěniny, cibule nebo česnek. Můžete také zkusit změnit způsob, jakým krmit své dítě, například zmenšit množství jednotlivých dávek nebo zvýšit počet krmení denně.

Pokud se tyto metody neosvědčí, mějte na paměti, že oslabené svaly trávicího traktu mohou být také příčinou nadměrné tvorby plynu u novorozenců. Zkuste tedy provádět jemné masáže bříška, které mohou pomoci uvolnit plyny. Inspirujte se třeba technikami, jako je pohyb nožek do víru, nebo blízký kontakt s kůží na kůži.

Pokud se problémy se tvorbou plynu a trávicími potížemi u novorozenců nevyřeší ani s použitím těchto metod, neváhejte se poradit s odborníkem, jako je pediatr nebo lékař specializující se na trávicí problémy.

6. Zkušenosti a tipy od odborníků na pediatrii pro řešení problémů s říháním

Zkušenosti a tipy od odborníků na pediatrii mohou být velice užitečné, když se setkáte s problémem říhání u novorozeného dítěte. Existuje několik možných příčin, proč vaše dítě nemusí říhat, a je důležité s tímto problémem správně zacházet. Zde je pár rad od odborníků, které vám mohou pomoci:

1. Vyzkoušejte změnit polohu během krmení – Někdy může poloha dítěte během krmení způsobovat problémy s říháním. Zkuste polohu, ve které je dítě na bříšku a vy ho podržíte na ruce. Tato poloha může pomoci uvolnit nánosy vzduchu ve střevech a usnadnit dítěti říhání.

2. Zkontrolujte, zda vaše dítě nepolyká příliš mnoho vzduchu – Někdy mohou novorozenci polykat příliš mnoho vzduchu během krmení, což může způsobit problémy s říháním. Ujistěte se, že správně uchopujete bradavku lahvinky nebo se poraďte s odborníkem na kojení, pokud kojíte. Měli byste se také ujistit, že vaše dítě je v klidu a relaxované během krmení.

3. Zvažte konzultaci s odborníkem – Pokud vaše dítě stále trpí problémy s říháním, i přesto, že jste zkusili změny polohy nebo techniky krmení, měli byste zvážit konzultaci s odborníkem na pediatrii. Odborník vám může poskytnout další rady a případně vyšetřit dítě, aby vyloučil případné zdravotní problémy.

Je důležité si uvědomit, že problémy s říháním nejsou vždy vážné, ale je dobré se řídit radami odborníků na pediatrii, aby se minimalizovaly nepříjemnosti nejen pro dítě, ale také pro vás. Sledujte své dítě, reagujte na jeho potřeby a neváhejte se obrátit na odbornou pomoc, pokud si nejste jisti, co dělat.
7. Vliv stresu a prostředí na říhání u novorozenců a kojenců

7. Vliv stresu a prostředí na říhání u novorozenců a kojenců

Říhání je přirozená reakce těla novorozenců a kojenců na přebytečný vzduch v jejich žaludku. Je to zcela normální a představuje část vývoje jejich trávicího systému. Nicméně, vliv stresu a prostředí může mít vliv na frekvenci a intenzitu říhání u dětí v této věkové skupině.

Stresové situace, jako je pláč, hromadění lidí kolem, změna prostředí nebo porucha spánku, mohou způsobit, že novorozenci nebo kojenci nemohou správně a účinně říhat. To může vést k nepohodlí a nevolnosti. Je důležité, aby rodiče věděli, jak reagovat, pokud jejich dítě nemůže říhat.

Zde jsou některé odborné rady, jak pomoci novorozencům a kojencům, kteří nemohou říhat:

 • Poskytněte klidné a tiché prostředí pro jídlo a říhání.
 • Podporujte správnou polohu při kojení nebo krmení z láhve, aby se minimalizovala polykání vzduchu.
 • Ujistěte se, že novorozenec má dostatek času na postprocesní fázi krmení, aby se efektivně a bez stresu říhal.
 • Lehce pohladit nebo zlehka třást dítě po jídle, aby se podpořilo uvolnění vzduchu z žaludku.

Je důležité si uvědomit, že většina novorozenců a kojenců se naučí správně říhat a jejich trávicí systém se postupně vyvine. Pokud máte obavy o zdraví vašeho dítěte, je vždy nejlepší se poradit s odborníkem.

8. Jaká je optimální časová období pro říhání a předejití potížím

8. Jaká je optimální časová období pro říhání a předejití potížím

Existují různé časové období pro říhání u novorozených dětí, které jsou považovány za optimální. Většina novorozenců začne říhat okolo 2. až 4. týdne života. Je však důležité si uvědomit, že každé dítě je jedinečné a může se lišit i v této oblasti. Zde jsou některé informace, které vám mohou pomoci porozumět, jaká je optimální doba pro říhání a jak předejít potížím.

1. Předejte potíže:
– Ujistěte se, že při kojení dítěte je správně přidržujete. Správné uchopení bradavky a postavení miminka může pomoci předejít přílišnému polykání vzduchu.
– Při krmení lahvičkou používejte prostředky, které snižují tvorbu vzduchových bublin v lahvičce.
– Dbejte na to, aby se dítě správně nasávalo na bradavku a nebralo do pusy velké množství vzduchu.

2. Optimální časové období pro říhání:
– Zkuste miminko říhat asi 10-15 minut po jídle. Tímto způsobem mu dáte čas na trávení potravy a předejdete, že by mu byl dopřán vzduch.
– Pokud vidíte, že vaše dítě působí nepohodlně nebo projevuje známky toho, že potřebuje říhat, zkuste ho navnadit k ponocování. To může mít za následek přivedení trávení do chodu a následné říhání.
– Nepřipravujte dítěti jídlo, když je příliš hladové nebo příliš unavené. To by mohlo znamenat, že bude polykat vzduch, což může zvýšit potřebu říhání.

3. Udržujte dítě vzpřímeně:
– Vhodné je, aby děcko po krmení bylo udržováno ve vzpřímené poloze. To pomáhá snížit tlak na jeho bříško a usnadňuje uvolnění vzduchu z trávicího systému.
– Po krmení děte nedávejte okamžitě lehnout, protože to může způsobit, že se potrava vrací zpět do jícnu.

Je důležité si uvědomit, že každé dítě se může chovat jinak a někdy může být zapotřebí vyhledat odbornou lékařskou pomoc. Pokud se vaše dítě potýká s vážnými problémy s říháním, poraďte se s pediatrem, který vám může poskytnout další rady a doporučení pro váš konkrétní případ.
9. Důležitost konzultace s pediatrem při dlouhodobých problémech s říháním

9. Důležitost konzultace s pediatrem při dlouhodobých problémech s říháním

Dlouhodobé problémy s říháním mohou způsobit mnoho starostí novým rodičům. Pokud si všimnete, že váš novorozenec nerýhne, je důležité konzultovat tuto situaci s pediatrem. Konzultace s odborníkem vám umožní identifikovat příčiny a vyhnout se zbytečným obavám. Zde je několik důležitých důvodů, proč byste měli kontaktovat pediatra:

1. Včasná diagnostika: Pokud váš novorozenec nepříjemně trpí říháním, může to být znakem nějakého závažnějšího zdravotního problému. Konzultace s pediatrem umožní včasnou diagnózu a zahájení vhodné léčby.

2. Doporučení stravy: Pediatr vám může poskytnout odborné rady ohledně stravování vašeho dítěte. Mohou vám doporučit vhodnou stravu, která může pomoci minimalizovat problémy s říháním.

3. Emoční podpora: Dlouhodobé problémy s říháním mohou být stresující a vyčerpávající pro rodiče. Pediatr vám může nabídnout emoční podporu a poskytnout případně další užitečné tipy, jak se vypořádat s tímto problémem.

Konzultace s pediatrem je důležitá, protože vám poskytne potřebné informace a rady, které vám pomohou řešit problémy s říháním u vašeho novorozeného dítěte. Nedejte na problémy s říháním a vyhledejte odbornou pomoc ještě dnes! Doufáme, že vám tento článek poskytl užitečné informace a odborné rady týkající se situace, kdy váš novorozenec nerýhne. Je důležité si uvědomit, že každé dítě je jedinečné a každý vývojový milník prochází vlastním tempem. Nicméně, pokud máte pochybnosti nebo se obáváte o zdraví vašeho dítěte, vždy se poraďte s odborníkem.

Zde je několik klíčových poznatků, které byste si měli zapamatovat:

1. Rýhování je důležitým vývojovým stupněm, ale ne každý novorozenec začne rýhat ihned po narození.

2. Existuje několik faktorů, které mohou ovlivnit proces rýhání, včetně genetických predispozic, fyziologických vlastností a vlivu okolí.

3. Při posuzování, zda je dítě zdravé a normálně se vyvíjí, je důležité sledovat celkový stav dítěte. Pokud je dítě aktivní, dobře přibývá na váze, a působí spokojeně, nejspíše není důvod k obavám.

4. Pokud však máte stále obavy nebo pokud zaznamenáte jakékoli jiné neobvyklé příznaky, neváhejte kontaktovat pediatra. Odborníci jsou připraveni poskytnout vám nezbytnou péči a informace.

Pamatujte si, že matkou, otcem nebo pečovatelem jste prvním spojením vašeho novorozeného s vnějším světem a vaše péče a láska jsou pro něho neocenitelné. Sledování jeho vývoje s porozuměním a odbornou pomocí, kdy je to potřeba, poskytne vašemu dítěti nejlepší možný start do života.

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *