Co si připravit do porodnice – Jak správně připravit věci před porodem

Co si připravit do porodnice – Jak správně připravit věci před porodem

Vstup do porodnice je zásadní událostí v životě každé rodičky. Aby vše probíhalo hladce a bez stresu, předem se připravit je klíčové. Když máte s sebou správné věci, ulehčíte si samotný proces porodu a svým novorozencům zabezpečíte komfort. V našem článku se dozvíte, jak správně připravit věci před porodem a co byste rozhodně neměli zapomenout. Od potřeb pro sebe, jako jsou osobní hygienické potřeby a pohodlné oblečení, až po výbavičku pro vaše miminko. Pomocí našich tipů si ušetříte čas a budete mít jistotu, že jste na příchod dítěte do světa dobře připraveni. Nechte se vést naším odborným know-how a ujistěte se, že nic důležitého nezapomenete, protože příchod dítěte by měl být radostným okamžikem.
1. Seznam nezbytných věcí do porodnice - Co si připravit před porodem

1. Seznam nezbytných věcí do porodnice – Co si připravit před porodem

Váš příchod do porodnice se blíží a je čas si připravit všechny nezbytné věci, abyste měla pohodlný a bezstarostný pobyt. Před porodem je důležité mít připravenou tašku s veškerým potřebným vybavením jak pro vás, tak pro vaše novorozeně. Zde je seznam věcí, které byste měla zahrnout do svého balíčku:

 • Hygienické potřeby: Nezapomeňte si sbalit zubní kartáček, pastu, šampon, sprchový gel, ručník a další věci, které používáte pravidelně. V porodnici bude většinou k dispozici i základní hygienický set, ale máte-li své oblíbené produkty, můžete si je vzít s sebou.

 • Oblečení: Sbalte si pohodlné šaty nebo pyžamo, které ideálně umožní kojení, pokud plánujete kojit. Doporučujeme vzít si i teplé ponožky, protože po porodu se můžete cítit chladno. Myslete také na oblečení pro váš odchod z porodnice, které by mělo být pohodlné a snadno oblečitelné.

 • Prkýnko na přebalování: I když v porodnici budou k dispozici přebalovací podložky, je dobré si mít vlastní podložku nebo prkýnko. Bude vám sloužit nejen během pobytu v porodnici, ale také doma.

 • Doprovodná literatura nebo hudba: Pokud rádi čtete nebo posloucháte hudbu, můžete si vzít něco, co vás pohladí a zrelaxuje. Porod může být náročný a tyto malé věci mohou pomoci uvolnit napětí.

To jsou pouze základní věci, které byste měla mít v porodnici. Vždy je také dobré se zeptat svého gynekologa, zda máte připravit něco speciálního na základě vaší zdravotní situace. Pamatujte, že v porodnici jsou k dispozici také další věci, jako například plenky pro novorozené dítě, kočárek na precházky po porodu a podobně.

2. Základní hygienické potřeby pro maminku i miminko

2. Základní hygienické potřeby pro maminku i miminko

První dny po porodu jsou plné nových výzev, a je důležité mít připravené základní hygienické potřeby jak pro maminku, tak pro miminko. Při přípravě věcí do porodnice je dobré dodržovat několik zásad, abyste měli všechno při porodu a po něm po ruce.

Pro maminku je nezbytné si přibalit čisté a pohodlné oblečení, jako jsou noční košilky, spodní prádlo, punčocháče a kojící podprsenku. Nezapomeňte také na hygienické vložky, intimní mýdlo a balzám na bradavky, které pomohou zklidnit podrážděnou kůži po kojení.

Pro vaše miminko je důležité připravit dostatečné množství plenek, ubrousků a plenkových kalíšků. Doporučujeme také vzít s sebou mléko pro uměláky nebo odstříkané mateřské mléko, pokud se plánuje kojení. Mějte vždy na paměti, že novorozenci mají velmi citlivou pokožku, proto je vhodné si připravit i šetrný krém na opruzeniny a teploměr na měření teploty.

V tabulce níže najdete seznam základních hygienických potřeb pro maminku i miminko, které je vhodné mít připravené před porodem:

Základní hygienické potřeby pro maminku: Základní hygienické potřeby pro miminko:
Oblečení (noční košilky, spodní prádlo, kojící podprsenka) Plenky
Hygienické vložky Ubrousky
Intimní mýdlo Plenkové kalíšky
Balzám na bradavky Mléko pro uměláky nebo odstříkané mateřské mléko
Šetrný krém na opruzeniny
Teploměr

Mějte na paměti, že každá maminka a každé miminko jsou jedinečné, a proto mohou být některé věci individuálně přizpůsobeny. Doporučujeme se poradit také s porodní asistentkou nebo ošetřujícím lékařem, kteří vám rádi poradí a pomohou se správnou přípravou věcí do porodnice.
3. Pohodlné oděvy a potřeby pro pohyb v porodnici

3. Pohodlné oděvy a potřeby pro pohyb v porodnici

Po narození vašeho dítěte je důležité se cítit co nejpohodlněji a připraveně, a to platí i ve chvíli, kdy jste v porodnici. Přemýšlet o vhodném oblečení a vybavení pro pohyb v porodnici může být výzvou, ale správná volba vám zajistí pohodlí a usnadní proces porodu.

Především si vyberte pohodlné oblečení, které vám umožní volný pohyb. Během porodu je důležité, abyste se cítila přirozeně a nepociťovala omezující efekt oblečení. Doporučuje se nosit volné a pohodlné kalhoty nebo šaty, které jsou vyrobené z příjemného a prodyšného materiálu. Tím zajistíte, že se budete cítit svěže a pohodlně i při delší době strávené v porodnici.

Kromě oblečení si nezapomeňte připravit také potřeby pro pohyb ve formě pohodlných bot. Doporučuje se nosit boty bez podpatku, které vám poskytnou dostatečnou oporu a stabilitu během pohybu. Měly by být také snadno obléhatelné a vybavené dobrou podrážkou, která poskytuje dobrý záběr i na kluzkých podlahách. Nezapomeňte, že pohyb je důležitý jak během porodu, tak i během prvních hodin po porodu, kdy je doporučeno pravidelné chůze a pohyb, aby se podpořil proces regenerace.

V případě, že si nejste jistá, jaké konkrétní oblečení a potřeby si připravit do porodnice, neváhejte se poradit se svým lékařem nebo porodní asistentkou. Oni vám rádi poradí a doporučí, jak na sebe myslet před porodem a zajišťují, aby byl celý proces pro vás co nejpříjemnější.
4. Věci pro prvotřídní péči o novorozence

4. Věci pro prvotřídní péči o novorozence

Chystáte se na porod a nevíte, co si přesně připravit do porodnice? V tomto článku vám poradíme, jak správně připravit věci pro prvotřídní péči o vašeho novorozence. Nezapomeňte, že každá porodnice může mít svá specifická pravidla a doporučení, proto se vždy poraďte s vaším lékařem nebo porodní asistentkou.

 1. Oblečení pro novorozence:

  • Body a kalhotky: Není potřeba připravovat velké množství, stačí 2-3 sety, jelikož v porodnici budete mít k dispozici pratelné plenky.
  • Kojící košilka nebo podprsenka: Zvolte variantu s jednoduchým otevíráním pro pohodlné kojení.
  • Ponožky a čepice: I když porodnice má teplotu udržovanou, je dobré mít na ruce i nohách vašeho miminka dodatečné teplé vrstvy.
 2. Hygienické potřeby:

  • Plenky: Dobrou volbou jsou pleny na jedno použití (jednorázovky). Doporučujeme přinést si dostatek, ale rádi vám je také doplní na požádání.
  • Vlhčené ubrousky: Ideální pro rychlou a jednoduchou hygienu vašeho dítěte.
  • Utěrky a ručníky: Mějte u sebe 2-3 kusy utěřenek na utírání miminka po koupeli.
 3. Další důležité věci:
  • Plastové sáčky na prádlo: Vaše oblečení, stejně jako dětské, může být špinavé, takže sáčky na oddělení špinavého prádla oceníte.
  • Ochranný krém na hýždě: Některé novorozence mohou trápit plenkový vyrážka, proto je dobré mít připravený speciální krém na hýždě.
  • Kočárek a autosedačka: Přestože nebudete tyto věci potřebovat hned po porodu, je dobré je mít připravené na odvoz domů.

Pamatujte, že každé miminko je jedinečné a mohou existovat individuální potřeby, které jsou uvedené pouze jako základní seznam. Mějte na paměti, že váš lékař nebo porodní asistentka vám rádi pomohou s dalším seznamem potřebných věcí. Čím lépe se připravíte, tím klidnější a pohodlnější bude váš čas v porodnici.
5. Podpora při kojení a péče o prsa

5. Podpora při kojení a péče o prsa

je nezbytná součástí péče o novorozence. Připravit se na tuto fázi porodnického procesu je klíčové pro úspěšnou kojení a pro zdravou výživu vašeho dítěte. Existuje několik věcí, které si můžete před porodem připravit, abyste byla připravená na tuto důležitou etapu.

Jednou z důležitých věcí, kterou byste měla mít ve své porodnici, je správně padnoucí podprsenka pro kojení. Podprsenka pro kojení by měla poskytovat dostatečnou oporu a pohodlí, aby se minimalizovalo riziko podráždění nebo zadekraní prsou. Doporučuje se investovat do několika podprsenek pro kojení, které se vám budou dobře nosit a budou splňovat vaše potřeby.

Dále je také důležité mít v porodnici dostatek podložek pro prsa. Podložky pro prsa vstřebávají přebytečné mléko a udržují prsa suchá a čistá. Můžete použít jednorázové podložky nebo látkové, které jsou ekologičtější volbou. Časté výměny podložek pro prsa pomáhají udržet prsa hygienická a zdravá během kojení.

Další pomocnou pomůckou je například krém na bradavky. Během kojení může dojít k podráždění nebo prasknutí bradavek, a proto je důležité používat kvalitní krém na bradavky, který pomáhá udržet prsa hydratovaná a zmírňuje nepříjemné pocity bolesti. Mějte vždy po ruce krém na bradavky, který vyhovuje vašim potřebám.
6. Užitečné doplňky pro zlepšení pohodlí během porodu

6. Užitečné doplňky pro zlepšení pohodlí během porodu

V průběhu porodu je pohodlí jednou z nejvíce prioritních věcí. Přestože každý porod je individuální a každá žena může preferovat odlišné věci, existuje několik užitečných doplňků, které mohou pomoci zlepšit pohodu během porodu. Zde je několik tipů, co si připravit do porodnice:

 1. Vankův balon – Tento velký a pohodlný balon poskytuje podporu během porodu. Pomáhá uvolňovat svaly, snižuje napětí a může pomoci zkrátit dobu porodu. Můžete jej používat jako sedák, oporu pro ruce nebo prostě se na něm uvolnit.

 2. Masážní olej nebo materiál na masáž – Masážní techniky mohou být velmi uklidňující během porodu a mohou pomoci snížit bolest. Přineste si svůj oblíbený masážní olej nebo zkuste speciální materiály na masáž, jako jsou kuličky nebo valčeky. Masážní techniky mohou být prováděny vaším partnerem nebo porodní asistentkou.

 3. Pohodlný oděv a pantofle – Není nic horšího, než mít na sobě nepohodlné oblečení během porodu. Zvažte si přinést volné a pohodlné oblečení, které vám umožní pohyb a vzduchování. Pantofle, které se snadno obouvají a mohou se nosit i ven z porodního sálu, jsou také velmi praktické.

Zapamatujte si, že konečné rozhodnutí o tom, co si přinést do porodnice, je na vás. Doporučujeme však zvážit tyto . Ujistěte se, že mluvíte se svým porodním týmem, aby vám mohli poskytnout další rady a doporučení.
7. Organizace dokumentů a dalších potřebných papírů

7. Organizace dokumentů a dalších potřebných papírů

Jedním z nejdůležitějších kroků před porodem je správná . Při přípravě do porodnice je důležité přemýšlet o všech dokumentech, které budete potřebovat a zajistit si je předem. Zde je seznam dokumentů a papírů, které byste měli mít při sobě:

 1. Občanský průkaz: Nezapomeňte si vzít svůj platný občanský průkaz. Je to nezbytný doklad totožnosti, který vám umožní přístup do porodnice a dalších zdravotnických zařízení.

 2. Pojišťovací karta: Pokud jste pojištěni u zdravotní pojišťovny, určitě si vezměte svou pojišťovací kartu. Tím si zajistíte, že budete mít nárok na péči v porodnici a nemusíte se starat o finanční stránku věci.

 3. Předpis od lékaře: Pokud jste dostali předpis od svého gynekologa nebo jiného lékaře, vezměte si ho s sebou. Mohou vám ho vyžádat jako potvrzení o vašem zdravotním stavu nebo jako důkaz o předepsaném léku.

 4. Různé smlouvy a formuláře: Může se stát, že porodnice bude žádat o vyplnění různých smluv a formulářů předem. Buďte připraveni a přineste si všechny potřebné dokumenty, abyste se vyhnuli dalším zdržením.

 5. Kontakt na příbuzné nebo partnera: Je také důležité mít připravený kontakt na vaše příbuzné nebo partnera. Pokud bude nutná jejich přítomnost nebo pokud vás budou chtít navštívit, měli byste mít připraveno jejich telefonní číslo nebo adresu.

Mějte na paměti, že každá porodnice může mít trochu odlišné požadavky na dokumenty. Doporučujeme vám proto zkontrolovat dopředu, jaké dokumenty budou požadovány ve vaší porodnici a co byste měli mít připraveno. Tím se vyhnete zbytečnému stresu před samotným porodem a můžete se plně soustředit na to, co je opravdu důležité – na příchod vašeho malého zázraku na svět.
8. Výběr vhodného zavazadla pro přepravu věcí do porodnice

8. Výběr vhodného zavazadla pro přepravu věcí do porodnice

Výběr správného zavazadla pro přepravu věcí do porodnice je klíčovým krokem každé budoucí maminky. Abychom vám tento proces co nejvíce usnadnili, přinášíme vám několik tipů a doporučení, jak správně připravit vše potřebné před porodem.

 1. Velikost a typ zavazadla: Když si balíte věci do porodnice, je důležité vybrat vhodnou velikost a typ zavazadla. Doporučujeme vybrat zavazadlo, které je dostatečně prostorné a má různé oddělení a kapsy pro uspořádání věcí. Klasická taška na přezuvky a jiné drobnosti spolu s jednoduchým batohem na osobní věci je častou volbou.

 2. Seznam věcí: Abyste se vyhnuli zbytečnému stresu a nezapomenutí něčeho důležitého, vytvořte si předem seznam věcí, které do porodnice potřebujete. Tím se ujistíte, že nic neopomenete a vše bude připraveno. Na seznamu by měly být základní hygienické potřeby, oblečení pro maminku i pro miminko, šperky a další osobní věci.

 3. Přehledné uspořádání: Když máte vybrané zavazadlo a seznam věcí, je čas na samotné balení. Důležité je, abyste vše přehledně uspořádali a zorganizovali. Doporučujeme využít oddělení a kapsy ve zavazadle, abyste měla vše snadno přístupné a neztrácela čas hledáním. Například můžete v jednom oddíle umístit hygienické potřeby, v dalším oblečení pro miminko a v dalších osobní věci.

Doufáme, že vám tyto rady pomohou vybrat vhodné zavazadlo pro přepravu věcí do porodnice a správně připravit vše před porodem. Mějte na paměti, že každý má své individuální potřeby a preference, a proto si přizpůsobte balení svým potřebám.
9. Možnosti zabavení a relaxace během čekání na porod

9. Možnosti zabavení a relaxace během čekání na porod

mohou pomoci maminkám udržet klid a pohodu v porodnické jednotce. Než se vydáte do porodnice, je dobré vzít si s sebou několik věcí, které vám pomohou zkrátit čekání a uvolnit se.

 1. Knihy a časopisy: Mnoho porodnic nabízí čekajícím maminkám možnost půjčit si knihy a časopisy přímo na oddělení. Vybírejte si knihy, které vás baví a odvádějí myšlenky od porodu. Můžete si připravit také nějaké oblíbené časopisy, které si můžete prolistovat a být tak v kontaktu s aktuálním děním.

 2. Hudba a sluchátka: Relaxační hudba může být skvělým prostředkem k uvolnění a zklidnění. Připravte si vlastní playlist a nějaká sluchátka, abyste se mohla ponořit do vlastního světa a oddat se hudbě. Mnoho žen v porodnicích také využívá možnosti poslechu hudby prostřednictvím reproduktorů, které jsou k dispozici na pokojích.

 3. Hry a hračky pro odreagování: K dispozici jsou také různé společenské hry a hračky, které vám mohou pomoci uvolnit se a odreagovat. Od deskových her po puzzle, vyberte si to, co vás baví a zaujme. Můžete si také připravit nějaké oblíbené karetní hry, které si můžete zahrát s partnerem či doprovodem.

Nechte se inspirovat výše uvedenými tipy a připravte si do porodnice věci, které pomohou udržet vám klid a zábavu během čekání na porod. Buďte připravené na všechny situace a nezapomeňte si užít tyto okamžiky před příchodem vašeho malého zázraku na svět. Doufáme, že vám tento článek pomohl získat jasnou představu o tom, co si připravit do porodnice a jak správně připravit všechny věci před porodem. Připravenost je klíčová, ať už plánujete porod v nemocnici nebo doma. Seznam věcí, který jsme vám zde představili, je základem a můžete jej dále přizpůsobit svým individuálním potřebám.

Také jsme vás seznámili s několika dalšími tipy a radami, jako je sestavení porodního plánu, komunikace se zdravotnickým personálem nebo příprava na váš emocionální a fyzický stav. Důležité je si uvědomit, že každý porod je jedinečný a vy jste ten/ne ta, kdo/á má konečné slovo.

Pamatujte, že hojná podpora a informovanost jsou klíčové pro vytvoření pohodlného a bezpečného prostředí při narození vašeho dítěte. S důvěrou a připraveností se můžete soustředit pouze na to nejdůležitější – přivítání nového člena rodiny.

Nikdy nezapomeňte, že každá maminka si zaslouží pozornost, péči a podporu během porodu. Věříme, že s těmito informacemi budete mít všechny potřebné nástroje k tomu, abyste se na svůj velký den připravili naplno.

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *