Co když si novorozenec neodříhne? Rady pro rodiče

Co když si novorozenec neodříhne? Rady pro rodiče

Ahoj rodiče! Vítejte u našeho článku plného užitečných rad a informací ohledně tématu, které vás možná zajímá – "Co když si novorozenec neodříhne?". Pokud jste tady, pravděpodobně máte dotazy ohledně toho, co dělat, když váš novorozenec neodříhne a jak se s tímto situací vypořádat. Nebojte se, jsme tu pro vás! V následujícím článku vám přineseme spoustu užitečných rad od odborníků na dětskou péči, abyste byli schopni se vypořádat s touto situací s jistotou a klidem. Získáte hlubší porozumění kojení, odříhávání a tipy pro podporu vašeho dítěte. Berte naše rady jako průvodce a doufáme, že vám pomohou nejen uvést vašeho nového potomka do pohodového stavu, ale také vám přinesou klid a důvěru v tuto úžasnou cestu rodičovství. Připraveni začít? Pokračujte ve čtení!
1. Příčiny a dopady nedokonalého odříhnutí novorozence: Co vše může být za této situace?

1. Příčiny a dopady nedokonalého odříhnutí novorozence: Co vše může být za této situace?

Příčiny nedokonalého odříhnutí novorozence:

 • Nepřiměřené příjímání mléka – Pokud novorozenec pijící z kočárku nebo s láhve ještě neumí kontrolovat tok mléka, může snadno spolknout příliš mnoho vzduchu spolu s mlékem.
 • Poziční chyby – Nepřiměřená poloha během a po krmení může znesnadnit správné odříhnutí. Například, pokud je novorozenec příliš pokláněný nebo převrácený při kojení, vzduch se hromadí a může způsobit plyn atd.
 • Nespokojenost nebo nespolečenské prostředí – Když je novorozenec při krmení rušený nebo ovlivněn stresujícím prostředím, může být narušeno jeho přirozené odříhnutí. Novorozenci také mohou mít obtíže s odříhnutím v důsledku bolesti nebo nepohodlí způsobené refluxem, křečemi atd.

Dopady nedokonalého odříhnutí novorozence:

 • Kolika a plynatost – Vzduch v žaludku novorozence může způsobovat nepříjemné pocity, které vedou k nadýmání, pláči a frustraci.
 • Reflux – Neprovedené odříhnutí může také způsobit zpětný tok mléka nebo žaludečních kyselin zpět do jícnu a úst, což může vést k pálení žáhy, pocitu nevolnosti a dalším nepříjemným příznakům.
 • Problémy s příjmem potravy – Nedostatečné odříhnutí může novorozenec znechutit kojení nebo pití z láhve, což může vést k nedostatečnému příjmu potravy a následnému nedostatečnému přibírání na váze.

2. Jak rodiče mohou pomoci novorozencům odříhat? Efektivní tipy a triky

2. Jak rodiče mohou pomoci novorozencům odříhat? Efektivní tipy a triky

Pokud si novorozenec neodříhne, může to být pro rodiče docela stresující situace. Odříhávání je důležité pro prevenci nadýmání a koliky u novorozenců. Existuje několik osvědčených rad, jak mohou rodiče pomoci svým dětem odříhat a zajistit tak jejich pohodlí.

 1. Držení správné polohy – Někdy je důležité u novorozenec odříhat správnou polohou. Zkuste své dítě podrubit na svém klíně a lehce ho zaklonit dopředu. Pokud si nesedá, můžete ho držet na vaší rameni a nežně mu pohladit záda.

 2. Kůže na kůži – Někdy stačí děti vzít na holou kůži, zejména po koupání. Tento kontakt může stimulovat zažívání a pomoci odříhnout přírodním způsobem.

 3. Punčošky a sáčky – Někteří rodiče zjistili, že nasazení punčošek nebo sáčku přes ramenou dítěte může pomoci zvýšit tlak na žaludek a usnadnit odříhnutí. Tato technika může být zvláště užitečná pro děti s refluxem.

 4. Nepoužívejte příliš velký tlak – Pamatujte, že při odříhávání dítěte nemusíte použít příliš velký tlak nebo vyvíjet nadměrnou silu. Jemné klepání nebo pohyb po zádech je často dostačující k vyvolání odříhnutí.

 5. Nepřehánějte to – Není nutné s dítětem trávit příliš mnoho času na pokusu o odříhnutí. Pokud se vaše dítě zdá být v pořádku a není známkou nepohodlí, je pravděpodobné, že odříhnutí není nutné.

Mějte na paměti, že každé dítě je jedinečné a co funguje pro jedno dítě, nemusí nutně fungovat pro druhé. Pokud si nejste jisti, jak pomoci vašemu novorozenci odříhnout, poraďte se s pediatrem, který vám může poskytnout další rady a doporučení.

3. Možné komplikace nedostatečného odříhnutí a jejich prevence

Nedostatečné odříhnutí novorozence může představovat určité komplikace, které je důležité předcházet a řešit co nejdříve. Zadržený vzduch ve střevě může způsobovat nepohodlí a bolest dítěti. Zde je několik možných komplikací nedostatečného odříhnutí a způsobů, jak je předejít:

 1. Kozí pozice: Tato poloha je velmi účinná při odříhnutí novorozence. Jen si položte dítě na břicho na vaši paži a podporujte jeho hlavičku. Lehce mu zaklopte na zádíčka, což mu pomůže uvolnit sevření plynů ve střevech a usnadnit odříhnutí.

 2. Lehce masírujte bříško: Jemné masírování bříška od pupíku směrem ve směru hodinových ručiček může pomoci uvolnit zadržený vzduch. Jemným pohybem rukou lehce mačkejte a hladíte bříško dítěte.

 3. Kojení na prsou: Pokud jste kojící matkou, po každém krmení přetáhněte novorozence, aby se uvolnil prolitý vzduch. Ujistěte se, že se správně přisaje k bradavce, aby se minimalizovala možnost vdechování vzduchu.

Pokud se problémy s odříhnutím opakují nebo se zhoršují, neváhejte vyhledat radu od lékaře. Je důležité dbát na preventivní opatření a okamžitě řešit komplikace nedostatečného odříhnutí u novorozence. Vraťte klid a pohodu vašemu dítěti pomocí jednoduchých technik odříhnutí.
4. Jak rozpoznat, zda novorozenec dostatečně odříhl? Varovné signály pro rodiče

4. Jak rozpoznat, zda novorozenec dostatečně odříhl? Varovné signály pro rodiče

Jedním z nejčastějších problémů, se kterými se mohou rodiče setkat, je nedoříhnutí novorozenec. Nedoříhnutí je proces, který pomáhá novorozencům zbavit se přebytečného vzduchu z jejich žaludku a zabránit potenciálním problémům s trávením. Pokud váš novorozenec nedostatečně odříhne, může se objevit několik varovných signálů, na které byste se měli zaměřit.

 1. Nepříjemné pocity: Pokud je vaše dítě po krmení neklidné nebo vypadá, že má bolest v bříšku, může to být známka nedoříhnutí. Může plakat často a být nesoustředěné.

 2. Nadměrné plivání: Děti, které nedoříhají dostatečně, mohou vykazovat nadměrné plivání nebo zvracení po jídle. To může způsobit nepohodlí nejen dítěti, ale i vám, protože se budete muset častěji starat o jejich čistotu.

 3. Nafouknuté břicho: Pokud si všimnete, že má vaše novorozenec nafouknuté břicho po jídle, může to znamenat nedoříhnutí. Vzduch, který je uvězněn ve žaludku, může způsobit nadýmání a nepříjemné pocity.

Pokud si všimnete těchto varovných signálů, je důležité konzultovat s pediatrem. Existuje několik technik, které mohou pomoci novorozenci při odříhnutí, a váš lékař vám může poskytnout další rady a doporučení. Je také důležité dodržovat správnou polohu při krmení a nezapomínat na pauzy na odříhnutí během a po jídle vašeho dítěte. Pamatujte, že každé dítě je jedinečné a co funguje u jednoho nemusí fungovat u druhého, takže buďte trpěliví a zkoušejte různé metody, dokud nenajdete tu správnou pro vaše dítě.
5. Několik osvědčených metod, které podpoří správné odříhnutí novorozence

5. Několik osvědčených metod, které podpoří správné odříhnutí novorozence

Každý rodič se může setkat s situací, kdy se novorozenec neodříhne po krmení. I když je odříhnutí přirozeným procesem, který pomáhá uvolnit přebytečný vzduch z trávicího systému malého dítěte, někdy se může stát, že se to nezdaří. Neodříhnutý vzduch může zapříčinit nepříjemné pocity, nadýmání a dokonce i koliky. Zde je několik osvědčených metod, které mohou pomoci podpořit správné odříhnutí novorozence:

 1. Poloha na rameni: Lehňte si dítě přes své rameno tak, aby mu hlavička volně visela dolů. Jemně mu masírujte zádíčka, což může pomoci uvolnit vzduch.

 2. Jemné pohupování: Pohupování dítěte v klidné a jemné rytmické pohybech může pomoci uvolnit přebytečný vzduch ve trávicím systému.

 3. Bříškové cvičení: Položte dítě na bříško na vaši stehenní kost a jemně mu masírujte zádíčka. Tato poloha stimuluje tlak na bříško a může podpořit odříhnutí.

Je důležité si uvědomit, že odříhnutí novorozence může být individuální proces a každé dítě může vyžadovat jiný přístup. Pokud i po vyzkoušení těchto metod problém přetrvává, je vždy nejlepší konzultovat situaci s pediatrem nebo kvalifikovaným odborníkem.
6. Jaká strava a životní styl rodičů mohou ovlivnit schopnost novorozence odříhat?

6. Jaká strava a životní styl rodičů mohou ovlivnit schopnost novorozence odříhat?

Strava a životní styl rodičů mohou hrát důležitou roli v schopnosti novorozence odříhat. Zde je několik tipů a rad, které mohou pomoci rodičům, pokud jejich dítě má problémy s odříhnutím:

 1. Zkontrolujte svou stravu: Pokud jste kojící matka, měli byste se zaměřit na to, co jíte a pijete. Některé potraviny a nápoje mohou způsobovat nadýmání u novorozence a ztížit mu odříhnutí. Zkuste se vyhnout potravinám, které jsou známy jako "plynové" potraviny, jako jsou fazole, cibule nebo luštěniny. Můžete také zvážit omezení kofeinu a alkoholu, které mohou rovněž ovlivnit trávicí systém dítěte.

 2. Správná poloha při krmení: Správná poloha dítěte při kojení nebo lahvičkovém krmení může také pomoci odříhnout vzduch z trávicího systému. Ujistěte se, že dítě je správně přitisknuto ke svému tělu, hlavička je v linii s páteří a má dobře otevřené ústa pro nasátí. To pomůže minimalizovat vstup vzduchu do trávicího systému.

 3. Přerušení a klopení: Je také důležité dát dítěti příležitost k odříhnutí během a po krmení. Po každém nasycení si dejte přestávku a lehce klepáním na záda nebo podpřením horní části těla jim pomůžete odříhnout. Tuto techniku můžete použít i během krmení, pokud si všimnete, že dítě vzduch polyká. Pamatujte však, že přerušení krmením může způsobit frustraci u dítěte, proto je důležité najít správnou rovnováhu.

 4. Konzultace s lékařem: Pokud má dítě stále problémy s odříháním a vy se cítíte bezradní, je vždy nejlepší konzultovat to s pediatrem. Lékař vám může poskytnout další rady a doporučit další kroky, které mohou pomoci zlepšit situaci.

Pamatujte, že každé dítě je jedinečné a každý rodič bude muset nalézt svou vlastní strategii, aby pomohl dítěti s odříháním. Buďte trpěliví, a pokud si nejste jisti, vždy můžete vyhledat odbornou pomoc.
7. Promotivní cvičení a polohy, které usnadňují odříhnutí novorozenců

7. Promotivní cvičení a polohy, které usnadňují odříhnutí novorozenců

V případě, že se novorozenec neodříhne po krmení, může to být pro rodiče zdrojem obav a stresu. Nicméně existuje několik způsobů, jak pomoci vašemu dítěti odříhnout a zlepšit jeho trávicí systém. Zde je několik efektivních cvičení a poloh, které mohou pomoct:

 1. Poloha na rameno: Přidržte svého novorozence ve vzpřímené poloze na svém rameni, přičemž mu opatrně podporujte hlavičku. Lehkým pohybem ho jemně pohupujte dopředu a dozadu. Tato poloha umožňuje, aby vášeň tlakem na žaludek pomohla odříhnout.

 2. Poloha na břiše: Položte svého novorozence na bříško přes svého ramena a pevně ho podporujte jednou rukou. Tato poloha pomáhá uvolnit případné plyny nahromaděné v trávicím traktu a usnadňuje odříhnutí.

 3. Jemné cvičení na nožičky: Pokud se vaše dítě potýká s trávicími problémy, můžete mu pomoci prováděním jemného cvičení na nožičky. Je to jednoduché – jemně ohýbáte nohy vašeho novorozence směrem k bříšku a poté je opatrně zpět rovnáte. Tím se tlakem stimuluje zažívání a usnadňuje odříhnutí.

Mějte na paměti, že každé dítě je jedinečné a může reagovat různými způsoby na tyto techniky. Je důležité být trpělivý a vyhodnocovat, co funguje nejlépe pro vaše dítě. Pokud však tráví jeho potíže přetrvávají nebo se zhoršují, je vždy nejlepší konzultovat to s odborníkem.

8. Vyhněte se nechtěným komplikacím: Doporučené postupy pro odříhnutí novorozenců

Neodříhnutí novorozenec může být pro rodiče stresující a někdy i nepříjemné. Přestože je odříhnutí běžným procesem po krmení, někteří novorozenci se s tím mohou potýkat. Pokud si vaše dítě neodříhne, nezoufejte! Zde je několik rad, které vám pomohou zvládnout tuto situaci.

 1. Pokuste se novorozence držet vzpřímeně. Po krmení ho přidržte na vaší klíně nebo položte na vaší rameno s hlavičkou opřenou o vaše rameno. Lehká opora mu může pomoci při odříhnutí plynu. Podporování vertikální polohy po jídle může také snížit riziko refluxu.

 2. Masírujte jemně bříško vašeho dítěte. Pomocí krouživých pohybů ve směru hodinových ručiček se vám může podařit uvolnit vzduch z žaludku. Můžete vyzkoušet také jemný tlak okolo pupíku, aby se plyn uvolnil.

 3. Přejít na kojení v polohách, které podporují odříhnutí. Některé polohy, jako je poloha na boku, mohou být účinnější při odstraňování plynu u novorozence. Během kojení si také dejte pozor na správné přisátí dítěte, protože špatné přisátí může také způsobit plyny.

 4. Zkuste přidat do jídelníčku matky potraviny, které pomáhají snižovat plyny. Skořice, kmín a fenykl jsou příklady potravin, které se tradičně používají k uvolnění plynu. Případně můžete zkusit přidat do stravy více vlákniny, aby se zlepšila trávení.

Nezapomeňte, že každé dítě je jiné a co jednomu novorozenci pomůže, nemusí fungovat na druhého. Pokud máte pocit, že neodříhnutí vašeho dítěte je závažné nebo pokračuje delší dobu, měli byste se poradit s lékařem. Zdravý novorozenec obvykle dokáže odříhnout plyn sám, ale je vždy dobré mít na paměti některé z těchto rad, abyste mu v případě potřeby mohli pomoci.
9. Kdy vyhledat lékařskou pomoc: Signály, které naznačují závažnější problém s odříhnutím u novorozence

9. Kdy vyhledat lékařskou pomoc: Signály, které naznačují závažnější problém s odříhnutím u novorozence

Odříhnutí u novorozence je přirozený proces, kterým se zbavuje přebytečného vzduchu po krmení. Je to důležité pro prevenci křečovitých bolestí břicha a problémů se spánkem u děťátka. Nicméně, co když se novorozenec neodříhne? Zde jsou některé signály, které naznačují, že byste měli vyhledat lékařskou pomoc:

 • Konzistence odříhnutého vzduchu: Pokud je odříhnutý vzduch slabý nebo slyšitelný pískot, může to indikovat problém, jako je zúžení průdušek nebo přítomnost tekutin v plicích.
 • Časté zvracení: Pokud se vaše děťátko neustále zvrací po krmení, i hodinu po něm, může to být známkou gastroezofageálního refluxu (GERD) nebo jiných gastrointestinálních problémů.
 • Změna chování: Pokud vaše děťátko je neklidné, pláče často a třese se, může to být známkou nějakého závažnějšího problému s odříhnutím.

Pokud se vám zdají tyto příznaky neobvyklé nebo jste si jisti, že něco není v pořádku, měli byste vyhledat lékařskou pomoc. Jen odborník může posoudit stav vašeho dítěte a vyřešit případné závažné problémy. Nezapomeňte, že pokaždé je lepší být na bezpečné straně a konzultovat s lékařem.

Doufáme, že tento článek vám pomohl získat lepší porozumění tomu, co dělat, když si váš novorozenec neodříhne. Neodříhnutí po krmení může být důvodem nejen k obavám, ale také k nezdravému pocitu pro vaše dítě. Klíčovým prvním krokem je uklidnit se a nebrat to jako vážný problém. Často se jedná o přirozený proces, který se může stát i u zdravých dětí. Pokud ovšem odříhávání přetrvává a váš novorozenec se zdá být nespokojený nebo má bolesti, je důležité vyhledat radu od pediatra. Spolu s lékařem můžete identifikovat příčinu problému a navrhnout vhodný plán léčby.

Pamatujte si, že neodříhnutí novorozenec nemusí automaticky znamenat problém a přirozeně se může vyřešit s časem. Vyzkoušejte některé z našich rad, jako je změna polohy nebo masáž po jídle, abyste si pomohli uvolnit potenciální překážky v trávení. Dbejte však na to, abyste se poradili s odborníkem, abyste se ujistili, že vykonáváte správné postupy a řešíte případné zdravotní problémy. Udržujte otevřenou komunikaci s pediatrem a důvěřujte vlastnímu rodičovskému instinktu. Nepanikařte a vychutnávejte si toto úžasné období s vaším novým přírůstkem do rodiny.

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *