Co na prdíky novorozenec? Domácí tipy pro pohodu miminka

Víte, že prdění je úplně normální součástí života novorozenců? Možná vás to trochu překvapuje, ale není se čemu divit. Problémy s prděním jsou častými starostmi rodičů a někdy mohou způsobovat nepříjemnosti malým dětem. Proto je důležité vědět, jak na to správně reagovat a jak můžete svému miminku pomoci.

V tomto článku se zaměříme na domácí tipy, které mohou pomoci zlepšit pohodu vašeho novorozeného dítěte. Nejde o žádné zázračné léky, ale o jednoduché a osvědčené postupy, které mohou ulevit od nadýmání a zastavit nepříjemné plynové potíže. Budeme se také věnovat vysvětlení, proč prdění u novorozenců nastává a jaký je to jev.

Naučte se rozpoznat, kdy je prdění normální a kdy byste měli vyhledat radu odborníka. Rozhodněte se pro přírodní a bezpečné metody péče o prdíky svého miminka a užívejte si klidnější čas s Vaším potomkem.

Možné příčiny nadýmání novorozence

Nadýmání novorozenců je běžným jevem, který může způsobovat nepříjemné pocity a nepohodlí jak novorozenci, tak i rodičům. Existuje několik možných příčin tohoto problému, které je dobré znát a případně se jim vyhnout, aby se zlepšila pohoda vašeho miminka.

První příčinou nadýmání je nedostatečně zralý trávicí systém novorozence. Ještě si tělo vašeho dítěte musí zvyknout na proces trávení a přizpůsobit se novému prostředí mimo dělohu. Pokud se setkáte s nadýmáním, můžete zkusit následující domácí tipy, které mohou pomoct uklidnit nepříjemné pocity.

 • Klokani metoda: Místo klasického přebalování můžete vyzkoušet metodu klokání. Položte svého novorozeného na vaše nahé hrudník a nechte ho poslouchat váš tep a pocítit váš pohyb při dýchání. Tato blízkost a teplo může uklidnit nadýmání a zlepšit váš vztah s dítětem.

 • Masáže bříška: Jemné masírování bříška může pomoci uvolnit plynové bubliny a zmírnit nadýmání. Mějte na paměti, že při masáži byste měli dodržovat jemnost a pulzní rytmus dítěte. Můžete použít oleje na bázi bylin, které mají uklidňující účinky na trávicí systém.

  Jak zmírnit nadýmání u novorozence pomocí domácích prostředků

  Jak zmírnit nadýmání u novorozence pomocí domácích prostředků

  Pokud má váš novorozenec nadýmání, nemusíte se hned spoléhat na léky nebo jiné chemické prostředky. Existuje mnoho domácích tipů, které vám mohou pomoci zmírnit prdíky a zlepšit pohodu vašeho miminka. Nezapomeňte však, že každé dítě je jedinečné, takže je důležité najít to, co nejlépe funguje pro vašeho malého prcka.

 • Masáže: Jemné masáže bříška mohou být účinné při zmírnění nadýmání u novorozence. Použijte kvalitní dětský olej a jemnými pohyby masírujte bříško po směru hodinových ručiček. Můžete také zkusit lehce ohýbat nohy vašeho miminka směrem k bříšku a poté je pomalu rovnat.

 • Změna polohy: Pokud si všimnete, že se vaše dítě často potýká s nadýmáním, může pomoci změna polohy. Například, můžete ho položit na bříško na vašem klíně a jemně ho pohupovat. Další možností je posadit ho na váš klín a dát mu něco na hraní, aby se při tom pohybovalo.

 • Dojčení: Ujistěte se, že správně přikládáte dítě ke kojení. Špatné přisátí může způsobovat nadýmání. Zkontrolujte si správné přisátí u svého doktora nebo poradkyně pro kojení. Pokud kojíte, můžete také vyzkoušet změnit svoji stravu a vypouštět potenciálně nadýmavé potraviny, jako jsou luštěniny nebo určité druhy zeleniny.

Pamatujte si, že tyto domácí prostředky mohou být účinné u většiny novorozenců, ale ne vždy. Pokud nadýmání neustává nebo se zhoršuje, je nejlepší se poradit s pediatrem, aby vám poradil další kroky a případně vyloučil jiné možné příčiny.
Dieta a strava pro novorozence s nadýmáním

Dieta a strava pro novorozence s nadýmáním

Novorozenci jsou někdy náchylní k nadýmání, což může způsobovat bolestivé prdíky a nepohodu. Je důležité se naučit, jak pomoci vašemu miminku ulevit od nadýmání a zlepšit jeho pohodu. Existuje několik domácích tipů, které mohou být účinné při řešení tohoto problému.

Jednou z možností je hřát bříško vašeho dítěte. Můžete použít teplý ručník nebo teplý gelový polštář a jemně masírovat bříško. Teplo pomáhá uvolňovat plyn a ulevit od nadýmání. Před masáží si vždy pečlivě umyjte ruce a ujistěte se, že jsou vaše nehty krátké a čisté.

Další efektivní metodou je antikoliková dieta. Mnohé matky potvrdí, že změna jejich jídelníčku měla pozitivní vliv na pohodu jejich novorozence. Doporučuje se vyhnout potravinám, které mohou způsobovat nadýmání, jako jsou luštěniny, zelí, cibule nebo kořenová zelenina. Místo toho se zaměřte na lehce stravitelné potraviny, jako jsou rýže, brambory, kuřecí maso a banány.

Pokud se problémy s nadýmáním u vašeho novorozence nezmírní nebo se zhorší, je vhodné se poradit se svým pediatrem. Specialista vám může poskytnout dodatečné rady a případně doporučit vhodné doplňky stravy nebo léčebné postupy. Nezapomeňte, že každé dítě je jedinečné a proces hledání optimálního řešení může vyžadovat čas a trpělivost.
Režim a pohyb jako prevence nadýmání u novorozence

Režim a pohyb jako prevence nadýmání u novorozence

Po prvních pár týdnech života se mnoho rodičů může setkat s problémem nadýmání u svých novorozeňátek. Prdíky a plynatost mohou způsobovat nepříjemné pocity a nepohodlí u dětí, a tak je důležité vědět, jak tomu předejít.

Jedním z klíčových opatření je správný režim a pohyb. Zkuste se vyhýbat nadměrnému pocení vašeho miminka, protože při větším potu se může objevit více plynu ve střevě. Pravidelného propojení pohybu s odpočinkem také pomůže předejít větším problémům s nadýmáním.

Když se chystáte kojit nebo krmit své dítě lahví, je důležité, abyste to dělali v klidném prostředí. Nadměrné rozptylování a rozruch mohou u novorozence způsobovat neklid a zvýšení plynu ve střevech. Zároveň je také doporučeno, aby dítě mělo správnou polohu při krmení, například v polohách na bříšku či v bačkorách, které pomáhají uvolnit plyn a zlepšit trávení.

Dalším tipem je pravidelně masírovat bříško dítěte. Jemné krouživé pohyby ve směru hodinových ručiček mohou pomoci uvolnit přebytečný plyn ve střevech a snížit nekomfort. Důležité je ale nešťourat se příliš intenzivně, abyste nezpůsobili nepohodlí či bolest.

Pamatujte si, že každé dítě je jedinečné a co funguje u jednoho, nemusí fungovat u druhého. V případě, že problémy s nadýmáním přetrvávají a dítě se zdá být výrazně nepohodlné, je vždy nejlepší konzultovat tuto situaci s pediatrem. S trochou trpělivosti a péče mohou být prdíky a nadýmání u novorozenců snadno zvládnutelné.
Tipy pro uklidnění novorozence s nadýmáním

Tipy pro uklidnění novorozence s nadýmáním

Jeden z nejčastějších problémů, se kterými se novorozenci potýkají, je nadýmání. Toto nepříjemné obtěžování může být pro ně velmi bolestivé a způsobit jim nepohodlí. Ale nezoufejte! Existuje několik jednoduchých a účinných domácích tipů, které vám mohou pomoci uklidnit vaše novorozené dítě a zmírnit jeho nadýmání.

 1. Teplá lázeň – Příprava teplé lázně pro vaše miminko může být skvělým způsobem, jak uvolnit jeho svaly a zmírnit nadýmání. Přidejte několik kapek máty peprné nebo fenyklu do vody, aby se uvolnila bolest v bříšku. Pronostředečkujte lázeň v misce a jemně masírujte bříško dítěte krouživými pohyby. To pomůže uvolnit plynové bublinky a uklidnit ho.

 2. Pohyb a tělesná aktivita – Pokud je vaše dítě nadýmavé, zkuste ho jemně posouvat a hnětat nožičkami ke svému bříšku. Tento pohyb může pomoci uvolnit zablokovaný plyn a ulehčit mu. Položte ho také na bříško a opatrně mu pomahejte při zvedání horní části těla. Pohyb a tělesná aktivita mohou být prospěšné při nadýmání.

 3. Užívání přírodních prostředků – Existuje několik přírodních prostředků, které jsou známy svými povzbuzujícími účinky na zažívání novorozenců. Například báječným domácím prostředkem je kmínová voda. Stačí přidat pár kapek kmínového oleje do vody a dát batoleti malý lžičkový odvar. Další možností je přidat do kojenecké stravy několik kapek probiotik, které pomohou zlepšit funkci střev a zmírnit nadýmání.

Pamatujte, že každé dítě je jedinečné a může vyžadovat různé přístupy ke zmírnění nadýmání. Vyzkoušejte tyto tipy a pozorujte, který z nich nejlépe funguje pro vaše miminko. Pokud se obtíže nadýmání u novorozence zhoršují nebo přetrvávají, je vždy nejlepší se poradit s lékařem.
Jemné masáže pro ulevění od nadýmání novorozence

Jemné masáže pro ulevění od nadýmání novorozence

Jemné masáže jsou skvělým způsobem, jak pomoci novorozencům s nadýmáním a ulevit jim od nepříjemného pocitu plnění bříška. Masáže nejenže posilují vazbu mezi rodičem a dítětem, ale také podporují trávení a uklidňují miminko. Existuje mnoho různých technik masáží, které můžete vyzkoušet doma pro pohodu Vašeho malého prcka.

Při masáži bříška je důležité použít jemný tlak a krouživé pohyby ve směru hodinových ručiček. Můžete použít přírodní olej, jako je například slunečnicový nebo mandlový olej, abyste uvolnili svaly a zvýšili efekt masáže. Při masáži se zaměřte na oblast kolem pupíku a postupně se pohybujte po bříšku. Pokud je Vaše dítě nesvá, můžete mu provést masáž nohou, která také pomáhá ulevit od nadýmání.

Dalším domácím tipem pro ulevění od nadýmání je poloha na bříšku. Lehce položte dítě na bříško s opěrkou pod bradou a zanechte ho, aby se trochu vyvíjelo. Tato poloha podporuje pohyb střev a může pomoci uvolnit vzduch z trávicího systému. Pokud Vaše dítě potřebuje extra podporu, můžete ho také držet vzpřímeně a lehce mu tleskat po zádech, aby se uvolnilo.

Pamatujte si, že každé dítě je jiné a může reagovat různě na masáže nebo polohy. Dbejte na potěšení Vašeho malého jedinčete a během masáže sledujte jeho reakce. Pokud si nejste jisti, konzultujte s odborníkem, jako je pediatr či fyzioterapeut, který Vám může poskytnout další rady a podporu.
Přírodní léky a byliny pro zmírnění nadýmání u novorozence

Přírodní léky a byliny pro zmírnění nadýmání u novorozence

Nadýmání je běžným problémem u novorozenců ať už způsobeným trávicím zralostí nebo zažíváním nových potravin. Některé děti mohou na toto nepříjemné potíže reagovat prděním a nadýmáním. Pokud se snažíte najít domácí řešení, které by pomohlo vašemu novorozenci ulevit od nadýmání, máme pro vás několik přírodních léků a bylin, které by mohly zmírnit jeho nepohodlí.

 1. Přikrmte ho kmínem – Můžete zkusit přidat trochu mletého kmínu do jeho jídel. Tato bylina je známá svými antispazmodickými vlastnostmi, které mohou pomoci uklidnit trávicí systém. Přidání kmínu do stravy novorozence by mělo být citlivé, a proto se doporučuje nejprve poradit se svým pediatrem.

 2. Masírujte bříško děťátku – Jemná masáž bříška může pomoci uvolnit plyn, který způsobuje nadýmání. Položte svého novorozence na záda a jemně masírujte bříško v kruhových pohybech ve směru hodinových ručiček. Tento jednoduchý dotek může pomoci normalizovat zažívání a snížit nepříjemné pocity.

 3. Přípravky na bázi bylin – Existuje několik přírodních přípravků na bázi bylin, které jsou určeny speciálně pro zmírnění nadýmání u novorozenců. Tyto přípravky často obsahují bylinné extrakty, které mohou podporovat trávení a snižovat nadměrnou tvorbu plynu. Opět je důležité se poradit s pediatrem, než začnete používat jakékoli přípravky.

Pamatujte, že každé dítě je jedinečné, a tak neexistuje jedno univerzální řešení nadýmání u novorozence. Je důležité být trpěliví a hledat nejlepší přístup, který vyhovuje vašemu dítěti. Pokud se však nadýmání novorozence stává chronickým nebo se dítě zdá být velmi nepohodlné, je vždy důležité se obrátit na odborníka, jako je pediatr nebo lékař.

Jak reagovat na silné nadýmání novorozence

Jedním z nejčastějších problémů novorozenců je nadýmání. Tento stav způsobuje nepříjemné pocity nejen miminku, ale také jeho rodičům. Nadýmání u novorozenců je způsobeno nedokonalým trávením a většinou se projevuje bolestivými křečemi a častým plynatým výtěrem. Nezoufejte však, existuje několik domácích tipů, které vám mohou pomoci ulevit vašemu malému prdíkovi.

 1. Masáže bříška: Jemná masáž bříška může pomoci uvolnit přebytečný plyn a zmírnit bolest. Použijte kokosový nebo olivový olej a masírujte bříško vašeho dítěte ve směru hodinových ručiček. Kruhové pohyby a lehký tlak mohou pomoci uvolnit trávicí trakt a podpořit pohyb plynu.

 2. Teplo: Mírné teplo na bříšku může také pomoci zmírnit bolestivé křeče. Použijte termofor nebo ohřívací podložku a opatrně ji přiložte na bříško vašeho dítěte. Před použitím si však ověřte, že je teplota příjemná a nikdy nedávejte přímo na holou kůži.

 3. Přiměřené krmivo: Pokud kojíte, může se nadýmání novorozence zhoršovat kvůli špatnému polohování nebo přívodu přílišného množství vzduchu. Mějte na paměti, že správné přitisknutí bradavky a přiměřeně časté odstraňování plynu během kojení může snížit nadýmání vašeho dítěte.

 4. Probiotika: Probiotika mohou pomoci vyrovnat bakteriální nerovnováhu ve střevech a podpořit lepší trávení. Poradte se s pediatrem o vhodných probiotických kapkách nebo prášcích pro vaše dítě.

 5. Více frekvence častějšího krmení: Frekventované krmení může pomoci snížit plynatost u novorozence. Krmit své dítě častěji v menším množství a lépe odstranit gas měži obětí.

Pamatujte si, že každé dítě je jedinečné a může reagovat odlišně na různé metody. Pokud máte podezření na vážnější problémy s nadýmáním nebo miminko projevuje silné nepohodlí, nehledě na použití domácích tipů, vždy je nejlepší poradit se s pediatrem.
Jak si udržet klid při nadýmání novorozence

Jak si udržet klid při nadýmání novorozence

Nadýmání novorozence je velmi běžným jevem a ve většině případů je způsobeno nezralým trávicím systémem. I když se jedná o normální a dočasný stav, může to být pro rodiče a dítě nepříjemné. Zde je pár domácích tipů, jak udržet klid a pomoci svému novorozenému prdět v pohodě.

 1. Hlaste svému dítěti po kojení nebo krmení: Někdy může být nadýmání způsobeno polykáním přílišného vzduchu během krmení. Po dokončení krmení položte své dítě do vzpřímené polohy a jemně mu dartejte na záda, aby mu pomohli odstranit případný vzduch ve střevech.

 2. Užívejte léky: Vyzkoušejte si rozpustný lék, který pomáhá snižovat nadýmání. Tento typ léčivých přípravků může pomoci uvolnit plynové bubliny ve střevech a tím zmírnit nepohodlí.

 3. Změňte druh lahve: Pokud kojíte uměle, může se stát, že váš novorozenec polyká více vzduchu s každým jídlem. Vyzkoušejte jiný tvar lahve nebo prsní dudlík, který pomůže minimalizovat polykání vzduchu.

 4. Masáže bříška: Pokaždé, když se novorozenec vzdoruje nadýmání, můžete mu poskytnout jemnou masáž bříška. Masáž pomáhá uvolnit plyny a ulevuje od nepohodlí. Jemně a krouživými pohyby masírujte bříško svého dítěte ve směru hodinových ručiček.

Nezapomeňte, že nadýmání novorozence je běžným jevem a většinou se sama odbourává. Pokud jste ale znepokojeni nebo pokud se nadýmání zhoršuje, měli byste kontaktovat svého pediatra. Pamatujte, že každé dítě je jedinečné a co funguje pro jedno dítě, nemusí fungovat pro druhé. Buďte trpěliví a najděte strategii, která vyhovuje vašemu dítěti nejlépe. Doufáme, že jste nalezli tento článek o pohodě novorozence užitečný. Je naprosto normální, že novorozenec trpí prdíky, a je zde mnoho domácích tipů, které mohou pomoci. Prvním krokem je pečlivě sledovat, co jíte vy i vaše dítě, protože některé potraviny mohou způsobovat nadýmání. Dále si můžete vypracovat pravidelný jídelní a spánkový režim, který pomáhá udržet trávicí systém v dobrém stavu.

Existuje mnoho technik, které mohou pomoci uklidnit novorozence, jako je lehké potření bříška, masáže a kolíčky pro uvolnění plynu. Zařazení denních krátkých procházek nebo cvičení břicha může také pomoci eliminovat plyn. Je důležité si všímat signálů, které váš novorozenec posílá, a být připraven reagovat na jejich potřeby.

Miminko, které často trpí prdíky, by mělo být monitorováno lékařem, aby se vyloučily možné zdravotní problémy. Pokud se vaše dítě zdá být zdravé a dobře roste, pravděpodobně nejsou prdíky důvodem k obavám.

Pamatujte, že každé dítě je jedinečné a to, co funguje pro jedno, nemusí fungovat pro druhé. Je důležité být trpělivý a otevřený novým nápadům, abyste našli ten nejefektivnější způsob, jak pomoci vašemu novorozenci. S touto znalostí a taktními přístupy byste měli být schopni zajistit, aby vaše dítě mělo příjemnou a klidnou cestu k odstranění prdíků a vychutnávalo si své nové prostředí plné lásky a láskyplné péče.

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *